Tip na článok
Je to tam! Po rokoch snahy konečne triumf.

Namiesto konca kariéry svetový triumf: Veronika Zuzulová

Po dvanástich rokoch súťaženia vystúpila Veronika Velez-Zuzulová vo Svetovom pohári na najvyšší stupeň. V čase, keď už tomu prestávala veriť.

Galéria k článku (3 fotografie )
Lyžiarske začiatky: Veronika, vpravo, s mladšou sestrou Dominikou.
Je to tam!

Dvanásť rokov a 146 pretekov musela odjazdiť najlepšia slovenská lyžiarka súčasnosti Veronika Velez- Zuzulová, kým okúsila opojnú chuť víťazstva vo Svetovom pohári. V sobotu, v rakúskom Semmeringu, len 150 kilometrov od Bratislavy, vyhrala pred 15-tisíc divákmi slalom s náskokom jednej desatiny sekundy pred domácou Kathrin Zettelovou. Víťazka prvého kola, Slovinka Tina Mazeová, skončila tretia.

Koniec otázok

„Už viac nemusím donekonečna počúvať, kedy konečne nejaké preteky vyhrám. Je to úžasný pocit, to sa len ťažko dá vyjadriť,“ povedala Veronika tesne po pretekoch. Sledovať na jej tvári nefalšovanú radosť v momente, keď 28-ročná Slovenka vysnívaný triumf konečne dosiahla, bolo neopísateľné.

Bola to dráma so šťastným koncom. Ani po poslednom medzičase Mazeovej si Veronika ešte nemohla byť istá víťazstvom. „Tina nemala veľkú stratu. Spodok trate šla výborne a mne sa už veľa ráz stalo, že som skončila tesne druhá. Uverila som, až keď pri jej mene zasvietilo červené, nie zelené číslo,“ konštatovala. Slovinka bola napokon o 20 stotín pomalšia. Nefalšovaná slovenská radosť mohla prepuknúť naplno.

Zuzulová sa po pohľade na výsledkovú tabuľu od šťastia hneď šmarila na sneh. Až potom začala prijímať gratulácie súperiek. Za nadšeného jasotu skupiny slovenských fanúšikov v hľadisku. „Vďaka nim som sa tu cítila ako doma. A možno práve preto mi to konečne vyšlo,“ ďakovala im. Spolu s nimi si potom mohla odchlipnúť zo šampanského, ktoré najvernejší priaznivci celé tie roky so sebou vláčili. Až uplynulý víkend ho však mohli odzátkovať.

Pred celou rodinou

Po nekonečných rozhovoroch sa v cieli vystískala s celou rodinou. Otec Timotej v úlohe trénera a manžel Romain ako servisman ju sprevádzajú vždy, no tentoraz jej osobne držali palce aj mama Vierka a sestra Dominika.

Zuzulová je prvá slovenská víťazka pretekov Svetového pohára v ére samostatnosti a druhá celkovo. Pred ňou, v československej ére, dokázala poraziť všetky súperky len súčasná šéfka Slovenskej lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová-Šoltýsová. Rovnako v Rakúsku - v decembri 1980 vyhrala zjazd v Altenmarkte. Mala 21 rokov, o sedem menej než v sobotu Zuzulová.

Je to tam! Foto: Profimedia.sk

Slzy na stupňoch

„Tie roky driny za to stáli. Musela som prekonať veľa problémov a veľa závisti,“ priznala. Nebojovala len so súperkami na svahu, ale aj s našimi funkcionármi. Hádky a spory s vedením lyžiarskej asociácie, najčastejšie pre financovanie prípravy, dohnali Veroniku až k slzám a úvahám o zmene reprezentačného dresu.

Dnes je situácia pokojnejšia. Zuzulová, ktorá sa v apríli minulého roku vydala za svojho francúzskeho servismana Romaina Veleza, plakala síce opäť, no tentoraz od šťastia. Hoci sa na stupeň víťazov postavila už štrnásty raz v kariére, na najvyšší zamierila premiérovo.

„Už som si začínala myslieť, že sa toho nikdy nedočkám. Najmä po tom, čo som raz prehrala boj o prvenstvo o jedinú stotinu sekundy,“ vyhlásila. Na mysli mala prehru z marca minulého roku zo švédskeho Are, keď nešťastná stotina rozhodla v prospech Nemky Marie Höflovej-Rieschovej. Veronika vtedy prvý raz v kariére vyhrala prvé slalomové kolo, no v druhom tesný náskok neudržala. Bolo z toho znovu len druhé miesto - piaty raz v pretekoch Svetového pohára za posledné štyri sezóny.

O týždeň neskôr v rakúskom Schladmingu skončila zase druhá. Znovu tesne, o 12 stotín sekundy, a znovu po víťaznom prvom kole. Tentoraz za Rakúšankou Manuelou Kirchgasserovou. „Boli to moje posledné preteky pod dievčenským menom. Možno po svadbe ako Velez-Zuzulová už konečne vyhrám,“ zaželala si vtedy.

O konci kariéry, ktorý po dvoch nevydarených sezónach v rokoch 2009 a 2010 vážne zvažovala, už nebolo ani reči. Zuzulová je bojovníčka a osud sa na ňu v Semmeringu konečne usmial. Niektoré súperky oslavovali s ňou. Slovinka Mazeová, aktuálna líderka Svetového pohára, to povedala za ostatné. „Je krásne vidieť toľko emócií na svahu. Teším sa spolu s Veronikou,“ prezradila.

Od apríla 2012, keď sa v Bratislave vydala, vystupuje slovenská lyžiarska jednotka pod novým menom - Veronika Velez-Zuzulová. Foto: Martin Domok

Vlhovej bonus

Slovenský deň na svahu zdupľovala jedenástym miestom mladučká, len 17-ročná Petra Vlhová. Zverenkyňu trénera Ivana Iľanovského delili len dve stotiny sekundy od najlepšej desiatky. A to lyžiarka z Liptova vo Svetovom pohári v Semmeringu debutovala.

Už budúci mesiac sa v rakúskom Schladmingu konajú majstrovstvá sveta. Po posledných výsledkoch, vrátane deviateho miesta Adama Žampu v októbrovom obrovskom slalome v Söldene, má slovenské lyžovanie konečne dôvod na mierny optimizmus.