Tip na článok
Most lásky a priateľstva

Najstarší, najdlhší a najmilovanejší. Jedno mestečko, tri rarity!

V Krásne nad Kysucou majú najstarší železobetónový most aj najdlhší celokamenný most na Slovensku a okrem toho aj most lásky.

Galéria k článku (10 fotografií )
Most lásky a priateľstva
Železobetónový most
Železobetónový most

Začnime Kamenným mostom u Blažkov. Ceduľa vedľa neho hlása, že ho začali stavať pravdepodobne okolo roku 1831 a budovali ho štyri roky. V tom čase pôsobili v Krásne nad Kysucou talianski stavitelia, ktorí sa preslávili práve mostami. Tabuľa prezradí aj to, že jeden z nich, Karlo Tajano, si v dedine našiel manželku a usadil sa v nej.

Kamenný most
Kamenný most
Matej Kalina

Most sa tiahne vo výške približne desať metrov ponad Drozdovský potok a jeho dĺžka je na tie časy tiež úctyhodná, meria okolo päťdesiat metrov. Nuž, a to z neho robí nielen najstarší, ale zrejme aj najdlhší celokamenný most na Slovensku. Mimochodom, stavitelia ešte nerátali so „zhustenou premávkou“, má šírku iba 7,35 metra.

Kamenný most
Kamenný most
Matej Kalina

Podľa Petra Paulíka, autora knihy Mosty na území Slovenska, sú tony kameňa naskladané s geometrickou presnosťou a pedantnosťou. „Podobná precíznosť je veľmi zriedkavá, dokonca aj pri menších kamenných mostoch s dĺžkami okolo desať metrov,“ píše.

Najstarší železobetónový

Okrem tejto rarity má Krásno nad Kysucou vo vrecku aj ďalšie prvenstvo. Vedeli ste, že prvý železobetónový most na svete postavil v roku 1875 J. Monier? Ten v Krásne stojí na svojom mieste od roku 1891! Čiže, vznikol iba o šestnásť rokov neskôr než ten prvý! Nuž, a to zase až tak dlho nie je. „Tento unikátny most, na ktorom je osadená aj socha sv. Jána Nepomuckého, je ešte aj po 120 rokoch v dobrom technickom stave a denne po ňom prejde niekoľko stoviek áut,“ napísal Peter Paulík v knihe, ktorá vyšla pred šiestimi rokmi.

Socha sv. Jána Nepomuckého na železobetónovom moste
Socha sv. Jána Nepomuckého na železobetónovom moste
Matej Kalina

To, že bol v dobrom stave po 120 rokoch určite unikát je, ale ešte väčší unikát je, že most sme našli vynovený. Nebyť haldy smetia pod ním, bol by vlastne - dokonalý. Najstarší zachovaný železobetónový most na Slovensku.

Most lásky a priateľstva

Nebyť povodne v roku 2007, možno by Krásno nad Kysucou tretiu raritu vôbec nemalo. Ale povodeň v miestnej časti Kalinov odniesla pôvodnú lávku pre peších a mesto dalo vybudovať nový betónový most, ktorý unesie aj auto. Miestni ho pomenovali Most lásky a priateľstva a nezabudli urobiť zábradlie ako rešeto, aby bolo kde zapínať zámky sobášiacich sa párov. A čo s kľúčom? No hodiť ho do rieky, aby tam zámka zostala naveky.

Most lásky a priateľstva
Most lásky a priateľstva
Matej Kalina

No povedzte, ktoré malé mestečko na Slovensku sa môže pochváliť takýmito troma zázrakmi?

VIDEO Plus 7 Dní