Niektorí ich nikdy nepochopia, ale mnohí zahodia predsudky alebo ich možno ani nikdy nemali a pozerajú sa na dvoch gayov či lesby ako na akékoľvek iné zamilované bytosti. „Tri roky sme manželia. Tri roky je to od chvíle, čo sme si povedali, že náš život je spoločný a že to inak nechceme. Sami viete, ako pri mne Jakub stál v tom najťažšom období. Nepotrebujem žiadny dôkaz lásky. Viem, že je a že ho mám a on má mňa. Milujeme sa a každému z vás prajem aspoň kúsok takej lásky, akú prežívame my dvaja,“napísal v prvej polovici septembra na sociálnu sieť obľúbený český moderátor Honza Musil. Jeho fanúšikovia sa tešia s ním - z jeho lásky, úprimnosti, skrátka z citov, ktoré máme všetci spoločné. Alebo sa homosexuáli od heterosexuálov predsa len v niečom líšia?

Strach zo starnutia

Po prečítaní pútavého románu Less, za ktorý jeho autor Andrew Sean Greer získal v roku 2018 prestížnu Pulitzerovu cenu, môže čitateľ zostať trochu zmätený. Hlavný hrdina Arthur Less je neúspešný spisovateľ, ktorému klope na dvere päťdesiatka, čo vníma ako hroznú nespravodlivosť, veď ešte len začína žiť! Obáva sa starnutia, a aby toho nebolo málo, jeho mladý bývalý priateľ sa bude ženiť.

Aby sa vyrovnal so stratou milovaného partnera, s ktorým prežil deväť rokov, naplánuje si cestu po svete. Je plná spomienok, vtipných situácií, ale aj priznaní a sebareflexie. „Všetkých ich stretával okolo štyridsiatky, ale oveľa viac sa nedožili. Tá generácia pomrela na aids. Lessova generácia má pocit, že ako prvá skúma krajinu za päťdesiatkou,“opisuje americký spisovateľ situáciu hlavného hrdinu a jeho priateľov, bývalých milencov.

Nazeráme do sveta, ktorý je pre mnohých tabu. Naozaj sa gayovia až tak boja starnutia, záväzkov a vernosti? „Uzavrieť manželstvo a adoptovať si dieťa? Majú si obaja partneri nájsť milenca ako zladené nočné stolíky, aby neprišli úplne o sex? Alebo sa so sexom treba rozlúčiť, ako to robia heterosexuáli? Dopriať si úľavu, že zmizne všetka márnivosť, úzkosť, túžba a bolesť? Treba sa stať budhistom?“ uvažuje Less, ktorý si popri stálom partnerovi rád užíval sex aj s inými mužmi.

Sú gayovia k sebe úprimnejší a vedia, že chémia pominie a fyzická láska výlučne medzi dvoma ľuďmi nie je dlhodobo udržateľná?

Neverní sú aj heteráci

„To je dosť komplikovaná otázka. Mám skúsenosť, že 90 percent gayovských párov si nie je verných, respektíve žije v otvorenom zväzku,“ priznáva fotograf Peter Erzvo Zvonár.

Podľa neho nevera gayov má širší kontext. „Heterosexuálny pár je spoločensky smerovaný k manželskému zväzku. Keď sa obaja dohodnú, že chcú spolu žiť a založiť si rodinu, ktorá ich potom viac-menej spája, pričom, samozrejme, aj tam vznikajú problémy a nevera, ale už ten psychologický moment im dáva akúsi záruku. To u gayov nie je možné,“ zamýšľa sa ružomberský umelec.

Na druhej strane, nevere sa nebránia ani heterosexuálne páry. „Poznám ich dosť. Ak sa mužovi naskytne príležitosť, tak si to užije, minimálne vo svojich fantáziách, keď si namiesto manželky predstavuje inú či iné ženy,“ hovorí fotograf. „U gayov je to komplikovanejšie. Máme radi trochu iný sex ako heterosexuálne páry, viac experimentujeme. Možno aj preto, ak to v páre nie je, jeden z nich má potrebu splniť si to u niekoho iného. A potom je tu trend, že dvaja muži žijú akoby na skúšku, vyhovuje im, že sú spolu, nechcú sa však viazať na celý život, užívajú si spolu, ale aj oddelene, často chodia do gayovských sáun, kde sa zblížia s inými mužmi,“ tvrdí.

K ľahšiemu získaniu sexuálneho partnera prispeli i sociálne siete, ktoré využívajú i gayovia. „Často mne či partnerovi chodia pozvania na kávu aj s intímnymi fotografiami pozývateľa. To sa gayom deje bežne a je len na jednotlivom človeku, či má chuť do toho ísť,“ dodáva Peter Erzvo Zvonár. Aj navonok harmonická dvojica gayov si neraz dopraje dobrodružstvo mimo partnerskej spálne.

Veria na lásku

K voľnému vzťahu sa však nehlásia všetky páry rovnakého pohlavia. A naopak - aj medzi heterosexuálmi sa nájdu takí, ktorí preferujú vo vzťahu otvorenosť a sexuálnu voľnosť, v horšom prípade sú plné nedôvery a podvádzania.

Kristián a Marek žijú spolu už takmer pätnásť rokov, kúpili si spolu domček, chovajú psy, starajú sa o záhradu a vedú spolu bežný rodinný život. Rozdelili si úlohy v domácnosti a nevedia si predstaviť, že by to malo byť inak a toho druhého by zradili.

„Ani ja som za celý svoj život partnera nikdy nepodviedol, dokonca som sa s nikým ani nestýkal, hoci ako fotograf fotím aj veľa nahých chlapov,“priznáva Peter Erzvo Zvonár. Uvedomuje si, že jeho partner musí byť tolerantný, aby dokázal zniesť jeho prácu. Snaží sa však tomu druhému dať istotu a získať si jeho dôveru. „Keď sa mi rozpadne vzťah, tak mi veľmi dlho trvá, kým sa z toho dostanem. Vtedy ani nemám pomyslenie na rande alebo sex niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje.

Láska si nevyberá pohlavie, vek ani čas. Buď je, alebo nie je, má mnoho podôb, odtieňov. Niekto jej potrebuje veľa, iný je skromnejší. „Nevadí nám, že sme spolu 24 hodín, takmer každý deň,“ priznáva stále zamilovaný moderátor Honza Musil. Dôležité je, rovnako v heterosexuálnych vzťahoch ako v homosexuálnych, aby sa našli tí správni ľudia.