Naparovanie vagíny? Ak sa vám zdá, že ide len o ďalší módny výstrelok, mýlite sa. Ženská parná liečba yoni je prastarou terapiou, na ktorú prisahajú mnohí svetoví alternatívni liečitelia. Aj herečka Gwyneth Paltrowová sa prihlásila k fanúšičkám tohto intímneho naparovania. Výsledok? Vďaka nej sa začalo o stáročnej praxi znova hovoriť a u mnohých sa stala obľúbenejšou. Od niektorých žien si táto metóda vyslúžila rovno prívlastok moderná mágia.

Zázračná para

V skratke ide zhruba o polhodinovú terapiu, pri ktorej sa využívajú bylinky. Žena potrebuje špeciálne sedenie s otvorom, aby para vnikala presne tam, kam treba. Táto nemedicínska liečba podľa prívrženkýň pomáha s niekoľkými problémami. Vyznávačky tvrdia, že zlepší kondíciu maternice, zníži bolesť pri menštruačných ťažkostiach a odstráni aj predmenštruačný syndróm, napraví hormonálnu rovnováhu či rovno zlepší aj sex. Vraj zmierni aj príznaky menopauzy. Bonusom je, že má pôsobiť i na análny otvor, ktorý môže takisto ťažiť z voňavej pary a údajne tak pomôcť s hemoroidmi.

„Kedysi som mala neznesiteľne bolestivú menštruáciu až do extrému, po niekoľkých naparovaniach môžem povedať, že menštruácia je hračka,“ hovorí jedna z účastníčok nevšednej parnej zábavy, Linda.

Zástankyne alternatívnej metódy nedajú na ňu dopustiť, vraj v prospech špeciálnej bylinnej zmesi hovorí tisícročná skúsenosť. Parná očista údajne pomáha aj psychicky - zmierňuje uväznené emócie, pomáha so sebaláskou a zvyšuje sebavedomie.

FOTO Sviečka s vôňou vagíny, kontroverzný šaman. V GALÉRII si pozrite výstrednosti Gwyneth Paltrowovej >>

Bežná ako čaj

Známou propagátorkou tejto metódy sa stala americká doktorka alternatívnej medicíny Rosita Arvigová, tiež šamanka mayskej medicíny a bylinkárka. Tvrdí, že vaginálna para je v Belize a Strednej Amerike rovnako bežná ako pitie mätového čaju.

„Objavila som ju pri hrabaní v starých knihách o zdraví žien,“ uviedla v jednom z rozhovorov. Podľa nej nezáleží na tom, aká je patológia. „Liečba je celoplošná a univerzálne účinná pre akékoľvek problémy maternice,“ odkázala. Upozornila tiež, že nie je vhodná pre ženy, ktoré majú vnútromaternicové teliesko, infekcie alebo horúčku. Nemali by sa do toho púšťať ani dámy, ktoré majú silný cyklus alebo si myslia, že sú tehotné.

Varovania odborníkov

Keďže je to jedna z alternatívnych metód a neexistuje žiadny vedecký výskum, ktorý by dokázal, že naparovanie je skutočne účinné a bezpečné, má svojich odporcov a kritikov. Tí skepticky tvrdia, že ženská vagína je samočistiaca a žiadnu paru nepotrebuje.

Americká lekárka Ann Robinsonová varovala, že nejde o dobrý nápad. „Vagína je udržiavaná prirodzene dobre. Voda môže zmyť prírodné oleje,“ upozornila pre Guardian. Dodala, že všetky ľudské otvory vrátane uší, nosa, konečníka a vagíny sú v podstate samočistiace.

Vo vagíne podľa nej teda funguje všetko tak, ako má, aj bez pary. Para, naopak, môže prispieť ku kandide, ktorej sa dobre darí v teplých a vo vlhkých podmienkach. Lekárka rovnako zamietla, že naparovanie môže pôsobiť na hormóny.

Extrém

Gwyneth Paltrowová zašla v starostlivosti o svoju vagínu ešte ďalej. V minulosti prostredníctvom svojej spoločnosti začala predávať vaginálne vajíčka vo veľkosti pingpongovej loptičky, vyrobené z nefritu či ružového kremeňa, za 66 dolárov. Údajne ich používali už pred tisíckami rokov ženy najmä v Číne.

Gynekológovia zareagovali aj na tento vaginálny výstrelok a varovali, že materiály môžu spôsobiť infekcie alebo syndróm toxického šoku. Napokon jej spoločnosť musela zaplatiť pokutu za šírenie zavádzajúcich informácií.

Okrem naparovania a vajíčok sa v alternatívnych kruhoch hovorí často aj o masážach vagíny. Tie majú takisto zlepšiť sexuálny život žien. Terapeut sa počas masáže dotýka niekoľkých bodov vo vagíne, ktoré rozmasíruje rôznym tlakom. Voči tejto metóde sú však dámy väčšinou veľmi skeptické. Pri jednej z debát na sociálnych sieťach sa zhodli, že skôr, než by umožnili túto intímnu záležitosť realizovať cudziemu liečiteľovi, radšej sa zveria do rúk svojich partnerov.

FOTO Sviečka s vôňou vagíny, kontroverzný šaman. V GALÉRII si pozrite výstrednosti Gwyneth Paltrowovej >>

Text: Jana Jonášová