Všetci mi závidíte, pretože ste chudáci! - nasadá do luxusného športiaka deväťročné dievča. Na mieste vodiča teatrálne šliape na plyn, za burácania motora po ceste rozhadzuje bankovky a všetkým „sledovateľom“ dáva prehnanými gestami a uvrieskanou cool slangovou angličtinou na známosť, že ona je tu paňou. Výchovne by ste ju vyfliaskali, ale pozriete si ten výjav znovu. Práve preto je populárna.

Kto je Lil Tay?

Youtuberi vo všeobecnosti originálne a vtipne komentujú každodennú realitu. Tí uvedomelejší spoločenské problémy. Ukričaná Lil Tay vo svojej podstate tiež komentuje svoj život. Život v prepychu. „Tiežraperka“ svoju kariéru na sociálnych sieťach vybudovala na vystatovaní finančným nadbytkom a nadávkach. Kým neotvorí ústa a nenahrá sa na video, ktoré potom vypustí do sveta, môže to byť normálne decko. Ale nie je. Dokonca nejde ani o ojedinelý takýto úkaz na poli sociálnych médií, možno najmladší alebo jeden z najmladších.

Lil Tay okrem nadávok používa nevhodné rasové narážky. Pritom má ázijský pôvod. Na začiatku nebolo jasné, skade prišla. Vyzeralo to, že ide o Američanku. Nevedelo sa ani to, kto sú jej rodičia. To by sa totiž priečilo jej imidžu, že na všetko, čo vlastní - a podľa jej tvrdení toho nie je málo - zarobila sama svojimi detskými ručičkami. Istý bol len jej vek. To, že má deväť rokov, vehementne opakuje hádam v každom príspevku, aby zdôraznila, že na rozdiel od vás ona na to, aby žila vysoko nad pomery, nemusela zodrať ani lavice zá­kladnej školy. „Tento iPhone ma stál dvetisíc dolárov, čo vy viete o takomto živote? Nikto z vás nebude žiť ako Lil Tay!“ V inom videu rozhadzuje doláre v podzemnom parkovisku a nasadajúc do červeného kabrioletu značky Mercedes vysiela do sveta správu: „Táto sr**ka ma stála 200-tisíc! Mám len deväť rokov, nemám vodičák a stále šoférujem toto športové auto, ku**a! Ani tvoj obľúbený raper to nerobí ako Lil Tay!“

Luxus, ktorým sa pýši, vysvetľuje takto: „Pred tromi rokmi som žila v Atlante a bola som úplne na dne, ale jedného dňa som sa zobudila a povedala si, že už ma nič nezlomí. Vstala som a začala tvrdo pracovať, prenášala som tehly a teraz žijem na vrchole. Ak budete pracovať tvrdo, môžete naplniť svoje sny. Moja posteľ teraz stojí viac ako Lamborghini,“ neodpustí si Lil Tay vo videu, v ktorom sa prechádza izbami luxusného apartmánu. „Ale no tak, pred tromi rokmi si mala šesť,“ neveriacky komentujú jej sledovatelia na sociálnych sieťach, nestačí im ani to, že im pred nosom máva hŕbou bankoviek. Mimochodom, dievča má na Instagrame 2,1 milióna sledovateľov.

Ich pochybnosti sú oprávnené. Ukázalo sa, že ten červený Mercedes bez strechy, pri ktorom sa Lil Tay vystatovala, že ho riadi, hoci nemá vodičské oprávnenie, patrí šéfovi jej matky. Ten ju údajne za to, že auto sa objavilo vo videu bez jeho súhlasu, vyrazil z realitnej kancelárie Pacific Evergreen Realty v kanadskom Vancouvri, kde pracovala. Partner v realitnej kancelárii David Yang pre Global News opísal, ako to bolo. Matka Lil Tay Angela Tianová za ním prišla, či by sa jej dcéra a syn nemohli pri aute odfotiť. Yang súhlasil s navonok neškodným návrhom. Potom už len videl svoj športiak v opísanom videu na Instagrame. Ako povedal, keby to bol vedel, nikdy by nesúhlasil.

V inom videu sa Lil Tay nachádza v apartmáne a tvrdí, že len „záchod stál viac ako vaše nájomné“. Lil Tay však zabudla dodať, že išlo o byt z portfólia realitky, kde jej matka pracovala. „Pre každého to bolo prekvapenie,“ povedal Yang. Podľa neho navyše nie je pravda, že by matku Lil vyhodili z realitnej kancelárie pre fiasko s Mercedesom, vraj to bola ona, ktorá mu cez telefón oznámila, že „v tomto bode z biznisu s realitami odchádza“. Asi sa rozhodla venovať na plný úväzok manažovaniu svojej instagramovej hviezdičky.

