Zvyčajne sme celí vystresovaní, pretože ešte nemáme nakúpené darčeky pre všetkých našich blízkych. Jednoducho s blížiacimi sa Vianocami sa obvykle situácia len zhoršuje, až je takmer nezvládnuteľná.

Nákupné centrá sú preplnené ľuďmi a to posledné, na čo máte chuť, je pridať sa k tomuto davu. A tak dostanete skvelý nápad! Rozhodnete sa nakupovať online – v domnienke, že vám to ušetrí vzácny čas aj nervy. ALE! Vždy existuje nejaké ale! Pri online nakupovaní na nič netušiacich kupujúcich číhajú skryté nástrahy, a tak si okrem darčeka môžete “prikúpiť” aj niečo neželané a nebezpečné. Ako teda môžete nakupovať online, bez stresov a bezpečne, z pohodlia vášho domova?

Online nakupovanie atraktívne pre dobrých aj zlých

Honba za nákupmi je v najväčšej miere citeľná najmä pred Vianocami, no online nakupovanie ako také je populárne po celý rok. Podľa údajov z Eurostatu, nakupovalo online v roku 2017 až 59% Slovákov, čo je mierne nad európskym priemerom (57%). Kyberzločinci si veľmi dobre uvedomujú túto stúpajúcu popularitu online nákupov, a tak zameriavajú svoju pozornosť na nič netušiacich používateľov.

Medzi najrozšírenejšie hrozby patria trójske kone zamerané na mobilné bankovníctvo a internetbanking. Útočníci tiež aktívne cielia na online používateľov populárnych spotrebiteľských značiek a cez e-shopové stránky sa pokúšajú ukradnúť ich prihlasovacie údaje či iné citlivé informácie a dokonca skúšajú získať kontrolu nad ich zariadením.

Situácia je vážna

Technológie spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, odhalili len za tento rok až 9,2 milióna pokusov o útok. Viac ako 3 milióny súborov s prihlasovacími údajmi na stránky e-shopov bolo dostupných na predaj na internete, pričom boli jednoducho dohľadateľné cez Google – verili by ste tomu?

Prečo a ako…

Prečo je celkom zjavné. Motiváciou je určite finančný zisk – v prvom rade jednoducho už len zo samotného predaja prihlasovacích údajov. Ďalším spôsobom ako zarobiť je prihlasovacie údaje využiť namiesto ich predaja. Kyberzločinci môžu napríklad zneužiť ukradnuté účty v zločineckých schémach na pranie špinavých peňazí: nakupujú veci z webových stránok pod účtom obetí, aby vyzerali ako overení zákazníci a nevzbudili podozrenie, ktoré by mohlo spustiť bezpečnostné opatrenia na boj proti podvodom. Týmto spôsobom tovar nakúpia bez vzbudenia akejkoľvek pozornosti a potom ho predávajú ďalej.

Hackeri môžu emailovú adresu alebo zneužité heslo použiť na prihlásenie sa do rôznych online obchodov. Ľudia majú zlozvyk používať na prihlásenie sa do viacerých účtov to isté, dokonca v horšom prípade aj slabé heslo. Ak kyberzločinec prenikne aspoň do jedného z nich, získava prístup k veľkému množstvu osobných údajov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Kaspersky Lab

Ako sa chrániť

Počas nakupovania online natrafíte na neodolateľnú ponuku – predstavte si taký foťák, po ktorom túži váš partner a ako sa poteší, keď si ho nájde pod stromčekom. Láka vás predstava, ako mu urobíte radosť? Má to však jeden háčik. O predajcovi ste predtým nič nepočuli. Alebo možno áno, ale niečo sa vám na ponuke nezdá… Zariskujete a foťák kúpite? Alebo stavíte na istotu a z nákupu nič nebude?

Máme pre vás skvelý tip – keď vložíte tovar do virtuálneho nákupného košíka a chystáte sa zaň zaplatiť, skontrolujte webovú adresu v hornom riadku vášho prehliadača. Na začiatku URL adresy by ste mali vidieť „https“ – nie „http“ – a súčasne symbol malého zámku hneď vedľa tohto označenia. Je to znak toho, že ide o zabezpečenú komunikáciu s webstránkou.

Jedným zo základných bezpečnostných tipov je aj vytvorenie silného hesla pre každý online účet, vrátane tých na stránkach e-shopov. Určite nepoužívajte to isté heslo pre viacero účtov!

Vyhnite sa online nákupom na stránkach, ktoré vyzerajú potenciálne nebezpečne alebo ako neúplná verzia webovej stránky dôveryhodnej značky. Neklikajte na neznáme linky v emailoch alebo v správach na sociálnych médiách a to ani vtedy, ak vám správu poslal váš známy.

Aj v prípade, že budete tieto odporúčania dodržiavať, riziku sa úplne nevyhnete. Spoľahlivú ochranu proti hrozbám, ktoré číhajú online, vám môže poskytnúť jedine silné a overené bezpečnostné riešenie. Mal by to byť nevyhnutný prvok všetkých zariadení, ktoré používate na online nakupovanie. Či už používate Windows alebo Apple, na trhu je niekoľko riešení, ktoré vám vedia pomôcť. Jedným z nich je napríklad aj Kaspersky Total Security, ktorý je možné si vyskúšať zadarmo po dobu 30 dní.

Viac informácií na www.kaspersky.cz