Vduchu filozofie zakladateľa pánskeho časopisu Hugha Hefnera - ísť odhodlane proti všetkým formám vylúčenia a intolerancie - sa objavilo na pultoch s novinami nemecké vydanie Playboya s transgenderovou modelkou na titulke. Práve Hefnerovou firemnou tradíciou vysvetlil totiž šéfredaktor nemeckej mutácie Playboya Florian Boitin, prečo prvý raz dostala priestor na titulnej strane nemeckej mutácie magazínu trans-rodová playmate.

Najskôr Pascal

Ide o dvadsaťjedenročnú Giulianu Farfallaovú, rodáčku zo spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka. Svetlo sveta v roku 1996 však neuzrela ako Giuliana, ale ako Pascal Radermacher. Podľa vlastných slov sa narodila v zlom tele. V šestnástich si preto dala zmeniť pohlavie, aby sa aj fyzicky stotožnila so psychickým vnímaním svojho rodu. Giuliana nie je v Nemecku neznáma. Upozornila na seba už v roku 2016 v kastingovej šou Budúca nemecká top-modelka pod patronátom superhviezdy svetových prehliadkových mól Heidi Klumovej.

Počas účinkovania v šou sa Farfallaová vyjadrila, že dúfa, že svojou účasťou v relácii povzbudí aj iných transgenderov a dodá im odvahu. „Chcela som si dokázať, že to môžem urobiť, že nebudem vylúčená len preto, že som iná,“ povedala o svojej účasti v šou pre nemecký Stern. Prekonala obavy a porota z nej bola nadšená. Nemecký módny návrhár a dizajnér Michael Michalsky, veľký Farfallaovej fanúšik, ju vyhlásil za svoju múzu. V súťaži skončila na jedenástom mieste a darí sa jej naďalej. Aktuálne bude účinkovať v šou televízie RTL, v ktorej sa s ďalšími celebritami ocitne v divokej džungli čeliac rôznym výzvam.

Prelomová obálka: Na titulke nemeckej mutácie Playboya sa prvý raz objavila nahá transrodová modelka. Ide o 21-ročnú Giulianu Farfallaovú.
Prelomová obálka: Na titulke nemeckej mutácie Playboya sa prvý raz objavila nahá transrodová modelka. Ide o 21-ročnú Giulianu Farfallaovú.
Zdroj: Internet

Transrodové priekopníčky

Giuliana sa už ako malý Pascal radšej hrala s bábikami ako s autíčkami a fascinovali ju skôr šaty a sukne ako nohavice. Pre Stern uviedla, že vždy chcela byť ako jej tri sestry. Jej matka prejavila veľké pochopenie a súhlasila so zmenou pohlavia, keď mala Giuliana 16 rokov. Rodina a priateľ jej pomohli prejsť celým procesom terapií, operácií, ale aj pochybností.

„Farfallaová je nádherný príklad toho, aký dôležitý je boj za právo na sebaurčenie,“ povedal na margo transrodovej modelky šéfredaktor nemeckého Playboya Boitin. „Moji milí, som na aktuálnej obálke Playboya a som veľmi hrdá na výsledok. Dúfam, že sa vám titulka páči rovnako ako mne,“ pochválila sa Giuliana na svojom Instagrame. Ako pre nemecké médiá dodala, postaviť sa nahá pred objektív jej nerobilo žiadny problém, veď ako modelka je na pózovanie zvyknutá.

Farfallaová je prvá transrodová modelka na obálke nemeckého Playboya. Tento pánsky magazín vychádzajúci od roku 1953 však múry sexuálnych a rodových predsudkov zbúral už vlani, keď sa playmate mesiaca november stala v americkej verzii Playboya francúzska transrodová modelka Ines Rauová. A bola by sa dostala aj na titulku, nebyť smutnej udalosti. Dva dni predtým, než novembrovo-decembrové dvojčíslo išlo do tlače, zomrel Hugh Hefner (†91). Časopis si nakoniec uctil svojho zakladateľa obálkou s jeho fotografiou z roku 1965. Dvadsaťšesťročná Ines dostala hojne priestoru vnútri čísla. Pózovala s typickými zajačími uškami aj úplne nahá, len v topánkach na vysokých podpätkoch.

Prvá otvorene priznaná transrodová play-mate vyvolala búrlivú diskusiu. Syn Hugha Hefnera a výkonný riaditeľ časopisu Cooper Hefner prirovnal situáciu k tomu, keď sa v roku 1965 Jennifer Jacksonová stala playmate mesiaca marec ako prvá černoška. Cooper povedal, že Rauovú za play-mate si vybral pre jej krásu a pozoruhodnú osobnosť. „Rozhodol som sa tak, pretože to bolo správne rozhodnutie, bez ohľadu na pripomienky, ktoré sa objavili. Toto je moment, keď sa môžeme ohliadnuť späť a povedať, že všetko, za čím značka v prvých rokoch existencie stála, je v kultúre stále živé aj dnes,“ uviedol pre The New York Times.