Topí sa v peniazoch: Lil Tay deklaruje nadbytok peňazí v každom svojom príspevku.
Topí sa v peniazoch: Lil Tay deklaruje nadbytok peňazí v každom svojom príspevku.
Zdroj: Instagram

Najhoršie dieťa 2018

Fenomén Lil Tay neušiel pozornosti iných youtuberov, ktorí sa radi navzájom komentujú. Švéd Felix Kjellberg, alias PewDiePie, jeden z najvychytenejších, neveriacky krútil hlavou. Nemal na ňu slov. Na to, čo vychádza z úst malej Lil Tay a čo sa píše v komentároch pod jej videami, sa vzhľadom na jej útly vek ťažko hľadajú slová. Jeden z najsledovanejších slovenských youtuberov Duklock ich našiel. Lil Tay v jednom zo svojich príspevkov označil za najhoršie dieťa tohto roka. „Viete si predstaviť, že máte také niečo doma? Je nechutné chvastať sa niečím, pre čo nič neurobila. Čajka nepohla ani kockou z lega, aby mala tie veci. Veď to ani nemôže byť real. Jasné, že deväťročné decko nebude robiť s tehlami. To je nejaké zbohatlícke decko, ktorého rodičia sa pohybujú v šoubiznise,“ myslí si Duklock narážajúc na to, že na konte Lil Tay možno nájsť aj príspevky s americkými rapermi Lil Pumpom a Chief Keefom, čím zvyšuje dosah. „Toto malé dievča ľudia ,zdieľajú‘ len preto, že je také nepríjemné pozerať sa naň.“

Podľa Duklocka patrí Lil Tay k fenoménu, ktorý sa rozšíril za posledný rok najmä v Amerike - „zbohatlícke deťúrence, ktoré žijú svoj gangster lifetstyle“. Za predchodkyne Lil Tay možno považovať Američanky - pätnásťročnú Danielle Bregoliovú, známu ako Bhad Bhabie, a o dva roky staršiu Victoriu Waldripovú, alias Woah Vi­cky. Danielle Bregoliová je raperka a persóna zo sociálnych sietí. V roku 2016 bola hosťom v šou Dr. Phil, kde ľudia riešia svoje rodinné problémy. „Zaujala“ extrémne neslušným slovníkom. Nadávala i vlastnej matke, ktorá si s ňou nevedela rady. Jej výslovnosť frázy „Catch me outside how about that“ v preklade „Čo keby sme sa stretli vonku na férovke“ doslova zľudovela. Povedala to totiž po svojom: „Cash Me Ousside Howbow Dah.“ Skomolená hláška extrémne drzého dievčaťa z geta sa stala memom. Podobne ako u nás pred rokmi pani „kajšmentke“, ak si ešte spomeniete.

Ďalej máme Woah Vicky. „Jediné, čo mi napadá podľa môjho researchu, je to, že je slávna len preto, že je blbá, a hlavne preto, že si myslí, že je čierna,“ nekladie si servítku pred ústa youtuber Duklock. „Všade postuje, aký je strašný gangster a robí online testy, aby zistila, že je z dvoch percent svojich génov akože čierna, čím sa snaží všetkých presvedčiť, že je čierna.“ Jej príspevky sa šíria pre absurdnosť ich obsahu. V prípade oboch dievčat nemôže byť ani reči o vzoroch pre tínedžerov. Potýčky so zákonom im nie sú cudzie.

Tri instagramové grácie - Lil Tay, Bhad Bhabie a Woah Vicky sa dokonca v jednom príspevku stretli. Na ulici na seba vyskakovali, teda Lil Tay a Woah Vicky na jednej strane, pretože sú „kamarátky“, a Bhad Bhabie proti nim. Drsnú výmenu názorov „niekto“ pochopiteľne natočil.

Kde sú rodičia?

Deväťročná Lil Tay spadá do kategórie takzvaných tvínedžerov. Termín vznikol použitím časti slova between (medzi) a age (vek), teda ide o vek medzi detstvom a pubertou, sedem- až jedenásťročné deti. Tvínedžeri sa vyznačujú špecifickými charakteristikami. „Vzhľadom na nové trendy našej dynamickej doby sú vystavení mnohopočetným ohrozeniam. Sú to nielen nové technológie (mobily, počítače, internet), ale aj rôzne reklamné, módne, trhové a ďalšie trendy, ktoré ovplyvňujú ich životný štýl a menia celý hodnotový systém,“ vysvetľuje nám psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Dagmar Kopčanová. Ako pokračuje, napriek tomu, že táto skupina zatiaľ nevykazuje zjavnú patológiu, predstavuje vážnu výzvu pre psychologické poradenstvo a celý systém psychologickej a výchovnej prevencie.

„U daného dievčatka ide z výchovného hľadiska o významné zanedbanie morálnej, etickej a citovej výchovy. Zo psychologického hľadiska sa pýtame, aký je základný psychický problém tohto dieťaťa. Dostáva pozornosť, lásku, istotu a bezpečie vo svojom najužšom sociálnom prostredí, ak sa musí takýmto spôsobom dožadovať väčšej pozornosti?“ pýta sa odborníčka na detskú psychiku. Uvedené správanie podľa Kopčanovej môže naznačovať citovú depriváciu zo strany najbližšieho sociálneho prostredia, ktorú dieťa potom nevhodne kompenzuje. V takom prípade odporúča vyhľadať odbornú pomoc.

Podľa Jesseho Millera, zakladateľa spoločnosti Mediated Reality vo Vancouvri, ktorá vzdeláva ľudí ohľadne vplyvov sociálnych médií, ide o novodobých detských hercov. Ich režisérom sa stáva rodič. Pre Global News povedal, že videá Lil Tay obsahujú „rodiča s mobilom“, ktorý rozhoduje o tom, ako jeho dieťa na seba upozorní na internete. Obáva sa, ako s týmto odkazom bude Lil Tay žiť, keď vyrastie. Teraz tento model funguje, ale čo bude o pár rokov?