Patrí to ku klimatickým zmenám. Rok čo rok pribúda uragánov, tajfúnov a veterných smrští, ktoré ničia našu planétu. Uragány vznikajú najčastejšie v Severnej a Južnej Amerike a v juhovýchodnej Ázii. Ale prečo majú vždy ženské mená? Prečo im namiesto mená nedávajú napríklad čísla, ako novoobjaveným planétkam? Ako píše ruský internetový server pravda.ru, dôvod je vraj veľmi prozaický – keby mali iba čísla, ľahšie by sme si ich pomýlili. A okrem toho – Kamila alebo Katrina aj vyznievajú krajšie.

Že by sa toto dopustenie naozaj podobalo na dielo svokry?
Že by sa toto dopustenie naozaj podobalo na dielo svokry?
Zdroj: profimedia.sk

Ale nebolo to tak vždy. Kým im meteorológovia nezačali dávať ženské mená, pomenúvali ich kadejako. Zväčša v súvislosti s miestom, kde sa uragán sformoval alebo na ktorú oblasť zaútočil. Príklad? Veľký miamský uragán z roku 1926. Alebo Nové Anglicko, uragán, ktorý zničil celú takto pomenovanú oblasť v Spojených štátoch. Prípadne Santa Anna. Zvláštny názov pre ničiace monštrum, však? Ale odohralo sa to práve na sviatok Svätej Anny v Portoriku, tak ho tak aj pomenovali.

Počas druhej svetovej vojny meteorológovia začali uragánom dávať mená svojich manželiek, svokier a dcér. Netrvalo to však dlho, v roku 1950 sa rozhodli, že treba vytvoriť celý systém pomenúvania silných vetrov. Spočiatku si meteorológovia ako základ vybrali arménsku abecedu, vďaka ktorej bolo možné písmeno pomenovať – A ako Anton, B ako Boris a tak ďalej. Systém fungoval tri roky. Ani to, aký bol jednoduchý, nedokázalo zbúrať železný zvyk – dávať tajfúnom a smrštiam ženské mená.

Že by sa toto dopustenie naozaj podobalo na dielo svokry?
Že by sa toto dopustenie naozaj podobalo na dielo svokry?
Zdroj: profimedia.sk

Zaujímavé však je, že keď už raz meno meteorológovia použijú, automaticky ho vyčiarknu zo zoznamu. Čiže, v tomto prípade neplatí to, čo poznajú všetci majitelia plachetníc a jácht. Vedeli ste, že svojim plavidlám veľmi často dávajú ženské mená, ale nikdy nie meno manželky?! Len dcéry. A prečo? Niektorí tvrdia, že ženu vymeniť môžete, ale dcéru – nie.