Predpovedala udalosti, ktoré zatriasli celým svetom, hoci význam jej slov sa niekedy ukázal byť jasný až potom, keď sa odohrali. Hovorila o útoku teroristov na dvojičky 11. septembra 2001 v New Yorku, aj o konflikte v Sýrii, ale aj o tom, čo sa stane s Krymom. Baba Vanga, vlastným menom Vangelija Pandeva Dimitrovová, ktorá sa narodila v roku 1911 v Macedónsku a umrela v roku 1996 v Bulharsku. Nevidomá jasnovidka, ako uvádza Wikipédia, však toho predpovedala oveľa viac: potopenie ponorky Kursk, pád Sovietskeho zväzu, smrť princeznej Diany, černobyľskú katastrofu...

„Jej život je opradený rôznymi mýtmi. Údajne v ranom detstve prežila silnú búrku, pri ktorej prišla o zrak, ale zároveň nadobudla veštecké schopnosti. Pravda je, že ešte počas socializmu sa tešila úcte najvyšších straníckych predstaviteľov. Mnohé jej veštby nebudili svojho času veľkú dôveru,“ píše Wikipédia. Napríklad o Kursku povedala, že ho zatopí voda a nikto neprežije. Všetci predpokladali, že hovorí o ruskom meste Kursk a nakoniec sa potopila ponorka Kursk.

Oslavy prvého výročia pripojenia Krymu k Rusku.
Oslavy prvého výročia pripojenia Krymu k Rusku.
Zdroj: Norbert Grosz

Tentoraz si však Babu Vangu požičali na ruskej internetovej stránke smi2.ru a jej proroctvá spojili s osudom poloostrova Krym, ktorý patril po rozpade Sovietskeho zväzu Ukrajine a v roku 2014 sa opäť stal súčasťou Ruska. Lebo, čo povedala Baba Vanga, to platí!

Uvádzajú, že predpovedala Stalinovu smrť v nemocnici v Kunceve, za čo ju ihneď zatvorili. Nepomohlo, Stalin v Kunceve naozaj umrel, a naplnila sa aj ďalšia časť jej proroctva, že sa v tejto moskovskej časti „vráta smrti“ otvoria ešte raz. O tridsať rokov v nej umrel ďalší najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu Jurij Andropov. Nakoniec, bola to ona, kto predpovedal, že v roku 1996 sa Boris Jeľcin stane druhýkrát najvyšším predstaviteľom Ruska. A stal sa!

Osud Krymu

Baba Vanga však hovorila aj o Kryme. „Krym bude vždy zdieľať spoločný osud s Ruskom,“ povedala. A internetová stránka uvádza aj jej ďalšie slová: „Krym sa odtrhne od jedného brehu a prirastie k druhému.“ Všetci očakávali prírodné katastrofy, aj to, že by sa z poloostrova mohol stať ostrov, ale nakoniec to bolo inak. Rusko Krym v roku 2014 anektovalo. Ale tým sa jej proroctvá o Kryme nekončia. „Príde deň, keď bude Krym celkom nezávislý od iných krajín. Nebude to trvať dlho, ale chvíľu mu budú vládnuť aj krymskí Tatári. A potom poloostrov ovládne Turecko.“ Potom, ako píše portál, sa Krym vráti „starému Rusku“, čo uznajú ešte aj Spojené štáty. A má sa tak stať v najbližších rokoch.

Sevastopoľ. Bude patriť Turecku?
Sevastopoľ. Bude patriť Turecku?
Zdroj: Norbert Grosz

Pokiaľ ide o Ukrajinu, ako píše ruská internetová stránka, jasnovidka predpovedala, že „ľudia prestanú trpieť klamstvá a vojnu, povstanú proti súčasnej moci, vyberú si nového vodcu, ktorý vyrieši vnútorné konflikty a podarí sa mu aj zvýšiť životnú úroveň“.

Jalta. Zámok ako z rozprávky.
Jalta. Zámok ako z rozprávky.
Zdroj: Norbert Grosz

Škoda, že sa Baba Vanga nezamerala aj na Slovensko. Vy by ste nechceli vedieť, čo nás čaká?