Vášeň a spontánnosť sú omamné, ale pre uspokojivý intímny život nestačia. Dvojice, ktoré sa spoliehajú len na náhle vzrušenie, môžu byť časom nemilo prekvapené: po rokoch spoločného spolužitia „nevzplanú“ tak často, ako by očakávali. „Je dôležité urobiť zo sexu prioritu. Nebrať ho len ako niečo, čo sa odohrá, len keď majú obaja partneri práve náladu,“ upozorňuje Julia Veltenová, nemecká klinická psychologička a psychoterapeutka.

Prekvapivé výsledky

Odborníci z nemeckej univerzity v Bochume spracovali zaujímavý výskum, v ktorom spojili spokojný sexuálny život s vlastnosťami jeho aktérov. Chceli zistiť, ako sa psychologické rysy a vlastnosti partnerov podieľajú na kvalite ich intímneho života. Výsledky však prekvapili aj samotných vedcov - najspokojnejší sex nemali vášnivci a pôžitkári, ale tí, ktorí k nemu pristupujú svedomito a nie je im cudzie plánovanie.

Ako je možné, že milostné aktivity si viac užijú efektívni jedinci orientovaní na plnenie cieľov? Nuž, jednoducho. Ak niekto pristupuje k milovaniu ako k nevyhnutnej súčasti života, ktorej treba venovať čas, nadšenie a energiu, prinesie partnerovi potešenie, ktoré mu veľmi rád odplatí. „Muži, ktorí sú starostliví a svedomití, zrejme cítia povinnosť svoje partnerky sexuálne uspokojiť, čo môže viesť k lepšej sexuálnej funkcii ich partneriek,“ zamýšľajú sa autori nemeckej štúdie.

Plánovanie a plnenie „manželských povinností“ sa osvedčili u oboch pohla- ví, ale obzvlášť ženy mali prospech zo svojich svedomitých partnerov, ktorí sa im venujú nielen z momentálneho popudu a pre naplnenie náhlej biologickej potreby, ale jednoducho preto, lebo to patrí k spokojnému spolunažívaniu vo dvojici.

Zradná spontánnosť

David a Zora sa zamilovali na prvý pohľad. Prvé mesiace ešte ako vysokoškoláci si užívali milostných chvíľ, koľko sa dalo. Lenže keď začali spolu žiť a brodili sa prvými problémami, na milovanie zostávalo akosi menej času. „Poznáte to - ako v pesničke Hany Zagorovej: „Bylo více halířků, méně milování, učil jsi mě uhýbat, příliš často nelíbat…“ krčí plecami mladá žena. Po desiatich rokoch boli radi, ak si našli čas na milostné chvíle dva-tri razy do mesiaca. „Samozrejme, že nám obom chýbal sex. Lenže nikdy sme sa nevedeli zladiť. Keď to prišlo na neho, ja som bola unavená a nemala som chuť len tak z ničoho nič na to skočiť bez predohry, bozkov a láskyplných chvíľ. Ak sme aj zažili krásne milovanie a dúfala som, že budeme pokračovať i nasledujúce dni, teda že sa budeme viac fyzicky vnímať, nič také sa nestalo. Opäť žiadne bozky, žiadne dotyky,“opisuje Zora. „Snažila som sa hľadať riešenia - že si určíme deň, keď sa budeme venovať jeden druhému a vymyslíme si program, samozrejme, taký, aby súvisel s erotikou a intimitou. Lenže to sa zdalo môjmu partnerovi nespontánne a umelé. Veril, že sa to spraví medzi nami samo. Nespravilo, nezvládali sme už ani iné problémy,“priznáva žena, ktorá si nakoniec zbalila kufre.

Plánovanie sa oplatí

Vzťah naplnený dotykmi a erotikou dvojicu obohatí a vytvorí lepšiu atmosféru na zvládanie bežných starostí a každodenného života. „Každý večer sa s manželkou venujeme jeden druhému. Aj fyzicky. Niekedy si dáme len masáž, ktorá sa často končí milovaním. Vždy sa však vzájomne cítime, dotýkame, hladíme,“opisuje Miloš.

Linda si tiež každý večer s manželom dopraje chvíle pre seba. „Neviem si predstaviť, že by sme žili ako moje kamarátky so svojimi mužmi - každý v inej izbe pri počítači či s mobilom v ruke. My si vždy naplánujeme, čo spolu z intímnej stránky podnikneme. Často hráme rôzne roly a to ma baví. Jednoducho, je to náš čas, čas pre tie najvzrušujúcejšie chvíle,“ opisuje.

Vytvoriť si plánovací kalendár na sex nemusí byť také nudné a neprirodzené, ako sa na prvý pohľad zdá. V uponáhľanej dobe, v ktorej sú ľudia vystavení stresu a rôznym problémom, by intímne chvíľky s parterom mohli byť účinnou terapiou. Netreba sa vždy spoliehať na momentálne vzrušenie a chuť. „Pre mňa je vzrušujúca už predstava, že večer, po náročnom dni v práci a chaose s deťmi, sa môžem venovať svojej polovičke a ponoriť sa do nášho sveta. Chlapi v práci nechápu, že máme sex každý večer. Jednoducho sme si to tak nastavili. Samozrejme, že vieme byť aj spontánni a neobmedzujeme sa len na večer a posteľ,“ pripomenie Dušan.

Aj tieto dvojice dokazujú, že uspokojivý sexuálny život môžu mať páry po akejkoľvek dĺžke spolužitia. Niektoré dokonca tvrdia, že čím viac sú spolu, tým si viac užívajú. Výskum z nemeckej univerzity tiež ukázal, že „sexuálne funkcie a sexuálne uspokojenie počas trvania vzťahu nevyhnutne neklesajú“. Rozhodne skvelá správa pre tých, ktorým teórie popierajúce prirodzenosť a význam monogamie nič nehovoria.