Strana SaS koncom minulého roka triumfovala s presadením zrušenia koncesionárskych poplatkov, ktoré mala v programe od svojho vzniku v roku 2009. Ich zrušenie teraz dosiahla výmenou za podporu štátneho rozpočtu na rok 2023. Napriek tomu začali teraz domácnostiam chodiť šeky s výzvami na úhradu poplatkov za tento rok. Zisťovali sme, prečo a či ich treba platiť.
Koncesionárske poplatky slúžia na financovanie verejnoprávneho média Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Platia ich domácnosti, ktoré sú odberateľmi elektriny, a zamestnávatelia, ktorí majú viac ako troch zamestnancov. Aj preto sa zákonu o koncesionárskych poplatkoch hovorí „zástrčkový“. Nezáleží, či sa vôbec v byte či na pracovisku televízia používa, podstatné je, či je tam elektrická prípojka.
Predseda SaS Richard Sulík s kolegami vysvetľovali, že práve preto je výber koncesionárskych poplatkov nespravodlivý a neetický - pretože zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či služby využívajú alebo nie.
Schvália to opätovne?
V realite sa vyberajú poplatky, akoby sa nič nezmenilo, pretože k ich zrušeniu v skutočnosti ešte stále nedošlo. Poslanci to síce v decembri schválili ako pozmeňujúci návrh k nesúvisiacemu zákonu o osobitnom zdanení plynovodu cez Slovensko, ale ten začiatkom tohto roka prezidentka Zuzana Čaputová vetovala. Výhrady mala iba k časti zákona, ktorý sa týkal zdanenia potrubia, nie k bodom o zrušení koncesionárskych poplatkov, ale na tom nezáleží. Celý zákon musí nanovo prerokovať parlament. V praxi teda nie je isté, či k zrušeniu koncesionárskych poplatkov aj skutočne dôjde. Ak zaň nezahlasuje dostatočný počet poslancov, zmena nebude účinná. Sulíkova SaS povedala, že bude hlasovať za prelomenie veta prezidentky. Ostatné parlamentné strany sa k téme nevyjadrili.
Peniaze už žiadajú
Ak by aj parlament zákon opätovne schválil, k zrušeniu poplatkov nedôjde okamžite, ale až od 1. júla. Polročnú časovú rezervu má využiť ministerstvo kultúry, aby sa pripravilo na iný spôsob financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu. V každom prípade tak treba poplatky za RTVS platiť po starom až do konca júna.
Domácnosti si samy volia frekvenciu platieb a koncesie môžu uhrádzať mesačne, štvrťročne, polročne alebo raz za celý rok. Kým by parlament opätovne schválil vetovaný zákon, ľudia by mali tento rok zaplatiť za služby RTVS necelých 28 eur, teda sumu šiestich mesačných poplatkov.
Už v druhej polovici januára mnohé domácnosti dostali od RTVS výzvu, aby koncesie uhradili v plnej výške za celý rok. Predstavuje to 56 eur. Výzva sa však týka iba domácností, ktoré už predtým platili poplatky raz ročne.
Ministerstvo kultúry v tom preto žiaden problém nevidí. „Povinnosť platiť koncesionárske poplatky je stále v platnosti, a preto ich treba uhradiť,“ uviedol rezort v reakcii na otázky PLUS 7 DNÍ. Ak by novela zákona o zrušení koncesií vstúpila do platnosti a naozaj by sa k 1. júlu zrušili, ministerstvo odporúča domácnostiam, ktoré teraz zaplatia ročný poplatok, aby požiadali RTVS o vrátenie zaplatenej sumy za druhý polrok.
Rezort kultúry však zároveň pripomína, že existuje možnosť zmeniť frekvenciu platieb a poplatky uhrádzať napríklad raz za mesiac. Ale kto to chce teraz narýchlo urobiť, aby sa po prípadnom zrušení poplatkov nemusel doprosovať o vrátenie 28 eur, môže sa v konečnom dôsledku dostať do ošemetnej situácie. RTVS totiž na svojom webe upozorňuje, že spracovanie formulára so žiadosťou o zmenu periodicity platieb môže trvať až dva mesiace. Ročný poplatok za celý rok 2023 však treba zaplatiť do konca januára.
Financovanie z rozpočtu
Doteraz boli koncesionárske poplatky hlavným zdrojom príjmov RTVS a mali garantovať jeho politickú nezávislosť. Ak sa zrušia, slovenská televízia a rozhlas budú financované čisto zo štátneho rozpočtu.
Kritici zrušenia poplatkov tvrdia, že médium tak bude nadbiehať záujmom politikov. „Koncesionárske poplatky sú hlúposť. To neznamená, že všetko, čo je v Rakúsku, je super. Koncesie sú prežitok,“ reagoval predseda SaS Sulík v nedávnom rozhovore pre sme.sk na otázku, že inde sa na financovaní verejnoprávneho média podieľajú aj občania. Argumentoval, že nezávislosť tvorby RTVS bude zaistená pevným mechanizmom financovania v zákone podľa výkonu ekonomiky Slovenska. SaS sa v decembri zastrájala, že to presadí aj vo forme ústavného zákona, aby to politici nemohli tak jednoducho zmeniť.Momentálne rozpočet RTVS na tento rok počíta s príjmami vo výške 165 miliónov eur, polovicu z toho má tvoriť príjem z koncesionárskych poplatkov a polovicu peniaze od štátu.
Financovanie RTVS je teda naďalej zabezpečené a je otázka, prečo nevedela počkať s výzvou na platenie ročných poplatkov do momentu, kým parlament prerokuje zákon o zrušení poplatkov, a ak by ho definitívne schválili, domácnostiam by poslala šek na zaplatenie iba polročného poplatku.
Verejnoprávnej televízie sme sa pýtali, prečo už teraz vyžaduje úhradu v plnej výške, aj keď od júla poplatky môžu byť zrušené. Jasnú odpoveď neposkytla. „Momentálne RTVS považuje za predčasné vyjadrovať sa k tomu, ako bude procesne riešiť dôsledky, ktoré by prípadná zmena zákona priniesla. Budúci týždeň je táto téma jedným z bodov programu rokovania parlamentného výboru pre kultúru a médiá a očakáva sa rozhodnutie parlamentu,“ reagovalo tlačové oddelenie štátneho mediálneho holdingu.