Veľkí sa milujú, malí sa len množia, napísal anglický autor Thomas Stearns Eliot, ale nemal na mysli fyzický vzrast človeka. V partnerských vzťahoch však môže práve tento aspekt zohrať dôležitú úlohu. Prečo ženy tak túžia po vysokých mužoch? Naozaj môžu ľudia viac zaujať svojím vzrastom ako osobnosťou?

U veľkých pocit bezpečia

Z výskumu, ktorý uskutočnil David Frederick a Brooke Jenkins z Chapmanovej univerzity v Kalifornii, vyplynulo, že vyšší muži mali vo svojom živote väčší úspech u žien a to isté platilo aj naopak, pre vyššie ženy. Ale pozor - medzi príliš vysokými pánmi a príliš nízkymi veľký rozdiel v šanciach na získanie ženy nebol. Ženy aj muži sa skrátka extrémom skôr vyhýbajú a to platí aj v prípade hmotnosti.

Najmä mladší ľudia sú zaťažení na vzhľad a často podliehajú rôznym trendom a ideálom. Nižších chlapcov môžu rovesníčky viac prehliadať, a tak sa v nich prehlbuje pocit menejcennosti. „Páčia sa mi veľkí urastení chalani. Podľa mňa vzbudzujú viac re­špektu a cítim sa pri nich viac ženou,“ hovorí 20-ročná Beáta a potvrdzuje slová viacerých odborníkov. Vysoký muž podvedome pôsobí na dámy ako ochranca, môže sa o neho oprieť v ťažkých situáciách, schúliť ako malé dievčatko v mocnej náruči. Lenže tieto romantické predstavy zďaleka nemusia zodpovedať realite a dámy sa oberajú o šancu na láskyplný vzťah. „Viem, že to nie je správne, ale nemôžem si pomôcť. Často chodím na internetové zoznamky, ale ak má muž pod 175, ani nereagujem. Uvedomujem si, že možno medzi odmietnutými môže byť ten pravý, ale neviem sa vyrovnať s tým, ako by sme spolu vyzerali a čo by povedali ľudia, keby bol odo mňa o pol hlavy nižší,“ opisuje svoje pochybnosti Gita.

Európanky patria medzi vyššie ženy a pánov, ktorí by ich prerástli, akosi ubúda. Táto situácia však oveľa viac trápi nežnejšie pohlavie. Muži ženinu výšku aj prípadné odchýlky od ideálu riešia oveľa menej než nežnejšie pohlavie. Vysoké dámy sú pre nich často výzvou a stále ich vnímajú ako ženy. Tie sú, naopak, niekedy nemilosrdné a mužskosť často spájajú s vyšším vzrastom.

Napoleonský komplex

Niektorí muži sa nízkym vzrastom trápia oveľa viac, než si dokážu navonok priznať. Jedným z tých, ktorí aj verejne riešili svoju výšku, je predstaviteľ Harryho Pottera Daniel Radcliffe (30). Keď bol mladší, stále dúfal, že ešte porastie, alebo sa utešoval tým, že mnoho slávnych mužov neohúrilo svojím vzrastom. A naozaj! Napríklad Erin Darke
o ženy nikdy núdzu nemal a už niekoľko rokov má po boku hereckú kolegyňu staršiu o päť rokov a vyššiu o päť centimetrov, dokonca ju požiadal o ruku.

Na výške skutočne nezáleží, lebo chýbajúce centimetre mnohí muži vyvážia šarmom, vtipom, charizmou. Ani menší partner však nie je zárukou, že si svoju urastenejšiu partnerku, ktorej jeho výška neprekáža, bude vážiť a do smrti ju milovať.

Ak sa dámy spoliehajú, že v mužovi nižšieho vzrastu nájdu dobrého a verného partnera, keďže nenapĺňa všeobecný ideál, môžu sa veľmi popáliť! Práve páni, ktorým chýba pár centimetrov, môžu mať problém s vlastným egom. „Malí chlapi často trpia napoleonským komplexom a na každom kroku si musia niečo dokazovať. Keďže mám 176 centimetrov, mala som zopár menších partnerov, ale nebola to výhra. Jeden nedokázal byť žene verný, na každom kroku si potreboval niečo dokazovať a nevynechal príležitosť zoznámiť sa s nejakou slečnou. Ďalší mi zase svoje komplexy dával najavo inak - stále ma kontroloval a poučoval,“ priznáva Dana.

Na výške nezáleží

Väčšina žien svoje predstavy o mužskom ideáli postupne mení. S vekom, so skúsenosťami a sebavedomím prichádza poznanie, že príťažlivosť človeka naozaj nespočíva v jeho vzraste. Záruka dobrého charakteru a vzťahu nie je vo výškových parametroch. Navyše, zrelý človek nerieši, ako sa iní pozerajú na jeho vzťah, najmä nie zvonka. Silná sebavedomá žena má jasno vo svojich prioritách a jej potreby, pokiaľ ide o vzťah, nie sú podmienené výškou postavy, konta či moci.

„Keď som bola mladšia, aj ja som mala svoje predstavy o dokonalom mužovi. Je to prirodzené. Ale s pribúdajúcim vekom, vlastným rozvojom a poznávaním človek buď nadobúda, alebo stráca sebadôveru a s tým neraz súvisia aj jeho očakávania. Ani ja, ani moje úspešné kamarátky si nezakladáme na tom, že musíme mať pri sebe veľkého muža, najlepšie slušne zabezpečeného. Chcem partnera! To znamená šarmantného človeka, ktorý je vyrovnaný, má podobné priority ako ja, s ktorým sa navzájom chápeme a obohacujeme,“ hovorí Klára. „Mám dokonca priateľku, ktorej príliš vysokí muži prekážajú, nechce sa na partnera pozerať zospodu, ale z očí do očí,“
usmieva sa Klára.

Dnes už naozaj výška partnerov u sebavedomých ľudí nezohráva dôležitú úlohu. Mnohé známe osobnosti nám ukazujú, aká sexi môže byť vysoká žena pri nižšom mužovi, ktorý si hrdo vedie svoju bohyňu. Stačí sa pozrieť na Paľa Haberu a krásnu Danielu Peštovú či herečku zo seriálu Hra o tróny Sophiu Turnerovú, ktorá je s výškou 175 centimetrov od manžela Joa Jonasa o päť centimetrov vyššia.

FOTO malých celebritných mužov a ich vyšších polovičiek v GALÉRII