Dva až štyri milióny dolárov! Taký je odhad, za aký by sa mohli predať tenisky legendy basketbalovej NBA Michaela Jordana. Nie, nejde o prehnanú sumu. Možno sa vyšplhá ešte vyššie.
Tenisky šesťnásobného víťaza súťaže a jedného z najlepších hráčov, aký kedy po basketbalových palubovkách behal, sú v USA skutočne luxusným artiklom. Mimochodom, jeden pár obuvi dnes 60-ročného Michaela Jordana sa predával už vlani. Aukčná sieň Sotheby’s vydražila tenisky značky Michael Jordan Air Ships za 1,472 milióna dolárov. Už vtedy to bol za podobný tovar rekord. „Nečudujte sa. Športové memorabílie Michaela Jordana patria medzi najvýznamnejšie a najžiadanejšie na trhu,“ konštatuje šéf oddelenia moderných zbierok v Sotheby’s Brahm Wachter.
V GALÉRII si pozrite tenisky, ktoré vydražia za štyri milióny dolárov>>
Aký to paradox. Keď si Jordan prvé tenisky svojej série v Nike v roku 1984 v drese Chicaga Bulls obul a vybehol na palubovku, šéfovia NBA hromžili a zakazovali mu to. Ba dokonca mu za to naparili pokutu: 5-tisíc dolárov.
Z neochoty miliónový biznis
Pikantnosť celému príbehu Jordanových tenisiek dodáva aj skutočnosť, že sa basketbalistovi na stretnutie so zástupcami firmy Nike v roku 1984 vôbec ísť nechcelo. Dosvedčuje to aj filmový dokument The Last Dance, ktorý sa nedávno zjavil v ponuke americkej streamovacej spoločnosti Netflix.
Jordan v ňom priznáva, že mal iných favoritov. Oficiálnou značkou basketbalovej NBA boli vtedy Converse, v tom čase 21-ročný rodák z Brooklynu a nováčik súťaže bažil po Adidase. Tomu však v roku 1984 robili reklamu také esá ako Magic Johnson či Larry Bird. O vtedy 21-ročného talentovaného Jordana, ktorý práve v kariére začínal stúpať nahor, v Adidase záujem nemali. „Vraj si ma nemôžu dovoliť a nebolo by dobré, ak by som ostatných zatienil,“ spomína Jordan v dokumente. „Do Nike sa mi nechcelo, ale mama ma prinútila tam ísť a vypočuť si ich,“ dodal.
Všetko ostatné je dnes história a šťastná zhoda okolností. Jordan do Nike išiel s celou rodinou a firma, ktorá dovtedy vyrábala najmä bežecké topánky, sa do mladej basketbalovej hviezdy rozhodla investovať. V sídle firmy čakal na Jordanovcov uvítací transparent, potom Michaelovi ponúkli reklamný bonus 250-tisíc dolárov. „Na ten čas obrovská suma. Ostatné hviezdy brali iba 100-tisíc,“ spomína v dokumente Jordanov vtedajší agent David Falk. A keď otec Michaelovi povedal, že by bol blázon, ak by taký balík peňazí nezobral, bolo rozhodnuté
Jordan súhlasil. Nike sa na revanš nebránilo Falkovmu návrhu, aby mal jeho zverenec vlastnú sériu topánok. Názov vraj vymyslel práve Falk. Firma vtedy predstavovala novú technologickú novinku Air Soles, vďaka ktorej sa športová obuv ľahšie odlepovala od zeme a vyzeralo to, že sa v nej bežci vznášajú. Tak Falkovi napadlo, že by sa Michaelova značka mohla volať Air Jordan.
Tenisky ako symbol
Vo firme súhlasili. Nikto však nemohol ani tušiť, aký ošiaľ nová značka tenisiek vyvolá. „Nike očakávalo, že za tri roky predajú tenisky v hodnote 3 milióny dolárov. Zarobili však 126 miliónov,“ spomína Falk. V tom čase sa ich cena pohybovala na úrovni 65 dolárov.
Jordany sa postupne stali takým cenným artiklom, že na ne fanúšikovia boli ochotní stáť v rade dlhé hodiny. Museli ste ich mať. Bolo to niečo ako symbol, stali sa módou a súčasťou americkej kultúry. Aj vďaka tomu, že každú sezónu vrhla firma na trh nový model. „Každý rok som si na ne šetril. Strihal som trávnik, upratoval, aby som sa mohol ísť postaviť do toho radu,“ spomínal Justin Timberlake, z ktorého sa neskôr vykľula veľká popová hviezda.
Len NBA sa novej značke na palubovkách spočiatku bránila. Povolená bola dovtedy len športová obuv prevažne bielej farby, čo tenisky Air Jordan s dominujúcou červenou či čiernou nijako nespĺňala. Vyhrážky pokutou však na vychádzajúcu hviezdu ligy nezabrali. Odohral v nich zápas, zaplatil pokutu a šlo sa ďalej. Až do momentu, keď to zodpovedných prestalo baviť a pravidlá profesionálnej súťaže sa upravili. Jordan vojnu vyhral. Dnešné hviezdy môžu mať na nohách farby, aké len chcú.
V drafte až tretí
Za celým príbehom sa však skrýva najmä Jordanov športový rast. „Nebyť dobrých výkonov, nič z toho by sa nestalo,“ myslí si Jordan.
Chicago Bulls ho draftovalo v roku 1984 až ako tretieho v poradí, no postupne dokázal, že je pod košmi skutočne najlepší. Vďaka jeho umeniu Chicago Bulls o sedem rokov neskôr porazilo Los Angeles Lakers a získalo vytúžený prvý titul, ku ktorému tím s Jordanom na palubovke pridal ďalších päť. Sú to dodnes jediné tituly, ktorými sa Chicago môže pochváliť.
V aktuálnej ponuke aukčnej siene Sotheby’s sú momentálne tenisky Nike Air Jordan 13s, v ktorých hral dvojnásobný olympijský víťaz druhé finále v roku 1998 proti Utahu Jazz. Chicago vyhralo 93 : 88 a hlavná hviezda Bulls nastrieľala 37 bodov. Po zápase ich v šatni vyzul a daroval miestnemu podávačovi lôpt.
V GALÉRII si pozrite tenisky, ktoré vydražia za štyri milióny dolárov>>
Ak máte pár miliónov, môžete sa do aukcie zapojiť aj vy. Dražiť sa bude online, prihadzovať môžete od pondelka 3. apríla.