Brit John Kiszely zverejnil fotografiu svojho otca z roku 1937, ktorý ako mladý doktor pôsobil v rámci medzinárodnej brigády v španielskej občianskej vojne. Snímka je o to hodnotenejšia, že pravdepodobne zachytáva posledné minúty Gerdy Taro. Prvej ženskej vojnovej fotoreportérky, ktorá v prednej línii zachytávala hrôzy vojny.

Príliš blízko

Gerda Taro nemala ani 27 rokov, keď ju nešťastne zachytil tankový pás, ktorý ju rozdrvil. Práve zvečňovala ústup republikánskych vojsk zo zákopov v Brunete, západne od Madridu.

Fotografie z toho dňa sa podľa BBC nikdy nenašli. Zranenia trupu boli fatálne. Gerdu nedokázali zachrániť ani v nemocnici. Nasledujúce ráno, 26. júla 1967, zomrela.

Gerda odfotila svoje najdramatickejšie snímky doslova v srdci nebezpečenstva. Riadila sa heslom svojho druha: „Ak nie sú vaše fotky dosť dobré, neboli ste dosť blízko.“

Španielska občianska vojna: Osudná bola aj pre jej fotografku Gerdu Taro.
Španielska občianska vojna: Osudná bola aj pre jej fotografku Gerdu Taro.
Zdroj: Wikimedia

Americký pseudonym

Gerda Pohorylle sa narodila v nemeckom Stuttgarte v židovskej rodine poľských imigrantov. V roku 1933 ju zatkli za šírenie protinacistickej propagandy. Pred Hitlerom ušla do Paríža.

Tam stretla svojho budúceho životného a profesného partnera Ernö Friedmanna, židovského emigranta z Maďarska - jeho matka pochádzala z Veľkých Kapušian.

Svoje fotografie ponúkal Friedmann pod menom Robert Capa - aby svoju prácu ľahšie predal, vydával sa za slávneho amerického fotografa. Mimochodom, neskôr sa skutočne slávnym stal. Spolu s priateľmi založil v roku 1947 agentúru Magnum, o tri roky neskôr sa stal jej prezidentom.

Pseudonym Capa používali najskôr obaja partneri, až neskôr si Gerda zmenila priezvisko na Taro.

Ernö Friedmann alias Robert Capa: Maďarský vojnový fotograf sa preslávil snímkami zo španielskej občianskej vojny.
Ernö Friedmann alias Robert Capa: Maďarský vojnový fotograf sa preslávil snímkami zo španielskej občianskej vojny.
Zdroj: Wikipedia

Zapríčinil jej smrť?

Španielska občianska vojna patrí k najkrvavejším a najneprehľadnejším konfliktom minulého storočia, ktorý rozdelil nielen Španielsko. Po jeho prepuknutí sa duo Taro – Capa ponáhľali nielen do dejiska konfliktu, ale priamo na front.

Gerda sa už z neho nevrátila. Friedmann si to čiastočne dával za vinu, pretože ju k vojnovej fotografii pritiahol. Capa stúpil na mínu, keď sa 25. mája 1954 vydal fotiť francúzsko-vietnamskú vojnu. Viac jeho fotografií nájdete vo fotogalérii.