Tomu sa povie extrémny skok. Ešte v roku 1997 boli zápasy v klietke zakázané. „Sú to kohútie zápasy s ľuďmi,“ soptil vtedajší americký senátor John McCain. V osemhrannej klietke, známej ako oktagon, bolo povolené všetko - kopanie do hlavy súpera ležiaceho na zemi, údery do slabín, do zadnej strany krku, ba aj hryzenie. To nie je žiadny šport - hlásali odporcovia krvavých bitiek.

Dnes je všetko inak. Súboje v zmiešaných bojových umeniach MMA, kde protivníci využívajú techniky z rôznych športov, majú jednotné pravidlá. Našiel sa kompromis medzi bitkou a športom. A hlavne, spomínané spôsoby boja zakázali. Dodnes však v klietke umierajú ľudia. Od roku 2007 prišlo len pod hlavičkou UFC, najznámejšej organizácie, ktorá súboje usporadúva, o život trinásť ľudí.

No z krvavej bitky sa stal uznávaný extrémny šport, ktorého popularita rastie závratným spôsobom. „Keď sme v roku 2000 kupovali UFC, právnik mi povedal, že som blázon,“ priznal sa americký podnikateľ Lorenzo Fertitta. Za práva na organizovanie zápasov spolu s bratom Frankom a priateľom Danom Whitom zaplatili dva milióny dolárov. Tie isté práva predal v júli tohto roku spoločnosti WME (William Morris Endeavour) za štyri miliardy!

Oktagon: Tak sa hovorí osemhrannej klietke, kde sa odohráva väčšina duelov.
Oktagon: Tak sa hovorí osemhrannej klietke, kde sa odohráva väčšina duelov.
Zdroj: profimedia

Jágrove zimomriavky

Mimochodom, John McCain medzičasom sedel v hľadisku na jednom z UFC večerov vedľa Fertittu. „Bez neho by sme dnes neboli tam, kde sme. Tento šport by bol mŕtvy. Ďalší dôkaz, že všetko zlé je na niečo dobré,“ vyhlásil 48-ročný rodák z Las Vegas Fertitta, ktorý si v UFC po zmene majoritného vlastníka ponechal menšinový podiel. Fanúšikovia aj médiá občas kritizujú UFC, že organizuje príliš veľa súbojov a ničí svoj produkt. Hrdinovia z klietky, prípadne z ringu, sa však tešia značnej obľube - hoci ich v boji vidno len pár dní do roka.

To nie je hokej či futbal, kde zlyhanie z jedného zápasu môžete už o týždeň odčiniť. Mnohí z bojovníkov zvládnu tak tridsať súbojov v kariére, tri-štyri ročne. Občas aj menej. „Mám absolútny rešpekt pred týmito športovcami. Keď v inom športe podceníš prípravu, nič vážne sa nestane. Maximálne ťa tréner posadí. V UFC si to však nemôžeš dovoliť. Zažil som v kariére všetko, ale z týchto zápasov mám zimomriavky na tele,“ napísal po jednom z večerov na sociálnu sieť legendárny český hokejista Jaromír Jágr.

Aj náš futbalista Vladimír Weiss je veľký fanúšik UFC. Portrét najväčšej hviezdy súčasnosti, írskeho zabijaka Conora McGregora, mal chvíľu ako portrétovú fotku na Twitteri. A nedávno zverejnil video, v ktorom parodoval typickú kolísavú chôdzu slávneho írskeho bojovníka. Práve príbehy typu McGregor pomáhajú dvíhať latku popularity. Záujemcov ochotných byť v hľadisku či sledovať zápasy naživo cez rôzne mobilné aplikácie za mesačný poplatok 9,99 dolára v posledných rokoch pribúdalo.

Vlani videli prenosy z klietky fanúšikovia zo 150 krajín, k dispozícii bol komentár v dvadsiatich dvoch jazykoch. „Je to továreň na príbehy, ktoré sú reálne, aj keď vyzerajú ako filmové. Je to značka, ktorá má len 23 rokov, no ani futbalová Liga majstrov sa na ňu nechytá,“ povedal pre Lidové noviny český moderátor súbojov MMA Ondřej Novotný.

Posledný umrel Carvalho

Nie všetci si však stihnú užiť slávu. Dvadsaťosemročný Portugalčan Joao Carvalho zomrel hneď na začiatku kariéry. Dva dni po aprílovom súboji s Charliem Wardom v Dubline. Carvalho dostával od súpera riadnu nakladačku. „Lekári sa ho po každom kole pýtali, či je všetko v poriadku. Či vie, ktoré kolo ho čaká a keďže im riadne odpovedal, umožnili rozhodcovia v súboji pokračovať,“ opisovala denníku Mirror situáciu Katarzyna Michlicová, jedna z organizátoriek večera. Dvadsať minút po jeho konci však prišlo Carvalhovi zle. Odviezli ho do nemocnice, odkiaľ sa už nevrátil. „Dostával poriadne rany. Mali to zastaviť skôr,“ protestoval šampión Conor McGregor, ktorý si s Carvalhom občas zatrénoval.

