Je strašiakom, ktorý začne mátať väčšinu žien po štyridsiatke, hoci mnohé z nich sú v tej najlepšej forme. Vedia, čo od života očakávajú, začali žiť zdravšie, plnohodnotnejšie a nájdu sa také, ktoré vyzerajú lepšie než pred dvadsiatimi rokmi. Kým ich polovičky strácajú energiu, aktívne dámy sa neboja čeliť novým výzvam, a ak sa podarí, aj novým vzťahom.

Lenže žene sa zrelosť a šťastie akosi ťažšie odpúšťajú. Treba jej z času na čas pripomenúť, že menopauza je za dverami, akoby sa v období bez pravidelného krvácania a zháňania hygienických potrieb prestal krútiť svet. Opak je však pravda. Mnohé si začnú vychutnávať život a, áno, aj intimitu, oveľa slobodnejšie.

Depresia a potenie

Odborníci opisujú, že od 45. roku začínajú v tele ženy prebiehať zmeny, ktoré súvisia s útlmom činnosti pohlavných orgánov. Ľudovo sa tomuto obdobiu hovorí prechod, poznáme ho však aj pod učenejším názvom klimaktérium, keď sa pomaly končí pravidelná hormonálna funkcia vaječníkov.

Ak žena začne študovať príznaky a všetko, čo sa s jej telom v tomto období má diať alebo už deje, narazí zväčša na množstvo negatív. Dozvie sa, že sa jej zníži tvorba endorfínov, teda hormónov šťastia, a tak, prirodzene, prídu pochmúrne a depresívne nálady. „Ako to so mnou moji blízki vydržia?“ obáva sa Patrícia, hoci má len 44 rokov. „Vždy som bola skôr melancholicko-cholerická, takže to asi so mnou bude na nevydržanie,“zašpásuje na svoju adresu, hoci má strach.

V noci sa budete častejšie budiť, potiť a návaly tepla môžu byť neznesiteľné. Ubudne vám kolagén, takže sa musíte pripraviť na zvráskavenú tvár. Nehovoriac o tom, čo sa stane s vašou postavou a libidom! Zmeny metabolizmu vedú k obezite, vaginálna suchosť zase komplikuje sexuálny život. Naozaj môže po týchto informáciách žena zostať pokojná?

Načúvať svojmu telu by mala v každom období, ale je dôležité nenechať sa zmiasť negatívnymi predsudkami. Niekto priberie už v tridsiatke, inému sa vzťah zrútil už pred štyridsiatkou. Každé obdobie má svoje úskalia aj radosti. „Ženské telo má možnosť prežiť niečo hlboké, mystické, či je to menštruácia, pôrod i menopauza,“ pripomína kňažka a lektorka Lilia Khousnoutdinová.

Nedajte sa zdeptať

Český psychológ Jiří Valášek v jednej besede otvorene hovoril o tom, že dámam, ktoré prichádzajú do menopauzy, síce môže pomôcť estrogénová terapia, ale psychologické príznaky nemusí ovplyvniť. Predsudky vo vzťahu k obdobiu, keď sa žene končí menštruácia a plodnosť, na nás vplývajú dlhé roky. Stačí, že sa niekto pri slove menopauza zle zatvári, a už si začíname vytvárať negatívny názor,“ upozorňuje odborník a nežnejšie pohlavie nabáda, aby zmenilo tento postoj a nevnímalo spomínané obdobie ako niečo nepríjemné, čo nemôže ovplyvniť.

Ženskosť sa dlho spájala hlavne s obdobím plodnosti. Aj preto sa toľko velebila mladosť a krása. Tento obraz sa však pomaly mení, čoraz viac žien nechce mať deti bez ohľadu na vek a výzor. Okrem toho, atraktivita či sexuálna aktivita už dávno nezávisia od veku. „Niektoré staršie ženy ma strašili, že v prechode začnem strácať chuť na sex alebo bude neznesiteľný. Veľmi som sa toho bála, lebo žijem aktívnym intímnym životom. Našťastie, nič hrozné sa zatiaľ neudialo,“ priznáva 55-ročná Eva.

Dnes sa už psychológovia k obdobiu klimaktéria a následnej menopauzy vyjadrujú opatrnejšie, nie každá žena automaticky trpí psychickými poruchami a zmenami nálad. Zrelý vek predsa prináša nové situácie ženám i mužom. Deti dospievajú, niektorí partneri sa odcudzujú. Ak sa k tomu pridá strata zamestnania či iné komplikácie, človek začne viac bilancovať a hľadať pevný bod. Niekedy sú tieto procesy bolestivé, ale ak sa človek nevzdá nádeje na šťastie, môžu priniesť nové poznanie a zážitky.

„Isteže to nebolo pre mňa príjemné obdobie. Jedno dieťa sa rozhodlo cestovať po svete, druhé je v puberte. Manžel si našiel milenku a hoci som sa s tým chcela zmieriť, nepodarilo sa. Ponižoval ma, klamal, cítila som sa stará, nedocenená, nepotrebná a osamelá. Zrazu bolo doma ticho, nikto sa o mňa nezaujímal. Po rozvode som sa však otriasla a po päťdesiatke opäť začínam žiť,“ opisuje obdobie prechodu Milada.

Mnoho žien sa celý život utvrdzovalo v tom, že s každým pribúdajúcim rokom majú menší nárok na lásku a obdiv. Okolo päťdesiatky si pripadajú málo atraktívne, zvažujú, čo im život dal a vzal. Neraz pocítia smútok nad neuskutočnenými snami, nenaplnenými túžbami. Prispôsobovali sa okoliu, manželovi, deťom a na seba zabúdali. A potom jedného dňa manžel zbalí ku­for a roky plné tolerancie a obetavosti nesmerujú k užívaniu vo dvojici, ale k odvrhnutiu.

Sebavedomie niektorých žien klesne na nulu. Ako však zdôraznila v jednej diskusii česká herečka Eva Holubová, to je veľká chyba. „Predsa ťa neopúšťa žiadny princ Bajaja, ale ležiak, ktorý preležal tú pohovku, ktorú ste si spolu zaobstarali. Tak nech ťahá kadeľahšie. Keď to bude mladú baviť, tak nech tam chvíľu hrkúta. Ono to aj jeho dobehne. Ja by som si zatiaľ našla nejakú partiu super žien alebo aj fajn chlapov, či jednoducho ľudí - a hotovo. Budem si svet užívať s nimi,“ rozohnila sa herečka.

A má pravdu. Miesto utápania v bolesti, sebaobviňovania a závisti, že iné ženy sú aj v zrelom veku obdivované a milované, by mali dopriať sebe aj iným. Už sa nemusia báť otehotnenia a majú dostatok času na seba a svoje záľuby. Či sú vo vzťahu, alebo sami, už sa netreba domov náhliť uvariť teplú večeru, lebo zrelý muž sa vie predsa o seba postarať. A hoci to máloktorý dá najavo, viac ocení spokojnú a vyrovnanú ako príliš obetavú partnerku so smútkom či s výčitkami v očiach.