Začnime Kamenným mostom u Blažkov. Ceduľa vedľa neho hlása, že ho začali stavať pravdepodobne okolo roku 1831 a budovali ho štyri roky. V tom čase pôsobili v Krásne nad Kysucou talianski stavitelia, ktorí sa preslávili práve mostami. Tabuľa prezradí aj to, že jeden z nich, Karlo Tajano, si v dedine našiel manželku a usadil sa v nej.

Kamenný most
Kamenný most
Zdroj: Matej Kalina

Most sa tiahne vo výške približne desať metrov ponad Drozdovský potok a jeho dĺžka je na tie časy tiež úctyhodná, meria okolo päťdesiat metrov. Nuž, a to z neho robí nielen najstarší, ale zrejme aj najdlhší celokamenný most na Slovensku. Mimochodom, stavitelia ešte nerátali so „zhustenou premávkou“, má šírku iba 7,35 metra.

Kamenný most
Kamenný most
Zdroj: Matej Kalina

Podľa Petra Paulíka, autora knihy Mosty na území Slovenska, sú tony kameňa naskladané s geometrickou presnosťou a pedantnosťou. „Podobná precíznosť je veľmi zriedkavá, dokonca aj pri menších kamenných mostoch s dĺžkami okolo desať metrov,“ píše.

Najstarší železobetónový

Okrem tejto rarity má Krásno nad Kysucou vo vrecku aj ďalšie prvenstvo. Vedeli ste, že prvý železobetónový most na svete postavil v roku 1875 J. Monier? Ten v Krásne stojí na svojom mieste od roku 1891! Čiže, vznikol iba o šestnásť rokov neskôr než ten prvý! Nuž, a to zase až tak dlho nie je. „Tento unikátny most, na ktorom je osadená aj socha sv. Jána Nepomuckého, je ešte aj po 120 rokoch v dobrom technickom stave a denne po ňom prejde niekoľko stoviek áut,“ napísal Peter Paulík v knihe, ktorá vyšla pred šiestimi rokmi.

Socha sv. Jána Nepomuckého na železobetónovom moste
Socha sv. Jána Nepomuckého na železobetónovom moste
Zdroj: Matej Kalina

To, že bol v dobrom stave po 120 rokoch určite unikát je, ale ešte väčší unikát je, že most sme našli vynovený. Nebyť haldy smetia pod ním, bol by vlastne - dokonalý. Najstarší zachovaný železobetónový most na Slovensku.

Most lásky a priateľstva

Nebyť povodne v roku 2007, možno by Krásno nad Kysucou tretiu raritu vôbec nemalo. Ale povodeň v miestnej časti Kalinov odniesla pôvodnú lávku pre peších a mesto dalo vybudovať nový betónový most, ktorý unesie aj auto. Miestni ho pomenovali Most lásky a priateľstva a nezabudli urobiť zábradlie ako rešeto, aby bolo kde zapínať zámky sobášiacich sa párov. A čo s kľúčom? No hodiť ho do rieky, aby tam zámka zostala naveky.

Most lásky a priateľstva
Most lásky a priateľstva
Zdroj: Matej Kalina

No povedzte, ktoré malé mestečko na Slovensku sa môže pochváliť takýmito troma zázrakmi?