Ignorujú veľkosť poprsia, tvar stehien či pozadia, bicepsy ani široký vypracovaný hrudník na nich nerobia dojem. Nejde im o vzhľad. Ale pozor! Ak ich nádejný partner urobí čo len jednu pravopisnú chybu v správe, celkom reálne hrozí, že vzťahu je jednoducho koniec. Sapiosexuálom imponuje inteligencia, rozum, vzdelanie, chytrosť. A podľa niektorých definícií - bez ohľadu na pohlavie partnera.

Žiadne hrúbky

„Chodila som chvíľu na internetovú zoznamku, ale po čase som to vzdala. Nevedela som nájsť nikoho, kto by aspoň približne spĺňal moje predstavy,“sťažuje sa 33-ročná čiernovláska Martina. Je single, pritom si o sebe nemyslí, že je prieberčivá. „Deväťdesiatpercent mužov si tam chce písať len o sexe. Keď sa mi s niekým aj podarilo nadviazať zmysluplnú debatu o vede či umení, spravidla ma odradili jeho nespočetné preklepy a pravopisné hrúbky. Nevidím seba pri takomto chlapovi.“

Hoci o Martine sa nedá s istotou povedať, že je sapiosexuálka, určité príznaky u nej badať. Pomerne nový pojem je odvodený od latinského slova sapio, teda múdry. Sapiosexuál inklinuje k osobám s vysokým inteligenčným kvocientom, prípadne k partnerom, ktorí sú schopní svoju inteligenciu „komerčne predať“.Na nadpriemerné rozumové schopnosti reagujú podobným spôsobom, ako iní reagujú napríklad na farbu očí, vypracované svaly či perfektnú postavu. Jednoducho ich vycibrený mozog sexuálne  priťahuje.

Intelektuálna predohra

Martina nie je výnimka. Záľuba v intelekte je príznačná práve pre mnohé single osoby na zoznamovacích internetových portáloch, najmä v zahraničí sa to tam vraj len tak hemží „deklarovanými sapiosexuálmi“. Aj keď názory na týchto ľudí sa rôznia. Podľa niekoho je to zmysluplný spôsob výberu partnera, pre ďalších je to „snobský trend“. „Takúto orientáciu si vymysleli ultrahipsteri, ktorí si myslia, že sú príliš múdri na to, aby mali akúkoľvek orientáciu,“uvádza jeden z internetových diskutérov.

Ako je to teda? Zvedavá a skúmavá myseľ je pre sapiosexuálov nevyhnutným predpokladom romantického vzťahu. Najvzrušujúcejšou predohrou je psychologický, filozofický či politický rozhovor. Podnetná a zaujímavá konverzácia je pre sapiosexuála skutočným naplnením jeho potrieb, pokiaľ ide o vzťah. A je to príťažlivé aj vo fyzickom, sexuálnom zmysle. Áno, aj príťažlivý a atraktívny vzhľad zohráva svoju rolu, lenže sapiosexuál si uvedomuje, že každý starne a zovňajšok sa bude meniť a pekná tvárička či telo skôr či neskôr stratia svoj lesk. Naproti tomu inteligencia je trvalá črta, ktorá sa prísunom nových informácií a samovzdelávaním zväčša zvyšuje.

Medzi sapiosexuálov sa zaraďuje viac žien než mužov. Kým muži mnohokrát milujú očami, ženy srdcom a mozgom. Ale nájdu sa aj muži, ktorí pokukávajú po inteligentnom partnerovi.

Sexuálna menšina?

Spisovateľka Diana Raabová sapiosexuálov charakterizuje ako ľudí, ktorí za sexuálne najpríťažlivejšie považujú inteligenciu a myseľ. Sama sa vyhlasuje za sapiosexuálku a tvrdí, že „mozog je najväčší sexuálny orgán“.

Internetový portál asexuality.com sa na celú záležitosť pozerá z trochu iného uhla. „Sapiosexuál je osoba, ktorá nezačne k inej osobe pociťovať sexuálnu príťažlivosť skôr, ako sa medzi  nimi vyvinie silné emocionálne puto. V žiadnom prípade to však neznamená, že sexualita sapiosexuála je nejakým spôsobom neúplná či polovičná,“píše internetový portál asexuality.org, ktorý sa venuje problematike sexuality. „Keď si sapiosexuál vytvorí k inej osobe silnú emocionálnu väzbu, či už ide o romantickú lásku, alebo hlboké priateľstvo, prebudí sa uňho aj sexuálna príťažlivosť a túžba. Samozrejme, vždy len ku konkrétnemu partnerovi či partnerom,“dodáva ďalej.

Niektoré definície zachádzajú ešte ďalej - podľa nich je sapiosexuál osoba, ktorú priťahuje intelekt bez ohľadu na pohlavie partnera. Vedel by o tom rozprávať známy hudobný producent Mark Ronson (44). „Zaraďujem sa medzi sapiosexuálov,“povedal vlani v relácii  Good Morning Britain. Jeho slová sa okamžite ocitli na titulných stránkach bulvárnejšie zameraných novín. Mnohí si ich totiž vysvetlili tak, že celebrita sa priznala k sexuálnej menšine.

Už na druhý deň Ronson vysvetľoval, že ho zle pochopili. „Povedal som, že ma priťahuje intelekt, zdalo sa mi to v pohode,“ospravedlňoval sa. „Ale v žiadnom prípade som tým nechcel povedať, že patrím k okrajovému spoločenstvu. Som heterosexuálny muž.“Mimochodom, Mark sa v roku 2018 rozviedol s modelkou Joséphine  de La Baume.