Tip na článok
Sebestačnejšie ženy: Sú menej ochotné tolerovať to, čo iné, ktoré sú od mužov závislé.

Od lásky k boju: Kto viac prerobí na rozvode - muži či ženy?

Rozvodovosť zase stúpla, sebestačné ženy menej tolerujú partnerove výstrelky

Láska ako z románu, a predsa po rokoch stoja pred súdom, sypú na seba urážky a každý sa snaží uchmatnúť pre seba čo najviac. Vlani ukončilo manželstvo rozvodom 9 618 párov, čo je o necelých 400 viac, ako ich bolo v roku 2016. Mnohé páry sa nevyhli konfliktom, ktoré sú často sprievodným javom rozpadnutého zväzku. „Toľkokrát som vo svojej kancelárii počula: Toto by som na neho nikdy nepovedala!“ priznáva advokátka v oblasti rodinné právo Jarmila Zahradníková. Nuž, vzťahy sú čoraz komplikovanejšie - z citovej aj ekonomickej stránky. Pri rozvode sú kedysi rozžiarené oči plné sĺz, radostné búšenie zo spoločnej budúcnosti vystrieda bolestné zvieranie v hrudi. A strach o budúcnosť - mnohí pri krachu manželstva prídu o základné istoty.

Keď muž zarába

„Po dohode manželov žena v rodine je často článok, ktorý rieši vo väčšej miere domácnosť a deti a muž sa stará o ekonomické záležitosti. Pri rozvode manželstva a vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov žena až následne zistí, že všetko je písané na firmu, mnohé veci manžel nezaplatil a podobne,“ pripomína advokátka.

V praxi sa vyskytujú aj prípady, keď muž zneužíva, že žena bola na materskej dovolenke, a myslí si, že keď sa o ňu staral, má väčšie právo na majetok. „Má pocit, že úspory na účte sú len jeho, lebo to bola jeho výplata. Vysvetlím mu, že to sú spoločné peniaze, lebo jeho príjem nie je len jeho, ale patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Mnohokrát sa snaží nájsť cestu, ako by tie peniaze čo najrýchlejšie minul, kým sa rozvedie. Lebo keby boli v čase rozvodu na účte, musí ich deliť na polovicu,“ opisuje prax niektorých pánov advokátka. „On síce zarábal peniaze, ale žena robila zase niečo iné - starala sa mu o zázemie, o deti, možno neskôr musela prijať prácu, z ktorej neprichádza o šiestej večer,“ opisuje a dodáva, že uvedená situácia sa v menších obmenách medzi manželmi vyskytuje často aj obrátene.

Samozrejme, sú výnimky. „Prídu aj chlapi, ktorí si tak vážia ženy, že by v živote nevyslovili - Ja som zarábal a žena nemá nárok na nič,“ dodáva.

Samostatnejšie ženy

Niekedy jeden z manželov utratí všetky našetrené peniaze, aby sa pri rozvode nemusel deliť. Nezriedka dokonca doslova vyrabuje byt - vezme všetky cennosti a tomu druhému sa potom ťažko dokazuje, o čo všetko ho partner obral.

Kto viac dopláca na rozvod? Silné či nežné pohlavie? „Ťažko povedať. Každý rozvod je osobitý, vplýva naň viacero faktorov, preto sa nemožno v tomto smere jednoznačne vyjadriť. Na každého z manželov môže mať proces rozvodu iný vplyv a v konečnom dôsledku bude každý inak vnímať samotný výsledok. Mala som klientov aj klientky, ktoré z celého procesu vyšli veľmi dobre,“ priznáva Zahradníková.

Častejšie sa však rozpadajú vzťahy, v ktorých sú ženy samostatnejšie. Ak je od muža ekonomicky závislá, často prijíma aj jeho podmienky fungovania, musí viac zniesť a prispôsobiť sa.

„Žena niekedy ani nevie, koľko financií je každý mesiac v rodinnom rozpočte, lebo všetko chodí na manželov účet. V takom prípade je potom pre ňu ťažšie dospieť k rozhodnutiu rozviesť sa, pretože musí pri zvažovaní rozvodu riešiť základné existenčné problémy, ktoré na jej strane môžu následne nastať,“ hovorí advokátka. Súčasná generácia žien, ktoré sú samostatnejšie a pre ktoré závislosť nie je prekážkou pri rozhodovaní, sa aj častejšie rozvádza. Najmä v hlavnom meste, kde nežné pohlavie viac podniká a je sebestačnejšie. „Takéto ženy sa rozvádzajú práve preto, že sa vedia o seba postarať samy. Nie sú potom ochotné tolerovať to, čo iné, ktoré sú od mužov závislé - tie potom prižmúria oči nad neverou, ba i fackou. Lebo vedia, že chlap sa o ne postará,“ vysvetľuje.

Opatrne a rozumne

Advokátka pre rodinné právo bola svedkom mnohých smutných príbehov. Človek, ktorý kedysi sľuboval večnú lásku, je zrazu pre partnera cudzinec. Inak cíti, myslí, plánuje a je schopný podrazov, aké by tomu druhému nenapadli ani v najhoršom sne. „Častejšie sú rozčarované ženy - že ich manžel opustil, keď mali bábätko, alebo robil rôzne finančné machinácie,“ hovorí Zahradníková. „Toľkokrát som videla ľudí, ktorí partnerovi dôverovali, a potom boli zaskočení,“ dodáva. Iste, nemôžeme do vzťahu vstupovať plní pochybností a byť stále v strehu a stresovať sa. Ale treba si zachovať aj zdravý rozum a pripustiť možnosť, že o pár rokov môže byť všetko inak.

Aj keď si myslíte, že máte v delení majetku jasno, je dobré pred rozvodom sa poradiť s právnikom a zorientovať sa vo svojich právach a možnostiach. Nie je nevyhnutné mať advokáta počas celého rozvodu a vyrovnania BSM. Ale jedna či dve návštevy u advokáta sa vám oplatia viac než neznalosť, ktorú môže druhý účastník rozvodu šikovne využiť.

VIDEO Plus 7 Dní