Tip na článok

Kríza stredného veku? Dnes sa dostávame opäť do varu už po tridsiatke

Mladšia generácia to zrejme bude mať inak - najprv prebáda svet, spozná rôzne aspekty života a zrejme vystrieda niekoľko partnerov, kým sa rozhodne trvalo usadiť.

Mladí si založia rodiny vo veku, keď tridsiatnici a štyridsiatnici začínajú opäť objavovať svet. Niekoľko rokov sa ich pozornosť sústredila na rodinu a výchovu detí - a tá dá zabrať.

Kto by si nevydýchol, keď môže konečne myslieť na seba a svoje potreby? Lenže všetko má svoje úskalia.

Niektorí to preháňajú

„Sestra sa vydávala 23-ročná a zakrátko porodila dieťa. Potom prišlo ďalšie a všetko sa krútilo okolo výchovy jej dievčat. Snažila sa, aj keď podľa mňa nebola príliš zrelá na úlohu matky. Pred rokom však akoby ju vymenili! Má 35 rokov a začala sa správať ako pubertiačka,“ opisuje staršia sestra Patrícia. Nevynechá žiadne spoločenské podujatie v okolí bydliska, je posadnutá partiou, ktorú si našla. „Neustále je na mobile. Zmenila štýl obliekania, akoby mala znovu dvadsať. A začala inak rozprávať - stala sa akousi afektovanou, inou,“ pokračuje Patrícia. Sestrine deti sú už samostatnejšie a pomáhajú jej s nimi rodičia a sestra.

Nič jej nebráni v tom, aby si znova užívala život. „Áno, mnohé ženy sa po odrastení detí dostávajú do takej fázy,“ potvrdzuje sexuologička Danica Caisová. „Ale existovalo to vždy, v každej dobe. Teraz to súvisí skôr s tým, že ľudia sa dožívajú vyššieho veku a žijú dlhšie s jedným partnerom,“ pripomína odborníčka. Kedysi ľudia často do tridsiatky ovdoveli a začali život s novým človekom. Dnes manželstvo preruší hlavne rozvod a ten je takmer vždy v rodine traumatizujúcim zážitkom.

Spúšťačom je nevera

„Stačí, že žena spozná mladého kolegu či muž kolegyňu. Vybočia zo zabehnutých koľají a prepukne v nich túžba ešte niečo zažiť,“ opisuje najbežnejší scenár Danica Caisová. Sexuologička hovorí, že zmena v správaní a uvedomovaní si svojich potrieb spravidla súvisí s očarením novým objektom. „Človek cíti príliv novej energie, začne sa viac o seba starať,“ vymenúva. To je aj prípad Zola, otca dvoch detí. V práci spoznal šarmantnú kolegyňu, ktorá ho očarila nielen krásou, ale dokázala ho inšpirovať k novým veciam. Aj keď boli rovesníci, vychutnávala si život plnými dúškami. „Športovala, dlhé hodiny sme sa zhovárali o knihách a hudbe a zažívali vášnivé milovanie. Bol som ako znovuzrodený,“ vraví. Tešil sa z vecí, ktoré už v bežnom rodinnom kolotoči zapadli do zabudnutia.

Amber Heardová a Johnny Depp: Herec chytil druhý dych pri mladej bisexuálnej herečke, do ktorej sa zamiloval v roku 2011. Opustil manželku Vanessu Paradisovú a o rok sa ženil. V januári tohto roku aj ich definitívne rozviedli.
Amber Heardová a Johnny Depp: Herec chytil druhý dych pri mladej bisexuálnej herečke, do ktorej sa zamiloval v roku 2011. Opustil manželku Vanessu Paradisovú a o rok sa ženil. V januári tohto roku aj ich definitívne rozviedli.
profimedia.sk

