Asi na máloktorej strednej škole vládne taký pokoj a sústredenosť, ako sme videli v sále Tanečného konzervatória Evy Jacovej v Bratislave. Študenti pozorne sledujú každý pohyb a slovo svojej pedagogičky. Akoby všetci v tej chvíli dýchali len pre balet. Akí sú teda dnešní študenti, ktorí sa rozhodli pre toto vznešené pohybové umenie? „Asi by som im vyčítala to, čo vyčítali nám naši učitelia - že nemajú dostatočné zapálenie pre prácu. Ale to sa časom mení, postupne začínajú čoraz viac žiť pre balet. Musia dozrieť a potom to prichádza,"reaguje s úsmevom Marína Častková-Zheleznyaková.

Nie všetky o ňom snívali

„Odmalička som chcela tancovať balet,"zasníva sa 16-ročná dievčina. Erika je z Prešova, na tanečnom konzervatóriu v Bratislave je však už ako doma. Čím si ju získal práve tanec na špičkách? „Jemnosťou, technikou… Je obdivuhodné zvládať niečo také ťažké. Myslím, že je to výnimočné,"dodáva.
„Dokopala ma k tomu mama," smeje sa mladá tmavovláska Katka. Patrí medzi najtalentovanejšie tanečnice v triede. „Spočiatku som nemala rada balet. Mama našla túto školu, išla som na prijímačky a vzali ma. Postupne sa mi to však zapáčilo,"priznáva. „Mnohí si myslia, že je to jednoduché, ale je za tým veľká drina. Ale výsledok potom stojí za to," dodáva nadšene Katka.

Marína Častková-Zheleznyaková s talentovanou Katkou.
Marína Častková-Zheleznyaková s talentovanou Katkou.
Zdroj: Dávid Duducz

Boľavé špičky

V škole trávia aj desať hodín. „Prídeme o 7:50 a niekedy odchádzame až večer. V škole sme viac ako doma. Zvykli sme si na to, náš kolektív je dobrý a podporujeme sa," popisuje Katka.
Stáť na špičkách je poriadne náročné. Rovnako každý ďalší pohyb, ktorý divákovi pripadá jednoduchý. Lenže dôležitý je každý milimeter. „Napríklad demi-plié," hovorí mladá baletka a predvedie nám jemný podrep. „Bez demi-plié nevyskočíme ani na špičku a skok sa už vôbec nedá urobiť," upresňuje vyučujúca Marína Častková-Zheleznyaková.
Väčšina žiakov konzervatória netúži ďalej študovať, ale venovať sa naplno tancu. „Život tanečníka je krátky, nechcem si ho skrátiť štúdium na vysokej škole," upresňuje Erika. A vysnená úloha väčšiny baletiek? „Giselle," reagujú pohotovo.

Baletka Marína Častková-Zheleznyaková sa narodila v ruskom Petrohrade.
Baletka Marína Častková-Zheleznyaková sa narodila v ruskom Petrohrade.
Zdroj: Dávid Duducz

Na Tanečnom konzervatóriu Evy Jacovej v Bratislave vyučuje ruská baletka z Petrohradu. Marína Častková-Zheleznyaková prišla na Slovensko pred sedemnástimi rokmi. Viac si o jej živote prečítate v seriáli týždenníka PLUS 7 DNÍ Cudzinci na Slovensku.