Dobráčisko: Išiel z neho strach, ale Kimbo Slice bol vraj dobrák od kosti. Dostať by ste však od neho asi nechceli.
Dobráčisko: Išiel z neho strach, ale Kimbo Slice bol vraj dobrák od kosti. Dostať by ste však od neho asi nechceli.
Zdroj: profimedia

Neslávne známy inštalatér

Práve McGregor je dnes najžiarivejšou hviezdou MMA. Komu by napadlo, že chlapec, ktorého v detstve šikanovali a ktorý si neskôr vybral dráhu inštalatéra, sa stane kráľom bojových umení. Aj kontroverzných vyhlásení. „Mám rád v živote dve veci. Rád vyzerám dobre a rád mlátim ľudí za peniaze,“ nebál sa vyriecť írsky zápasník. Muž, ktorý si ako prvý v histórii tohto športu dokázal vlani v newyorskej Madison Square Garden po zdolaní Eddieho Alvaréza privlastniť opasky vo dvoch hmotnostných kategóriách UFC.

Hovoria mu írsky Muhammad Ali, no častejšie Notorius, čo znamená Neslávne známy. Len za posledné víťazstvo s Alvarézom zinkasoval McGregor 5 miliónov dolárov, no to sa drzému Dublinčanovi máli. „Kde je môj podiel zo zisku v celej organizácii? Veď vďaka mne zarábate,“ zaskočil usporiadateľov svojimi nečakanými požiadavkami tesne po poslednom súboji.

Za 48 sekúnd tri milióny dolárov

Ani prvá ženská šampiónka UFC Američanka Ronda Rouseyová sa nemôže sťažovať. Má meno, ktoré predáva. Aj 48 sekúnd v klietke v poslednom dueli jej stačilo na to, aby zarobila 3 milióny dolárov. Víťazná Brazílčanka Amanda Nunesová si polepšila len o 300-tisíc. Pritom bývalú barmanku a prvú kráľovnú bitiek v klietke vymlátila ako žito. Ktovie, ako by súboj pokračoval, ak by ho pre jasnú prevahu Juhoameričanky rozhodcovia nezastavili.

Kým po prvej prehre v kariére s Holly Holmovou uvažovala Rouseyová o samovražde, teraz prišla „len“ s rečami o konci kariéry. „Musím sa zamyslieť nad budúcnosťou,“ prezradila serveru ESPN deň po súboji. Ak nás aj čaká Rondin smutný odchod z klietky, nemusí banovať. Aj jej životný príbeh je dôkazom toho, že sa oplatí bojovať. Ronda sa narodila pridusená pupočnou šnúrou zamotanou okolo krku. Lekári pripúšťali poruchu mozgu. Do šiestich rokov nehovorila. Doktori sa báli, že ani nezačne, no Ronda sa rozrečnila.

Pod vlajkou Írska: Dublinský kráľ McGregor na svoju vlasť nezabúda.
Pod vlajkou Írska: Dublinský kráľ McGregor na svoju vlasť nezabúda.
Zdroj: profimedia

Z tatami do klietky a von

Dcéra majsterky sveta v džude Anny-Marie Burnsovej odmietla rezignovať. Ba ani samovražda otca Rouseyovú nezlomila. Otec si vzal život dva roky po tom, čo Ronda povedala svoje prvé zrozumiteľné slovo. Mala osem a spolu so sestrou pozerali v obývačke televíziu, keď sa otec vedľa v garáži rozhodol obesiť. Frustráciu zo životných ťažkostí sa rozhodla riešiť džudom. Mala len sedemnásť, keď sa kvalifikovala na olympijské hry. Ako najmladšia v tíme. Na medailu ešte nedosiahla, no o štyri roky jej v Atlante vešali na krk bronzovú.

Od džuda potom nebolo ďaleko k bitkám v klietke a kariére v UFC. Hoci ešte dlho potom sa Ronda živila, ako vedela. Chvíľu robila barmanku, chvíľu herečku. Zahrala si napríklad v jednom diele série Rýchlo a zbesilo. Až v UFC však naplno zažiarila. Jej chvaty a najmä povestná páka na ruku ničili súperky. Veľa z duelov ukončila ešte pred uplynutím prvej minúty. Zlyhania s Holmovou a teraz s Nunesovou ju však z klietky dostanú asi navždy. Prehry sa v tomto tvrdom extrémnom, napriek tomu rytierskom športe príliš netolerujú. A Ronda to dobre vie. Nič z minulosti však neľutuje. Naďalej sa snaží žiť naplno.

