Leží v Považskom Inovci pod vrchom Bezovca a z diaľnice D1 ste v nej asi za pätnásť minút. Kľukatá cesta medzi zeleným porastom má čaro, ale dedina Nová Lehota, o ktorej je reč, sa ničím nelíši od bežných slovenských obcí. Asi kilometer pred cieľom nás zastaví na ceste strážnik. Natáčanie seriálu Horná Dolná je v plnom prúde, auto treba odstaviť na parkovisku a dostať sa do dediny po svojich. Napriek tomu, že je pracovný deň, Do Novej Lehoty aj z nej putujú desiatky návštevníkov. Kultový komediálny seriál spravil zo zašitého miesta v okrese Nové mesto nad Váhom vyhľadávanú atrakciu a zvedavcov z roka na rok pribúda.

Nová Lehota: Leží v Považskom Inovci v novomestskom okrese.
Nová Lehota: Leží v Považskom Inovci v novomestskom okrese.
Zdroj: Monika Mikulcová

Krčma aj hovienko

Ako prvé návštevníci spoznávajú televíznu krčmu - ošarpaný dom s veľkým nápisom. Kým sa rodiny pri nej fotia, objaví sa pri nás štvorkolka s dvoma chlapíkmi. Vpredu má znak Hornej Dolnej, muži v dobrej nálade zastanú, zapózujú a odfrčia ďalej. Deti fascinuje „hovienko na ruke", ako komentovali svojráznu sochu jeden z najmenších návštevníkov. V seriáli ide o koláč makovník, ale v skutočnosti pripomína niečo celkom iné.

O kúsok ďalej je „starostov dom", na ceste stretávame aj člena štábu s malým chlapcom, ktorý si vedie seriálovú kozu.

Najrušnejšie je pri dome seriálovej dvojice dedinského frajera Ďuriho Brmbalíka (Dano Heriban) a jeho lásky Eriky (Petra Polnišová). Podľa kadibúdky v záhrade je najľahšie spoznateľný. Známy herec, ktorý aj vďaka tejto úlohe získal pred dvoma rokmi ocenenie OTO, je oblečený len v bielej plachte, pri ňom si Polnišová poťahuje z cigarety. Fanúšikovia fotia cez plot, ale bližšie sa k hercom nedostanú.

Deti najviac túžia po vzhliadnutí Ďurovej najväčšej lásky - „Rapidečky". Červený seriálový hrdina na kolesách je ukrytý vzadu na dvore Obecného úradu.

Dom seriálovej dvojice: Býva v ňom dedinský frajer Ďuri s Erikou.
Dom seriálovej dvojice: Býva v ňom dedinský frajer Ďuri s Erikou.
Zdroj: Monika Mikulcová

Aj šesťsto denne

Exkurzia po dedine sa pre návštevníka končí veľmi rýchlo. Okrem pár členov štábu v nej vládne pokoj, domáci si na rozruch okolo známeho seriálu zvykli. „Už ho nesledujem. Je taký… no, akoby som to povedala - vulgárny," priznáva jedna z domácich. „Zo začiatku som tam aj rada išla pozrieť. Tam to natáčali," ukazuje k domu, kde si nažíva seriálová dvojica Ďuri s Erikou. „Vošla som do záhrady a rada som sa odtiaľ dívala. Teraz už ani televízor vóbec nepúšťam," hovorí dôchodkyňa. Niekedy si kráti čas tým, že počíta prišelcov. „Raz som ich načítala 450 a sused mi hovorí, že to je nič, že on ich narátal aj 600 za deň," vysvetľuje. Niektorí seriáloví fanúšikovia si najprv do obce zavolajú, či sa tam natáča, iným stačí prejsť si najznámejšiu televíznu dedinu. „Ja už podľa áut poznám, že idú len tak kuknúť. Napríklad hento biele je markizácke," dodáva zhovorčivá pani. Niektorí okoloidúci spoznali, že aj v jej dome sa párkrát natáčalo. „Áno, asi dvakrát," mávne rukou.

Skutočná krčma: Zdobia ju aj fotografie seriálových hrdinov.
Skutočná krčma: Zdobia ju aj fotografie seriálových hrdinov.
Zdroj: Monika Mikulcová

Jedna krčma a nič

V Novej Lehote majú dve krčmy - seriálovú aj tú reálnu. Zíva však prázdnotou, aj keď je to jediné miesto, kde si môžete zakúpiť suvenír z Hornej Dolnej v podobe magnetky či pozrieť na nástenke fotografie hlavných hrdinov. „Áno, chodia sem občas aj herci," priznáva čašníčka. Nuž, kde inde by sa osviežili… V letných horúčavách si tu nedáte zmrzlinu, ak vás pochytí hlad, najistejšie je priniesť si niečo so sebou. Dedina má okolo dvesto obyvateľov a tí by ťažko uživili prevádzky a služby. A fanúšikovia Hornej Dolnej si zatiaľ musia vystačiť len s obzeraním a fotografovaním seriálových objektov.