Fajčenie už nie je v móde. Páchnuce oblečenie, sípavý dych, ranný kašeľ a hrozba predčasného konca nestoja za imidž tvrdých mužov, či štýlových dám s tenkou virginkou medzi pestovanými prstami. Hrozivé čísla už totiž nejde ignorovať. Cigarety zabijú ročne zhruba sedem miliónov ľudí. Skoro dvadsaťtisíc denne. Je len pochopiteľné, že fajčiari, ktorí sa nedokážu vzdať svojej závislosti, volajú po iných možnostiach. Vlády a ministerstvá mnohých krajín, vrátane tej našej, však akoby boli hluché a slepé. Vymýšľajú rôzne preventívne programy, odporúčajú náplasti, nikotínové žuvačky, či antinikotínovú liečbu. S chabým výsledkom. Na svete je stále zhruba 1,1 miliardy pravidelných fajčiarov a onkologické oddelenia sa, možno zbytočne, plnia novými pacientmi.

Fakty sú na stole: Tvrdohlavá snaha štátnych inštitúcií ignorovať nové možnosti, ktoré by dali fajčiarom nádej, že existuje aj schodnejšia cesta, nedáva zmysel. Uznávaní odborníci, vedci i lekári predsa prinášajú stále nové dôkazy o tom, že elektronické cigarety, alebo zariadenia, ktoré tabak namiesto spaľovania zahrievajú síce nie sú úplne bez rizika, to je však výrazne nižšie ako pri tradičnom fajčení. Najmenej o 95 percent! Hrozba vzniku rakoviny v odhadoch expertov klesla dokonca k jednému percentu a posledné štatistické prieskumy naznačujú, že môžu pomôcť aj pri odvykaní od fajčenia. To nie sú tvrdenia výrobcov, ale výsledky výskumov nezávislých vedeckých tímov a závery klinických štúdií. Takéto informácie, žiaľ stále nezaznievajú z našich vládnych a zdravotníckych ustanovizní. O podpore menej nebezpečných alternatív prakticky nemožno hovoriť. Pritom jedna z mála rozumných možností, ako hrozivé štatistiky predčasných úmrtí a smrteľných chorôb znižovať je poskytnúť závislým ľuďom prijateľnú náhradu. Výzvy k úplnej abstinencii totiž málokedy zaberajú a milovníci nikotínu chcú poznať menej bolestivé cesty, ktoré ich zdravie natoľko neohrozia.

Zakazovať nestačí: „Raziť v boji proti fajčeniu jedinú cestu - úplnú abstinenciu, je vo veľkej miere vopred odsúdené na neúspech,
Zakazovať nestačí: „Raziť v boji proti fajčeniu jedinú cestu - úplnú abstinenciu, je vo veľkej miere vopred odsúdené na neúspech," upozorňuje David Sweanor.
Zdroj: Archiv, David Sweanor

Neporovnateľný rozdiel:"Nikotín, podobne ako káva, alkohol, meditácia, šport a množstvo iných činností mení naše vedomie spôsobom, ktorý ľuďom vyhovuje," hovorí kanadský profesor práva a uznávaný odborník na verejné zdravie David Sweanor. Je pravda, že je to návyková psychoaktívna droga, ktorá môže spôsobovať srdcovocievne choroby, dehydratáciu, či impotenciu, na druhej strane ale zlepšuje pamäť, koncentráciu a priaznivo pôsobí pri liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Mnohým pomáha zvládať stres, alebo im dotvára atmosféru pohody a relaxu. "Preto raziť v boji proti fajčeniu jedinú cestu - úplnú abstinenciu je vo veľkej miere vopred odsúdené na neúspech," upozorňuje Sweanor. "Omnoho účinnejšie je poskytnúť verejnosti menej rizikové alternatívy a informovať o nich. Aby si ľudia mohli vytvoriť vlastný názor a sami sa rozhodli."
Pripomína, že nikotín sám o sebe nie je nebezpečnejší, ako napríklad kofeín. To, čo je príčinou smrteľných chorôb je toxický cigaretový dym. V tejto súvislosti expertka na tabakové závislosti King's College v Londýne profesorka Ann McNeillová upozorňuje: "Tabakové cigarety produkujú smrteľný mix zhruba 7000 zložiek, z ktorých je sedemdesiat známych ako karcinogénnych. Práve ten je príčinou chorôb a úmrtí súvisiacich s tabakom." A naopak, hoci sa niektoré z týchto zložiek nachádzajú aj vo výparoch elektronických náhrad, ich koncentrácie sú oveľa nižšie.