Pokračuje vo filozofii otca: Cooper Hefner pokračuje v časopise Playboy s búraním bariér ako jeho otec Hugh. „Je to správna vec. Žijeme v dobe, keď sa genderové roly vyvíjajú,“ povedal na margo transrodovej playmate Ines Rauovej.
Rauovej.
Pokračuje vo filozofii otca: Cooper Hefner pokračuje v časopise Playboy s búraním bariér ako jeho otec Hugh. „Je to správna vec. Žijeme v dobe, keď sa genderové roly vyvíjajú,“ povedal na margo transrodovej playmate Ines Rauovej. Rauovej.
Zdroj: Getty Images

Najkrajší kompliment

Ines už spolupracovala s prestížnym módnym magazínom Vogue aj so špičkovými dizajnérmi. V časopise Playboy sa objavila už v máji 2014, ale playmate mesiaca sa stala až vlani. „Je to najkrajší kompliment, aký som kedy dostala. Je to, ako dostať obrovskú kyticu ruží,“ citoval modelku Daily Mail. „Taký kompliment som ešte nikdy nedostala. Od mužov ich počúvam často, ale až vďaka tomuto sa cítim ozaj výnimočne krásne a žensky,“ dodala pre The New York
Times. Rauová prezradila, že pri fotení myslela na utrpenie z detstva, keď v tele malého chlapca zvádzala vnútorné boje. S odporom časti verejnosti sa priamo úmerne zvyšuje Rauovej odhodlanie. „Robí ma to ešte väčšmi hrdou a šťastnou, že som to urobila, pretože potrebujeme zmeniť mentalitu. Musíme. Vždy budem bojovať za práva LGBTQ komunity, ako aj za práva žien.“

Podobne ako Giuliana aj Ines začala s hormonálnou liečbou v šestnástich rokoch. Krátko nato nasledovala operácia. „Dlho som žila bez toho, aby som komukoľvek povedala, že som trans-gender. Veľa som randila a takmer som na to zabudla. Veľmi som sa bála, že si nikdy nenájdem priateľa,“ uviedla francúzska modelka. „Ak chcem zmeniť svoje pohlavie, je to medzi mnou a mojím telom. Mohla by som to skrývať, ale neurobím to, pretože si vážim ľudí,“ odkázala Rauová transfóbom. Ako ďalej dodala, nahota pre ňu po premene znamená veľa a celkovo by podľa nej nemala byť tabu, pretože „nejde o sexualitu, ale o krásu ľudského tela“.

Ines Rauová: Prvá transrodová playmate amerického Playboya. Nebála sa pre pánsky časopis odhaliť úplne všetko - telo aj dušu.
Ines Rauová: Prvá transrodová playmate amerického Playboya. Nebála sa pre pánsky časopis odhaliť úplne všetko - telo aj dušu.
Zdroj: Getty Images

Ona je on

Giuliana je prvá transrodová modelka na obálke Playboya, Ines zas prvá transrodová playmate, obe sa k transrodovosti verejne priznali. Ani Giuliana, ani Ines však nie sú prvými transrodovými playmate v histórii známeho časopisu pre pánov. Cestu im vydláždil niekto iný.

V roku 1981 fotila pre Playboy britská modelka a Bondovo dievča z filmu Len pre tvoje oči, dnes šesťdesiattriročná Caroline Tula Cosseyová. V čase, keď sa jej fotografia objavila v pánskom magazíne, ešte nikto netušil, že Caroline sa narodila ako chlapec menom Barry. Krátko nato v roku 1982 vyšiel britský bulvár News of the
World s titulkou: Dievča Jamesa Bonda bola chlapcom. Caroline sa zrútil svet. Hoci jej tvár zdobila tie najlepšie módne časopisy, priznala, že po odhalení jej transrodovosti uvažovala o samovražde. „Až neskôr mi došlo, že sa nemám za čo hanbiť a že som sa jednoducho len narodila so zlým pohlavím,“ vyznala sa po rokoch pre Cosmopolitan Caroline, ktorá o živote ženy v mužskom tele napísala autobiografiu.

Roger Moore, alias agent 007, a jeho ženy: Jedna z nich bola predtým mužom. Caroline Tula Cosseyová sa mihla v bondovke Len pre tvoje oči (1981).
(1981).
Roger Moore, alias agent 007, a jeho ženy: Jedna z nich bola predtým mužom. Caroline Tula Cosseyová sa mihla v bondovke Len pre tvoje oči (1981). (1981).
Zdroj: Internet

V roku 1991 sa už ako transrodová playmate objavila v Playboyi opäť. Jej veľká fotografia sa vynímala priamo v strede časopisu a v roku 1995 aj z jeho obálky s nadpisom: Spali by ste s touto ženou? Nazrite dovnútra - potom rozhodnite. Po Hefnerovej smrti Caroline vyjadrila cez Huffington Post zakladateľovi pánskeho magazínu vďačnosť za to, že jej Playboy dal prácu v čase, keď ju všetci ostatní odmietali.