Pandémia koronavírusu je pre nás všetkých skúška ohňom. Predtým sme chodili do práce, do posilňovne, na salsu, na jazykové kurzy... Mali sme aktivity, ktoré sme v marci museli zanechať. A zrazu sa musíme vyrovnať so situáciou, že s partnerom sme 24 hodín denne.

Dovolenka?

Karanténa nie je nič príjemné. Pre každého z nás ide o novú situáciu. Niektorí psychológovia radia, že takéto nedobrovoľné väzenie máme brať ako malú dovolenku. „Ľudia sa často sťažujú, že nemajú dostatok času na svoje koníčky, na čítanie kníh, na nové filmy. A teraz ten čas majú,“ ozvali sa českí psychológovia. Radia, aby sme dali partnerovi priestor, aby si každý vyhradil časť bytu ako svoje teritórium a tam sa venoval svojim koníčkom.

„Zatvorte sa do pracovne alebo do obývačky a dočítajte rok rozčítanú knihu. Alebo sa konečne pusťte do maľovania toho obrazu, ktorý už dlho držíte v hlave. Partnera nechajte, nech si okupuje televízny športový kanál. Po predpoludní, keď si urobíte radosť vecami, na ktoré ste doteraz nemali čas, ho prekvapte dobrým obedom a potom sa môžete pozerať na film, na ktorý ste chceli ísť už dávno do kina,“znejú niektoré rady. Nie je to však také jednoduché.

JE TO ZLOŽITÉ Niektoré dvojice musia fungovať, žiť a pracovať v tom istom byte. Prináša to so sebou poriadnu dávku stresu.
JE TO ZLOŽITÉ Niektoré dvojice musia fungovať, žiť a pracovať v tom istom byte. Prináša to so sebou poriadnu dávku stresu.
Zdroj: PROFIMEDIA

Je to blázinec

Ivetu rady, ako si „užívať“ počas karantény, dosť rozčuľujú. Je asistentkou vo veľkom vydavateľstve, pracuje z domu. „Roboty mám naozaj vyše hlavy. Plus musím kontrolovať online vyučovanie detí. Manžel má takisto home office, takže sme v našom trojizbovom byte stále spolu. A je to blázinec,“sťažuje sa Iveta. Dala však na internetové psychologické poradne a skúsila vymedziť priestor na prácu, učenie a voľný čas. „Ja si robím svoje veci v obývačke, manžela som poslala do spálne. Snažím sa, aby som v čase vybavovania vecí nevarila, neupratovala. Je to ťažké, musím sa naozaj držať, aby som rozdelila prácu na zamestnanie a domácnosť,“ vysvetľuje, ako sa jej podarilo udržať domov v akom-takom režime. Našťastie, manžel sa prispôsobil. A deti poslúchajú.

Málo priestoru

Ako však rozdeliť domáci priestor na pracovnú a oddychovú časť, keď má byt málo štvorcových metrov? Sofia žije s priateľom v prenajatom jednoizbovom byte. „Obaja teraz pracujeme z domu a ide mi to už fakt na nervy,“ sťažuje sa 27-ročná účtovníčka. „Robím v izbe, on v kuchyni. Ale medzitým sa varí obed alebo večera, jeden potrebuje na WC či si niečo nájsť v knižnici. A potkýname sa o seba. Obaja sme nervózni, a keďže sme aj temperamentní, tak sú hádky na dennom poriadku,“opisuje situáciu Sofia.

Obaja mali pred pandémiou množstvo športových aktivít. „Bola zima, posilňovne boli zavreté, nemali sme kam ísť. Teraz je už krajšie počasie, ale naši kamaráti sa boja, takže sme odkázaní ísť napríklad na bicykel len my dvaja spolu. Stále len my dvaja. Neviem si na to zvyknúť,“sťažuje sa Sofia, ktorá športové aktivity často absolvovala so svojimi kamarátkami a svojho priateľa videla až večer.

LEZIE VÁM NA NERVY? Psychológovia odporúčajú vymedziť si čas len pre seba. Prechádzky v letnom počasí pôsobia blahodarne.
LEZIE VÁM NA NERVY? Psychológovia odporúčajú vymedziť si čas len pre seba. Prechádzky v letnom počasí pôsobia blahodarne.
Zdroj: PROFIMEDIA

Aj keď je to pre Sofiu ťažké, snaží sa zvyknúť si na to, že je sama so sebou. „Prečítala som si, že ak nemôžem byť s kamarátkami a lezie mi na nervy byť stále s priateľom, tak si mám zvyknúť robiť veci sama. Je to pre mňa nová situácia, ale keď sa s Michalom nechcem stále hádať, tak radšej idem na ten bicykel osamote. Aspoň si potom máme čo povedať, ukážem mu fotky, čo som na ceste urobila, a ten malý priestor ma až tak nefrustruje,“ dodáva mladá žena.

Neuznaná

Tridsaťšesťročná Barbora zasa bojuje s tým, že manžel jej prácu z domu považuje za dovolenku. „On chodí normálne do práce, ale naša firma sa rozhodla, že budeme mať home office. Takže robím, učím sa s deťmi, varím, periem, upratujem. Lenže keď príde Ondrej z roboty, má pocit, že som si celý deň váľala šunky,“posťažovala sa Barbora.

Podľa psychológov ide o častý a nesprávny názor tých, ktorí si myslia, že ak človek zostane doma, iba oddychuje. Pritom je oveľa náročnejšie zvládnuť všetko v domácom prostredí, kde je veľmi tenká čiara medzi tým, čo je práca a čo je súkromie. „Poradili mi, aby som manžela zapriahla aspoň do kontroly domácich úloh detí. Nech vidí, že pracovať z domu nie je žiadna idylka. Že je to oveľa náročnejšie, ako keby som bola v kancelárii a deti v škole,“vysvetlila svoju stratégiu. Vraj keď manžel zistil, čo všetko musí cez deň absolvovať iba s deťmi, upokojil sa. Teraz s radosťou prechádza s deťmi nové učivo.

Záhradka je spasenie

O niečo ľahšie to majú podľa psychológov tie páry, ktoré žijú v dome a majú aspoň malú záhradu. „Ľudia zatvorení v byte sú oveľa viac ohrození ponorkovou chorobou než tí, ktorí môžu v rámci svojho domova vyjsť von. Navyše, fyzická práca na čerstvom vzduchu je obrovská pomoc pri vyvetraní hlavy. Partneri takto nepociťujú neustálu prítomnosť toho druhého, necítia to dusno, že sú 24 hodín spolu,“ vysvetľuje manželská poradkyňa Nancy Smithová z anglického Cambridgea. Všetkým frustrovaným párom radí, aby nezostávali zavretí doma a s príchodom krajšieho počasia sa radšej vybrali do prírody. Získajú nielen nové zážitky, ale nebudú mať čas ani na hádky.