O mŕtvych dedinách sme písali vlani na jeseň. Dôvodov, čo ich „zabilo“ bolo veľa, ale jeden sa opakoval dosť často: stavby vodných diel. To sa týka aj Liptovskej Mary. Po dedinách, ktoré tu stáli, nezostalo nič. Alebo - takmer nič.
Po dedine Sokolče zostala iba Sokolčianska zátoka, kde je dnes 30 metrov vody. „Začalo sa to začiatkom 70. rokov minulého storočia. Obec Sokolče úradne zrušili tak, ako aj obce a osady Vŕbie, Liptovská Mara, Sielnica, Sestrč, Nežitovce. Nižný Zádieľ, Bobrovník, Čemice, Ráztoky, Dechtáre, Paludzu,“ spomínal Ján Guoth. „Keď sme sa my, vysídlenci zo Sokolče, prvýkrát stretli v roku 1981, prišlo nás hádam aj vyše tisíc. A keď dnes organizujeme sokolčiansky ples, tri štvrtiny ľudí už nepoznám,“ a to bolo iba o dvadsať rokov neskôr. „Spomienky sa skončia s ľuďmi, ktorí do dediny chodievali aspoň na prázdniny k starým rodičom. Potom na ňu už všetci zabudnú.“

Mara zamrzla a je ešte krajšia!
Mara zamrzla a je ešte krajšia!
Zdroj: Július Dubravay

Aj keď z týchto spomienok cítiť veľa nostalgie, jedno dnešnej Mare uprieť nemôžeme. Dokáže byť krásna nielen v lete, ale aj cez zimu.

Takúto sme ju videli v týchto dňoch a radi sa o ten zážitok podelíme aj s vami >> VIAC KRÁSNYCH FOTO V GALÉRII