Foto: Profimedia.sk

Opäť začal okrem práce, zariaďovania domu a programu pre deti myslieť viac na svoje záľuby. „Samozrejme, manželke sa nepáčilo, že chodím pravidelne do fitnescentra, sám do prírody, začal som sa inak stravovať a raz za čas si doprajem pánsku jazdu. Ale ja som si nechcel nechať vziať radosť zo života, ktorú som v takejto forme už dlhé roky necítil.“

Muži sú závislejší od zvyku

Slovenská sexuologička spomenie rady svojho českého kolegu Miroslava Plzáka: „Hovorí, že keď sa niečo také pritrafí žene, manžel sa má k tomu postaviť čelom a povedať - ,Rozhodni sa - ja alebo on - a nešetri ma.‘ Ženy zväčša zostanú pri manželovi.“ Naopak, ak si nájde muž inú mimo partnerstva, mal by sa držať na uzde. „Zranené manželky sa často rozhodnú konať. Vyhľadajú dotyčnú, podniknú rôzne kroky,“ hovorí Danica Caisová. „To by ste sa divili, ako sa v takýchto situáciách aj veľmi inteligentné ženy, ba i vo vysokých funkciách, začnú správať ako kuchárky. Zničia si nervy.“ Preto ženám odporúča, aby sa zachovali dôstojne. „Muž je zvyknutý na domov, ženu a deti a rozmyslí si, či odíde,“ pripomína.

Rivalita

Často však človeka do nových aktivít a spôsobu života nemusí naštartovať len mimomanželský pomer. „U mužov to môže byť aj konkurent - u nich sa silno prejavuje vnútrodruhový boj. Môže sa objaviť mladý aktívny kolega a nastúpi rivalita a pocit, že ešte nepatrí do starého železa,“ vysvetľuje Danica Caisová. Ani ženy sa nevyhýbajú konkurenčným hrám. Aj ich môže poriadne napáliť mladšia kolegyňa, okolo ktorej sa začnú krútiť všetci muži. Pohnútky na to, aby človek reštartoval svoj život, sú u každého iné. Mnohí jednoducho len odkladali niektoré aktivity na obdobie, keď už deti podrastú.

Zo zodpovednosti obetovali niečo zo svojich potrieb, aby uspokojili tú najdôležitejšiu - zabezpečiť svojich potomkov a postarať sa o nich. Lenže aj deti potrebujú spokojných a vyrovnaných rodičov, ktorí dokážu ísť za svojimi snami. „Naozaj môže prospieť, ak človek začne žiť aktívnejšie, upraví jedálny lístok a viac sa o seba stará,“ pripomína sexuologička. Dôležité je, aby príčiny zmeny a samotný „druhý dych“ nemali na rodinu devastujúci vplyv.

Pozor na dôsledky

Niektoré dámy v zrelom veku majú potrebu znova si dokázať, že sú žiaduce a hodné lásky. Muži chcú zase často naplniť svoje sexuálne túžby, ktoré dlhé roky potláčali. Skrátka, okolo štyridsiatky a päťdesiatky sa mnohí ľudia cítia plní elánu a energie.

A chcú čo najlepšie využiť svoje aktívne roky. Koľko teda môže údajná druhá puberta trvať? Nuž, u každého inak. Ak sa človek len prirodzene vrátil k svojej podstate a začal v zrelšom veku naplno rozvíjať a objavovať to, na čo nemal pre iné povinnosti čas, môžu jeho snahy pretrvať, kým bude vládať. A netreba na to lepiť žiadnu hanlivú nálepku. Každý predsa má právo na zábavu, radosť zo života a sebarealizáciu.

V každom veku. Inak je to, ak za zmenu správania môže vášnivý románik. „Pri chvíľkovom očarení zmena osobnosti netrvá dlho a človek sa vracia do starých koľají. Ak však obe strany chcú vo vzťahu pokračovať, môže to mať negatívny vplyv na trvalý zväzok,“ varuje sexuologička.

VIDEO Plus 7 Dní