Dopyt po relevantných informáciách: Ak už aj prestížne zdravotnícke inštitúcie, ako britská Kráľovská akadémia lekárov oficiálne tvrdia, že v porovnaní s tradičnými cigaretami predstavuje vapovanie len zhruba päťpercentné zdravotné riziko, a v Spojenom kráľovstve dokonca uvažujú o tom, že by elektronické cigarety mohli byť uznané ako pomôcky na odvykanie od fajčenia, je najvyšší čas, aby tieto poznatky oficiálne pripustilo aj Slovensko. Samotný fakt, že e- cigarety, či zariadenia na zahrievanie tabaku vyrábajú aj tabakové koncerny by nemal byť dôvodom na informačnú rezervovanosť. Hrá sa totiž o ľudské životy. Milióny životov. Navyše, vyššia bezpečnosť by mala byť hlavným motívom vývojárskych oddelení producentov vo všetkých oblastiach. "Tabakové koncerny majú právnu, ale aj etickú povinnosť znižovať rizikovosť svojich výrobkov," pokračuje opäť David Sweanor. "Ak majú dôvod veriť, že ich (nové) produkty sú menej škodlivé a sú prijateľnými náhradami za smrteľné cigarety, musia robiť všetko pre to, aby nimi (tabakové výrobky na báze spaľovania) nahradili." Tu kanadský odborník na verejné zdravie pripomína aj dôležitú úlohu štátu. Ten by podľa neho mal od týchto spoločností vyslovene požadovať, aby o menej rizikových alternatívach informovali. Zároveň by mal tieto zariadenia daňovo zvýhodniť a podporiť ich dostupnosť pre dospelých fajčiarov.

Štýlové: Alternatívy k cigaretám sú stále dokonalejšie. Funkčne aj dizajnovo.
Štýlové: Alternatívy k cigaretám sú stále dokonalejšie. Funkčne aj dizajnovo.
Zdroj: Philip Morris

Realita je však úplne iná. Nielen na Slovensku. Z nedávnej medzinárodnej štúdie agentúry Ipsos, ktorá sa zamerala na situáciu vo viac než tridsiatke krajín vyplynulo, že až 73 percent dospelých občanov očakáva od svojich vlád viac vedecky podložených informácií o menej škodlivých alternatívach k fajčeniu. Na Slovensku by si to želalo dokonca vyše deväťdesiat percent respondentov. Naopak, ani nie štvrtina opýtaných Slovákov si myslí, že zodpovedné orgány spravili dosť pre to, aby všetkým zaručili prístup k najnovším inováciám.

Na aké dôkazy ešte čakáme?: Samozrejme aj bezpečnejšie fajčiarske alternatívy sú výnosný biznis a s obchodnými záujmami producentov automaticky prichádzajú pochybnosti. Práve preto drvivá väčšina respondentov oslovených v štúdii dodáva, že predtým, než budú nové produkty uvedené na trh, musia mať za sebou dôkladný vedecký výskum a ich dlhodobý efekt by mal byť prísne monitorovaný. Aj na tomto poli ale naše štátne a odborné ustanovizne zlyhávajú na celej čiare. Namiesto toho, aby do problematiky vniesli viac svetla a faktov, naďalej z nepochopiteľných dôvodov mlčia a celú agendu, či výskum ponechávajú na výrobcov. Verejnosť sa zväčša dostane len k medializovaným bublinám, polopravdám a vykonštruovaným fámam. To je dôvod prečo viac než polovica dospelých fajčiarov alternatívy nikdy neskúsila a mnohí sa mylne domnievajú, že sú škodlivejšie ako bežné cigarety.

David Sweanor bol v minulosti ako právnik účastníkom viacerých súdnych sporov vedených proti výrobcom cigariet pre ich neetický prístup. "Je skoro komické, že keď aspoň jedna z týchto spoločností chce konať eticky, zrazu tu máme samozvané "protifajčiarske" skupiny a regulačné ustanovenia, ktoré sa tomu snažia zabrániť!"

Výskum napreduje: Stovky vedcov a vývojárov roky pracujú na tom, aby závislým fajčiarom ponúkli prijateľné náhrady za vražedné cigarety.
Výskum napreduje: Stovky vedcov a vývojárov roky pracujú na tom, aby závislým fajčiarom ponúkli prijateľné náhrady za vražedné cigarety.
Zdroj: Philip Morris

V podobnom duchu reaguje aj viceprezidentka pre vedu a komunikáciu koncernu Philip Morris Dr. Moira Gilchristová: „Pri každom globálnom probléme, od životného prostredia po obezitu, pracujú všetci na tom, aby priniesli lepšie možnosti. Informujú o nich a vedú ľudí k zmene správania. Prečo by sme nemali rovnako pristupovať aj k tabaku?“
Skutočne, prečo?

Autor: (peg) PR