A práve dielo tohto svojrázneho muža zaujalo porotcov súťaže The Global Art Awards v Dubaji, organizovanej v asociácii s The Wall Street Journal. Z celého sveta vyberali tých najlepších spomedzi prihlásených výtvarníkov, sochárov a fotografov. „Nominovali ma v lete. Moja tvorba zaujala spomedzi tisícky prihlásených prác a stal som sa finalistom v sekcii fotografia," upresňuje Peter Zvonár.

Kresťanské témy: Mnohí ich spracovanie fotogtafovi Petrovi ERZVO Zvonárovi vyčítajú.
Zdroj: Peter Zvonár

Zadosťučinenie

„Je to prelom v mojom živote aj tvorbe," priznáva umelec. „Po štyroch rokoch fotenia a strádania si ma konečne niekto všimol. A ako som aj očakával, nie na Slovensku ani v Česku, ale v ďalekom zahraničí," dodáva.

Tvorba Petra ERZVO Zvonára je rozmanitá, ale porotcovia súťaže si všimli práve jeho kontroverzné snímky. „Do súťaže som poslal tému Ježiša Krista, ktorej sa už dlhšie venujem. Vybrali fotografiu, na ktorej je nahý Ježiš ležiaci pred chladničkou, z ktorej vypadávajú ryby a on pije Coca Colu," popisuje.

Peter má mnoho fanúšikov, ale aj neprajníkov. Niektorí mu tvrdili, že so svojou tvorbou neuspeje, odhovárali ho a spochybňovali výber tém. „Aj preto je to pre mňa zadosťučinenie," pripomína.

Kresťanské témy: Nie každému sú po chuti.
Zdroj: Peter Zvonár

Fotograf sa pretĺka životom vo finančnej neistote. Neraz zvažoval, že svoje umenie povesí na klinec a predá techniku, s ktorou pracuje, aby nestratil strechu nad hlavou. „Boli takí, čo mi sľubovali rôzne výstavy, dokonca ma chcel zastupovať jeden známy český agent. Napokon si zvolil ľahšiu cestu, ako presadzovať moju často kontroverznú tvorbu galériám a zberateľom," popisuje fotograf, ktorý si všetko robí sám - od zháňania modelov, osvetľovania, fotografovania až po promo. „Ale mám jedného úžasného anjela pri sebe a to je môj priateľ Dalibor, ktorý ma vo všetkom podporuje a dokonca vymýšľa sám mnohé námety," pochvaľuje si svoju polovičku Peter.

Peter a Dalibor: O svojom priateľovi (vpravo) fotograf (vľavo) hovorí, že je jeho anjel.
Zdroj: Peter Zvonár

Veľkolepá party

Onedlho teda slovenský fotograf balí kufre, aby našu krajinu reprezentoval na prestížnej medzinárodnej súťaži výtvarníkov. „Slávnostná ceremónia predstavovania finalistov a udeľovanie cien bude v dubajskom Burj Khalifa, v hoteli Armani 17. novembra. Mnohí ju svojou veľkoleposťou prirovnávajú k udeľovaniu Oskarov," hovorí Peter ERZVO Zvonár. Našťastie sa mu podarilo na cestu zohnať sponzora, takže sa slávnosti zúčastní spolu s priateľom Daliborom. „Veľmi sa teším a vážim si tento úspech," dodáva. Na udalosti budú zástupcovia a kurátori z rôznych galérií, novinári, televízie aj sponzori. Otvoria sa ružomberskému rodákovi dvere do celého sveta a k lepšej budúcnosti?