Ivana a Juraj sú manželia štyri roky, no poznajú sa už od základnej školy. Prvýkrát sa stretli v piatej triede, na strednej škole sa ich cesty rozišli a opäť sa začali priateliť na vysokej. Zakrátko spolu začali chodiť a odvtedy tvoria zohratý pár. Dieťa prišlo na svet dva roky po svadbe. Hoci na prvý pohľad sú spokojní a v podstate im to funguje aj v posteli, z ich života sa vytratila neha.

Po rýchlom sexe sa každý z nich prevalí na svoju polovicu, niekdajšie zaspávanie v spoločnom objatí, bozky a pohladenia na dobrú noc nahradil spánok. Poviete si - prirodzený vývoj.

Ak dvaja zamestnaní rodičia v spoločnej domácnosti každý deň riešia pracovné i rodinné problémy a starajú sa o blaho potomka, tak na romantiku nezostáva čas. Problém nastane, keď jedného z partnerov prepadnú pochybnosti, či si predsa len nezaslúži viac pozornosti, a to, čo sa zo vzťahu vytratilo, začne hľadať inde.

Neha chýba obom pohlaviam

Manželská a rodinná poradkyňa Soňa Balogová je presvedčená, že ak neha a prejavy náklonnosti boli súčasťou vzťahu na začiatku a neskôr sa z neho úplne vytratia, znepokojenie je namieste.

„Väčšina z nás potrebuje vo vzťahu prejavy lásky, ktorými sú dotyky, objatia, neha, lichôtky či prejavy obdivu. Ak vo vzťahu absentujú, začneme sa v ňom cítiť neisto a nemilovaní,“ upozorňuje odborníčka, podľa ktorej sa to týka oboch pohlaví.

„Po nehe zvyčajne túžia ženy, no ani mužom nie je ľahostajná. Aj oni potrebujú, aby si ich partnerka všímala a bola k nim nežná.“ Balogová priznáva, že je normálne, ak sa po čase zo vzťahu vytratia počiatočné prejavy vzájomných emócií v podobe vášnivých bozkov a objatí, nežných pohladení, sladkých komplimentov a romantických prekvapení.

„Spravidla ide o dôsledok toho, že partneri sú si vzťahom istí a toho druhého berú ako samozrejmosť. Časom opadne ošiaľ zamilovanosti a dvojica si už nie je taká vzácna, ako to bolo na začiatku vzťahu,“ dôvodí. Úplná absencia nehy a prejavov náklonnosti však môže narobiť poriadnu neplechu.

Odborníčka sa v praxi často stretáva s tým, že kým muž dvorí dáme svojho srdca, je k nej pozorný, zasypáva ju komplimentmi, nezabúda na darčeky, nešetrí nežnosťami. Keď sa mu podarí dotyčnú získať a začne si ňou byť istý, romantika sa zo vzťahu vytratí. „Donedávna obletovaná žena si začne domýšľať, že už nie je pre partnera dosť dobrá, prípadne sa začne báť, že je v tom niekto iný,“ varuje Balogová.

Rozhovor namiesto výčitiek

Základom každého dobre fungujúceho vzťahu je otvorená komunikácia. Partneri by pritom mali byť schopní hovoriť o všetkých témach, intímny život nevynímajúc. Ak niektorému z nich chýba nežné objatie či pohladenie, mal by to druhej strane povedať. Bez kľučiek a zahmlievania. Balogová potvrdzuje, že konštruktívny rozhovor vyrieši viac ako náznaky a čakanie na zmenu.

„Pod komunikáciou však nemyslím výčitky ani slovné útoky na partnera, ale úprimný rozhovor o vzájomných očakávaniach a potrebách. Väčšina žien si myslí, že muž sa dovtípi a sám od seba začne byť pozorný, nežný a láskavý. V partnerskom živote to však väčšinou nefunguje,“ upozorňuje.

Muži potrebujú presne vedieť, čo od nich žena potrebuje. Niekedy nestačí jeden rozhovor na danú tému, ale niekoľko, čo vás však nesmie odradiť. „Ide o prirodzenú súčasť každého vzťahu. Základom je povedať, čo vám vo vzťahu chýba, a nečakať, kým si to partner domyslí.“

Odborníčka na manželské problémy zdôrazňuje, že správne zvolená komunikácia je cesta, ako partnerovi „bezbolestne“ povedať, čo od neho očakávame. „Druhá strana by mala byť empatickým poslucháčom a vcítiť sa do myslenia toho druhého.“

Cestou do pekla sú výčitky, trucovanie a urážanie. Nikomu nepomôžu, skôr uškodia. „Mali by sme sa vyhnúť častému poučovaniu a útokom, pretože každý útok vyvoláva protiútok. Postupom času sa môže stať, že partneri si začnú robiť napriek a situácia sa bude zhoršovať.“

Kým nie je neskoro

Na nedostatok nehy a pozornosti sa zvyčajne sťažujú ženy, no ani muži nie sú výnimka. Problém je, že príslušníčky nežného pohlavia spravidla čakajú, že sa ich partneri dovtípia, v čom je problém, a zmenia sa. Ak sa tak nestane, nastupujú výčitky a trucovanie. Muži sa nedostanú ani k tomu, aby sa k chýbajúcej nehe otvorene priznali. Výsledok?

Mnoho dvojíc vyhľadá pomoc neskoro, po tom, čo ignorovali počiatočné indikátory partnerských problémov. „V poslednom čase sa stretávam skôr s tým, že partneri ku mne prídu, keď je ich hlavným problémom nevera. Tá je zvyčajne dôsledkom toho, že vo vzťahu chýbala nežnosť, jemnosť, pochvala, bozky,“ upozorňuje Balogová.

A pridáva aj varovný príklad z praxe. „Muži väčšinou horekujú, že mali svoju ženu počúvať, keď im hovorila, že chce, aby ju pochválili, boli nežní...“ Väčšinou je však už neskoro. Odborníčka preto radí: „Buďme voči sebe empatickí, snažme sa napĺňať vzájomné potreby a nečakajme, kým bude neskoro!“