Tip na článok
Atilov vŕšok nad Jordánom

Martinské záhady: Neďaleko od Atilovho vŕšku vyrastá ďalší kopec, ktorý raz dá archeológom zabrať

Atila, najmocnejší kráľ hunskej ríše, údajne odpočíva pri martinskom panelákovom sídlisku Košúty.

Galéria k článku (9 fotografií )
Atila, húnsky vodca
Atilov vŕšok
Atilov vŕšok

Kráľ hunskej ríše v meste, ktoré sa hrdo hlási tým naslovenskejším, milý paradox. A to hneď pri riečke menom Jordán, pod vŕškom, ktorý nedá ľuďom s bujnou fantáziou spávať. Je vysoký osemnásť metrov, dvesto metrov dlhý a osemdesiat metrov široký a na prvý pohľad - čudný. Kde nič tu nič, všade okolo rovina a zrazu kopec s pravidelnými tvarmi. Realisti vravia, že ho vytvoril Jordán, iní spomínajú, že to Atilovi spolubojovníci nanosili zem v čiapkach z okolia a navŕšili kopec, pod ktorým spočíva telo ich vodcu.

Atilov vŕšok
Atilov vŕšok
Július Dubravay

V minulosti tu už mnohí dobrodruhovia kopali, hĺbili šachty, len aby sa dostali k hrobu hunskeho bojovníka. Nenašli nič. Okrem pár kostier, pretože cintorín na vrchu kopca naozaj bol, ale legenda dodáva, že tu pochovávali - chudobných, čo nemali príbuzných.

Záhada pre budúcnosť
Záhada pre budúcnosť
Július Dubravay

Istý rakúsky vedec vraj napočítal až štyritisíc rôznych miest, kde by mohlo byť uložené Atilovo telo. Či je medzi nimi aj Hrádok, lebo tak sa Atilov vŕšok v Martine oficiálne nazýva, nevieme. Zato však vieme, že už teraz vyrastá v Martine iný kopec pravidelných tvarov, ktorý sa na Atilov vŕšok dosť podobá.

Kde nič tu nič, rovina a zrazu - kopec! Skaly vyvezené z tunela Višňové, čo má spojiť Žilinu s Martinom, ale jeho dokončenie je stále v nedohľadne. Teraz ešte vie každý, čo je to za kopec, ale - čo o takých päťsto rokov? Pripravili sme rébus pre našich potomkov! Dúfajme len, že dovtedy sa podarí dokončiť aspoň ten autostrádny tunel.

VIDEO Plus 7 Dní