„V prvej polovici minulého storočia ženy rodili väčšinou v priebehu celého reprodukčného obdobia, no posledné deti mali do 35., maximálne do začiatku 40. roku svojho života. Ak nahliadneme do lekárskych štatistík, či najrôznejších médií, tak zistíme, že stále pribúda žien, ktoré z najrôznejších dôvodov odkladajú svoje materstvo do ešte neskoršieho veku. Tento fenomén sa pomaly ale iste odštartoval približne od začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia, kedy získali ženy mocný nástroj k ovládaniu svojho materstva a to v podobe hormonálnej antikoncepcie, ktorá im dala slobodnú ruku pri realizácii svojich predstáv o správnej dobe, ktorá sa im javí ako ideálna k počatiu," vysvetľuje pozadia odkladania materstva Artúr Ivančík.

Po tom, čo sa prevalilo tehotenstvo moderátorky Eriky Judýniovej (49), ozvali sa kritické hlasy na jej neskoré tehotenstvo a budúcu mamičku nijako nešetrili. "Mala byť už babičkou, nie mamou," písali neprajníci. 

Bára Basiková so synom Theodorom Poláčekom.
Bára Basiková so synom Theodorom Poláčekom.
Zdroj: JHPhoto / Česká editoriální fotografie / Profimedia

Nie všetky ženy, ktoré sa stanú matkami po štyridsiatke, sú prvorodičkami. Mnohé, ako napríklad speváčka Bára Basiková či bývalá prvá dáma Martina Kisková už mali deti, keď svojho potomka porodili v zrelom veku. S neskorším materstvom sa totiž nespájajú len riziká, ale aj radosti. Tak ako iné javy, aj tento má svoje pozitívne i negatívne stránky, ktoré zhrnul aj známy psychiater. 

Pozitíva

  • Väčšia možnosť ženy realizovať sa, kým sa rozhodne pre dieťa. Zrelšia matka sa môže viac venovať dieťaťu bez obáv zo zlej ekonomickej situácie.
  • Rodina ako celok je zvyčajne v zrelom a vyrovnanom vzťahu materiálne aj morálne pripravená na výchovu potomka.
  • Tehotenstvo aj dieťa „omladzujú“, zrejme to má hormonálne
    príčiny. Kondícia, ktorá je potrebná na vynosenie dieťaťa, jeho opateru a výchovu, jednoducho mentálne nedovoľuje matke starnúť zároveň s jej rovesníčkami s odrastenými deťmi.
  • Emočné obohatenie - matka v tomto veku si viac uvedomuje, akým zázrakom prírody dieťa je, a vie veľmi intenzívne dávať a absorbovať lásku, ktorú od dieťaťa dostáva.

Negatíva

  • Príroda dobre vie, prečo nastavila mladé ženy na materstvo. Tehotenstvo aj počiatočné roky života dieťaťa si vyžadujú veľké fyzické nasadenie a dobrú kondíciu, matka dvadsiatnička má organizmus prispôsobený na takú záťaž, matka štyridsiatnička musí vynaložiť omnoho väčšie úsilie a námahu.
  • Psychická a emočná záťaž - mladšia matka akosi ľahšie a rýchlejšie rieši každodenné situácie, ktoré život prináša, ako je choroba dieťaťa, úrazy a iné negatívne situácie. Zrelšia žena si viac uvedomuje potenciálne komplikácie a nebezpečenstvá číhajúce na dieťa, čo môže byť veľmi vyčerpávajúce, a hrozí viac nebezpečenstvo kontraproduktívnej hyperprotektívnosti vo výchove dieťaťa.
  • Malá pravdepodobnosť starorodičovstva - dospelosť dieťaťa nastane vo vysokom veku matky, keď už pravdepodobne nebude schopná byť vysokovýkonná stará matka pre svojich vnukov, prípadne sa ich vôbec nedožije.