Druhý faraón 20. dynastie vládol Egyptu v období rokov 1 186 až 1155 pred Kristom. Hoci bolo z doterajších výskumov egyptológom jasné, že panovníka zabili, o príčinách smrti sa iba diskutovalo. Pravda vyšla najavo až po troch tisícročiach. Podľa starovekých papyrusov sa v roku 1 155 pred naším letopočtom jedna z Ramzesových žien pokúsila panovníka zavraždiť, aby zamiešala karty pri nástupníctve na trón.

Sprisahanie viedla Tiye, menej známa z dvoch žien a matka mladšieho princa Pentawereho, ktorý nebol na rade v nástupníctve na trón. Rozhodla sa preto okolnostiam pomôcť. Z textov však nebolo jasné, či bol zámer napokon úspešný.

Múmia prehovorila: Faraóna podrezala vlastná žena. Chcela trón pre syna

Múmia faraóna mala podrezaný krk. Foto: Profimedia.sk

Zomrel ako Kleopatra?

Odborníci dlho špekulovali, že Ramzesa mohla zabiť príčina, ktorá nemusela byť navonok viditeľná – napríklad nastrčený jed alebo uštipnutie zmijou. Druhej teórii nahrával fakt, že múmiu našli s amuletom, ktorý ho mal v posmrtnom živote chrániť pred hadmi.

Teraz sa dvoch múmií ujal tím expertov z Európskej akadémie v talianskom Bolzane a podrobil ich dôkladnej antropologickej a forenznej analýze pomocou CT prístroja a testu DNA. Odborníci sa bližšie zamerali na krk, ku ktorému sa doteraz nemohli dostať, pretože bol počas mumifikačného procesu pokrytý hrubou vrstvou plátna. CT sken odhalil hlbokú ranu tesne pod hrtanom spôsobenú ostrou čepeľou, ktorá bola podľa všetkého príčinou okamžitej smrti.

„Pri dôkladnej analýze nám nepomohli ani röntgenové snímky. Až CT odhalilo, že hrdlo bolo chladnokrvne podrezané,“ povedal pre BBC doktor Albert Zink z výskumného tímu. Vo vnútri rany sa dokonca našiel amulet s okom boha Hora, ktorý do nej pravdepodobne vložili balzamovači počas mumifikácie, aby urýchlili proces hojenia rany v posmrtnom živote.

Múmia prehovorila: Faraóna podrezala vlastná žena. Chcela trón pre syna

Tím z univerzity v Bolzane je presvedčený, že sa posunuli na míle dopredu. Foto: Profimedia.sk

Aj ty, Brutus?

Okrem faraónovej múmie vedci preskúmali aj druhú, ktorá sa našla oddelene. Telo patrilo mužovi vo veku od 18 do 20 rokov a podobnosti DNA nasvedčujú, že šlo s najväčšou pravdepodobnosťou o Ramzesovho syna. Podľa dobových dokumentov bol Pentawere zapojený do sprisahania proti faraónovi, uznali ho vinným a on sám si neskôr vzal život. Kožné záhyby pod pravou dolnou čeľusťou naznačujú smrť obesením. Telo navyše nebolo mumifikované obvyklým spôsobom – dôkaz, že ho považovali za „rituálne nečisté“ – a pochovali ho mimo kráľovského pohrebiska.

„Na základe analýzy DNA možno usúdiť, že boli v silnom príbuzenskom vzťahu, pravdepodobne otec a syn,“ dodávajú vedci. Sprisahanie teda napokon nemalo žiaden význam, keďže namiesto Pentawereho napokon koruna pre panovníka Egypta prešla na Ramzesovho najstaršieho syna, neskoršieho Ramzesa IV.