„Práve vedomie, že všetko, čo som v živote nadobudla, môžem v priebehu sekundy stratiť, ma nútilo užívať si každú chvíľu. Aj prípravu na zápasy. Lebo nie výsledok, ale cesta k nemu je dôležitá. Vedieť sa pre nejaký cieľ obetovať. Profitovať aj z bolesti, zo sĺz a z prehier, ktoré vám život do cesty postaví. Na konci vám dôjde, že to obetovanie za to stálo,“ vraví dnes 29-ročná Ronda. Obavy, že jej možný odchod zo scény pochová ženské súboje MMA, vraj nie sú na mieste. „Na jej uvoľnené miesto už čakajú iné mladé, ktoré chcú byť slávne,“ cituje The Guardian jednu zo ženských promotérok Shannon Knappovú.

Jednou ranou k zemi

Statný Bahamčan s americkým pasom Kimbo Slice, vlastným menom Kevin Ferguson, by s Rousovej slovami iste súhlasil, keby ešte žil. Bezdomovec a neskôr bodyguard pornoherečiek sa z pouličného bitkára vypracoval na celebritu - hlavne sociálnych sietí. Kimbo sa zvykol mlátiť doma v záhrade a neskôr to umiestňovať na YouTube. Počet pozretí záhradných bitiek sa pohybuje v miliónoch. Rovnako tak súboje, kde protivníka poslal na zem jedinou ranou.

Práve robota vyhadzovača v striptízovom bare mu pomohla prejsť do ringu a neskôr aj do MMA. Kimbo sa nebál nikoho a s výtržníkmi si poradil v priebehu sekundy. Hoci sa jeho mohutnej postave mnohí smiali, Kimbo ich rýchlo spacifikoval. Bývalého šampióna v ťažkej hmotnosti Raya Merciera vyprevadil z ringu za 72 sekúnd, David Abbott vydržal 43.

„Kým Manny Ramirez sa narodil s pálkou a Peyton Manning pre americký futbal, Kimbo prišiel na svet, aby nakopával iným zadky,“ zložil mu poklonu bývalý legendárny basketbalista Lamar Odom. Celkom však pravdu nemal. Kimbo napriek strašným ranám súperov zostával skromný a občas tvrdil, že mlátiť iných ľudí ho nebaví. Hoci obrovitánskou postavou vzbudzoval rešpekt a strach, bol vraj totálny opak sebca. Ochotný kedykoľvek a komukoľvek pomôcť.

Otec troch dcér a troch synov však už nežije. Zomrel vlani v júni na infarkt. „Je nám to ľúto. Mimo klietky to bol dobráčisko, zbožný muž,“ smútil za ním Scot Cooker, prezident ďalšej spoločnosti organizujúcej súboje v zmiešaných bojových umeniach - Bellator. Táto kalifornská spoločnosť zvykne robiť vyzývacie turnaje štyroch až ôsmich uchádzačov. Zápasí sa k. o. systémom, víťaz získa okrem šeku na 100-tisíc dolárov aj právo vyzvať úradujúceho šampióna v príslušnej hmotnostnej kategórii.

Žiadne šetrenie: Aj ženy idú v klietke naplno. Na snímke melbournský súboj z novembra 2015 Americanky Rondy Rouseyovej s krajankou Holly Holmovou.
Žiadne šetrenie: Aj ženy idú v klietke naplno. Na snímke melbournský súboj z novembra 2015 Americanky Rondy Rouseyovej s krajankou Holly Holmovou.
Zdroj: profimedia

Spoznať súpera

Jedným zo základných pravidiel úspechu v tomto extrémnom, no férovom športe, je podľa slovenského manažéra Pavla Nerudu pravidlo nedohodnúť bojovníkovi zápas, o ktorom si myslíte, že ho nemôže vyhrať. „Celkom sa nám darí držať sa toho. Až na jeden nešťastný prípad z Fínska, keď sme Gábora Borároša postavili proti borcovi so skóre 1 : 0. Zdalo sa, že je to začiatočník, no až tesne pred zápasom sme zistili, že je to majster sveta v K1. Gáborovi na dvoch miestach zlomil sánku a vyradil ho z aktívneho zápasenia na viac ako rok,“ prezradil Neruda v jednom z rozhovorov.

Čo je MMA?

  • Plnokontaktný bojový šport, v ktorom súperi bojujú proti sebe zvyčajne v osemhrannej klietke.
  • Protivníci používajú techniky z rôznych bojových umení. Údery nohami, rukami, páky a podobne.
  • Zápasí sa zvyčajne na tri trojminútové kolá, titulové zápasy na päť.
  • Povolené je takmer všetko, okrem kopania súpera na zemi do hlavy, úderov do slabín, pichania do očí, hryzenia či ťahania za vlasy.
  • Všetci sú povinní nosiť chránič na zuby, muži suspenzor, ženy chránič na prsia.
  • Duel sa končí vzdaním súpera (poklepaním na telo súpera alebo na zem), vážnym zranením alebo rozhodnutím bodových rozhodcov.
  • Súperi sú bosí.
  • Muži majú vypísaných 9 hmotnostných kategórií, ženy päť.