Pracovisko nie je len prostredím, kde vykonávame svoje povinnosti. Je aj miestom, kde sa odohrávajú viaceré aspekty nášho života - priateľstvá, reakcie na nové výzvy, menšie či väčšie drámy, ale aj romantika. Práve pri práci, či už v kancelárii, alebo v inom prostredí, ľudia najčastejšie spoznávajú svojich partnerov. Alebo milencov. Áno, aj k nevere najčastejšie dochádzalo medzi ľuďmi, ktorí sa denne stretávali nad spoločnými úlohami. V období pandémie však mnoho zamestnancov zostáva v domácom prostredí. Bez obdivných pohľadov kolegov a nevinných flirtov. Britskí vedci si teda oprávnene kladú otázku - naozaj romantike v kancelárii odzvonilo?

Kolegiálna blízkosť

V práci počas života strávime tisícky dní a desaťtisíce hodín. V niektorých prípadoch sa kolegovia stávajú rodinou, môžete medzi nimi objaviť skvelého mentora, priateľa, partnera či milenca. Kancelárie sa stali druhým domovom a často jediným miestom, kde sa ľudia socializujú. Je teda pochopiteľné, že aféry medzi kolegami inšpirovali mnohých spisovateľov a filmárov. Obľúbená romantická komédia 500 dní so Summer prináša príbeh reklamného textára Toma, ktorý svoje dievča snov nájde práve v nekonvenčnej kolegyni. Aj románik na pracovisku svojráznej Bridget Jonesovej pobavene sledovali milióny divákov na celom svete. Fantázie tvorcov populárnych diel však v tomto prípade nie sú ďaleko od reálnych príbehov, ktorých sa na pracoviskách odohrávali tisícky. Pred pandémiou.

„Vzťah na pracovisku môže priniesť veľa nepríjemností, ale potešilo ma, ak si kolega všimol nový účes, pochválil oblečenie, vymenili sme si zopár koketných úsmevov a pohľadov,“ opisuje Aneta. „Zažijete iný druh humoru, rozmanité názory vám otvárajú nové obzory. Vďaka kolegom som spoznala pohľad mužov na niektoré veci, o ktorých by som možno s partnerom nehovorila,“ dodáva.

Zdeno trávil v práci veľa času a väčšinu svojich partneriek spoznal vo firme. „Na ulici sa cudzím pekným ženám neprihováram, ale keď niekoho stretávate každý deň v kantíne alebo vo výťahu, už nie ste cudzincami, všímate si, ako ten druhý reaguje, a oveľa lepšie nadviažete kontakt,“ hovorí 39-ročný muž. Teraz sú však jeho možnosti obmedzené.

„Tradičné pracovisko má tri hlavné faktory, ktoré vedú k príťažlivosti. Prvou je podobnosť - priťahujú nás ľudia, s ktorými máme veľa spoločného. Druhou je blízkosť - fyzická blízkosť na pracovisku pomáha ľuďom, aby sa začali stretávať. Tretím aspektom je to, že sa poznáme. Viac nás priťahujú ľudia, ktorých vidíme častejšie,“ hovorí autorka knihy Sex and the Office Kim Elsesserová, ktorá opisuje reálne skúsenosti žien z pracovného prostredia.

Časy sa menia

Napriek všetkým pozitívam a skúsenostiam je za posledné desaťročie kancelárska láska na ústupe. Podľa jednej štúdie sa v roku 2017 stretlo so svojím partnerom na pracovisku jedenásť percent ľudí, kým v roku 1995 to bolo o osem percent viac. Oproti situácii spred vyše dvadsiatich rokov však stúpli online zoznámenia.

To, že dnes si mnoho ľudí na románik na pracovisku netrúfne, je spôsobené viacerými faktormi, nielen nástupom techniky a internetu. Hnutie Me Too upozornilo na rôzne formy sexuálneho obťažovania žien, ktoré sa často odohrávalo aj v prostredí kancelárií. Odštartovala ho kauza amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, obvineného zo sexuálneho násilia na desiatkach svojich zamestnankýň.

Už štyri roky je teda správanie pánov na pracovisku oveľa viac vystavené riziku a kritike. Čoraz menej kolegov vás pobaví vtipom so sexuálnym podtextom a oveľa zdržanlivejší sú aj v lichôtkach. Predovšetkým sa však ženy cítia bezpečnejšie a nemusia znášať nevhodné dotyky či primitívne narážky. Medzi romantickou sympatiou a vulgárnosťou je totiž obrovský rozdiel.

Celkom iná situácia je v on­line priestore. Odborníci tvrdia, že koketovanie a zvádzanie sa presunulo z kancelárie do iných sfér. Americká profesorka manažmentu Rebecca Choryová vo svojom príspevku Personal Workplace Relationships vysvetľuje, že romantika si jednoducho našla iné spôsoby. „Covid posilnil trend prelínania pracovného a súkromného života: práca na diaľku uľahčuje to, čo romániky na pracovisku museli potláčať. Ľudia majú tendenciu byť menej zdržanliví vo vyjadrovaní textom, e-mailom alebo v online komunikácii. Možno je takto jednoduchšie flirtovať alebo odhaliť romantické city spolupracovníkovi,“ zamýšľa sa Chory.

Na Slovensku, rovnako ako v iných európskych krajinách, aj po uvoľnení opatrení pre pandémiu nechali mnohé firmy zamestnancov na home office. Viaceré zahraničné štúdie ukázali, že niektorí zamestnanci by prijali, keby zostali doma nanajvýš tri dni v týždni a dva by trávili na pracovisku. Rebecca Choryová si myslí, že takáto flexibilita by mohla viesť k „explózii“ kancelárskej romantiky a inovatívnym spôsobom spojenia. „Už teraz vidíme, ako sa ľudia tešia, keď sú mimo domu a stretnú sa s inými ľuďmi, ktorých sa môžu fyzicky dotýkať, vidieť a počuť ich,“ pripomnie.

Okrem toho profesorka manažmentu upozorňuje na ďalší dôležitý fakt: ľudia majú doma v samote viac času na fantazírovanie. „Toľko intimity a sexu sa odohráva v našich hlavách,“ reaguje. Podľa nej teda budú zamestnanci čoraz kreatívnejší vo vyhľadávaní príležitostí, ako sa vzájomne stretnúť či zostať v intenzívnom kontakte. Či už na služobnej ceste, alebo cez Zoom.