Začiatkom januára sa obľúbená herečka Cameron Diazová vo svojich 47 rokoch stala prvý raz matkou. Negatívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Čo na tom, že je plná energie a chuti naplno sa postarať o svojho potomka?
Zrelé ženy dnes vyzerajú lepšie než kedykoľvek predtým, starajú sa o svoje zdravie aj kondíciu. V prípade dieťaťa je však žena po štyridsiatke terčom urážok, moralizovania či výsmechu. „Materstvo vo vyššom veku je fenomén súčasnosti a je úzko spojené s aktuálnym životným štýlom modernej spoločnosti. Čo však spustilo tento trend, ktorý núti odkladať rodenie detí, no najmä čo je za motiváciou takéhoto rozhodnutia súčasných zrelých žien?“ kladie otázku psychiater Artúr Ivančík.

Ideálny vek

„V prvej polovici minulého storočia ženy rodili väčšinou v priebehu celého reprodukčného obdobia, no posledné deti mali do 35., maximálne do začiatku 40. roku svojho života. Ak nahliadneme do lekárskych štatistík či najrôznejších médií, zistíme, že stále pribúda žien, ktoré z rozmanitých dôvodov odkladajú materstvo do ešte neskoršieho veku. Tento fenomén pomaly, ale isto odštartoval približne od začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia, keď ženy získali mocný nástroj na ovládanie svojho materstva, a to v podobe hormonálnej antikoncepcie, ktorá im dala slobodnú ruku pri realizácii svojich predstáv o správnom čase, ktorý sa im javí ako ideálny na počatie,“vysvetľuje pozadie odkladania materstva Artúr Ivančík.

ŽIJE LEN PRE RODINU Známa herečka Bridget Fondová (56) porodila svoje prvé dieťa Olivera Elfmana ako 41-ročná. Odkedy sa vydala, filmovaniu sa vyhýba.
ŽIJE LEN PRE RODINU Známa herečka Bridget Fondová (56) porodila svoje prvé dieťa Olivera Elfmana ako 41-ročná. Odkedy sa vydala, filmovaniu sa vyhýba.
Zdroj: PROFIMEDIA

Podľa odborníka je z biologického hľadiska ideálny a najlepší vek na pôrod prvého dieťaťa do 25. roku veku ženy. Celkom iný je sociálno-ekonomický pohľad. „Pre ambicióznu mladú ženu, ktorá študuje alebo snaží sa o adekvátne profesionálne uplatnenie, je to komplikovaná a ťažká dilema. Pôrod prvého dieťaťa tak možno cielene a možno aj nechtiac mladá žena akosi  automaticky odsúva na neskoršie obdobie, čo je svojím spôsobom zodpovedné rozhodnutie,“  opisuje.

Neprirodzené počatie?

Materstvo vo vyššom veku sa najčastejšie spája so ženami, ktoré svoje rozhodnutie stať sa matkou odkladali z kariérnych príčin. V skutočnosti sú zväčša v hre celkom iné príčiny. „Svojho manžela som spoznala až v štyridsiatke. Samozrejme, že som túžila po deťoch, ale mala som to siliť?“ pýta sa Mirka. Prvú dcéru porodila ako 44-ročná a je vďačná, že všetko prebehlo bez komplikácií a môžu sa s partnerom tešiť z vytúženého dieťaťa. „Vždy som chcela dieťa a teraz som konečne mala preň aj dobrého otca. Nie, vôbec som neváhala, aj keď mi niektorí naznačovali, že som už stará. Povedali by to aj mužovi?“krúti hlavou mama dvojročnej Dorotky.

„Sama príroda má síce svoje nekompromisné limity, ale keby materstvo v zrelšom veku ženy nebolo prirodzené, tak príroda by nedovolila, aby ženy po štyridsiatke boli schopné prirodzene počať a porodiť zdravé dieťa,“upozorňuje odborník. Zároveň varuje pred príliš vysokým vekom na graviditu, keď k počatiu už nedochádza prirodzenou cestou. „Podľa názoru embryológov je viac ako pravdepodobné, že na oplodnenie sa v takom prípade použili vajíčka omnoho mladšej darkyne. Tehotenstvo a pôrod sú pre staršie ženy jednoznačne rizikovejšie a výrazne stúpa počet rôznych zdravotných komplikácií a postihnutia dieťaťa,“ pripomína.

MATERSTVO SI UŽÍVA Česká speváčka Bára Basiková porodila syna Theodora v 46 rokoch, jeho otcom je herec Petr Polák. Manželia sa vlani rozviedli, syna majú v striedavej starostlivosti.
MATERSTVO SI UŽÍVA Česká speváčka Bára Basiková porodila syna Theodora v 46 rokoch, jeho otcom je herec Petr Polák. Manželia sa vlani rozviedli, syna majú v striedavej starostlivosti.
Zdroj: PROFIMEDIA

Radosť zo života

Väčšina žien, ktoré rodia po štyridsiatke, však nie sú prvorodičky. Práve naopak! V niektorých prípadoch sa počatie dieťaťa vníma ako záchrana rozpadajúceho sa vzťahu, keď už staršie deti odrástli. Takáto náplasť však nefunkčné manželstvo ani tak nezachráni.  Iné dámy sa pre dieťa v neskoršom veku rozhodnú pri novom mužovi. Prečo by si nemohli založiť novú rodinu s milovaným partnerom, ako to robia mnohí starší páni pri mladších  ženách?

Ani česká speváčka Bára Basiková nebanuje, že sa so svojím partnerom Petrom Polákom, mladším o šestnásť rokov, stali rodičmi syna Theodora, keď mala 46 rokov. „Ľutujem len jedno - že sme nemali ešte jedno dieťa,“ priznáva speváčka úprimne. „Theo mi dáva každý deň radosť zo života a som za to veľmi vďačná. Nepociťujem únavu, baví ma spoločné cestovanie, veľa sa rozprávame. Vôbec mi nevadí, že ráno vstávame a ideme do školy, že s ním popoludní robím úlohy a vozím ho na krúžky,“opisuje. Odporúčala by tehotenstvo a materstvo vo vyššom veku aj iným ženám? „Nemôžem iným radiť, či do toho ísť, každý sa musí rozhodnúť sám,“reagovala obľúbená umelkyňa.