Hádam ani francúzsky kráľ Ľudovít XIV. nemal taký pohreb ako Johnny Hallyday (†74). Ulice Paríža naplnilo vyše 800-tisíc - podľa niektorých zdrojov dokonca až milión - jeho fanúšikov. Dojímavý smútočný prejav pred národom a bielou rakvou s ostatkami, zdá sa, najväčšieho francúzskeho idolu, mal samotný prezident Macron a jeho predchodcovia Hollande a Sarkozy pri tom, samozrejme, nechýbali. Obaja, ale najmä Sarkozy, boli totiž Johnnyho osobnými priateľmi. Podobne ako Jacques Chirac (85), ten však sledoval priamy prenos z obradu radšej doma. Predsa len, má svoj vek. Pred telkou zostala sedieť aj Marine Le Penová, šéfka ultrapravicového Národného frontu - hoci tá z celkom iných dôvodov. Rodina zosnulého speváka si totiž výslovne želala, aby na pohreb neprišla.

110 miliónov albumov

Počas Macronovej reči - pre nezasväteného až šokujúcej, človek by si myslel, že to nezomrel rockový spevák, ale azda posledný pilier rovnováhy sveta - by ste nepočuli spadnúť špendlík. Ticho prerušovalo iba vzlykanie.

Idol: V šesťdesiatych rokoch bol Hallyday vo Francúzsku rovnako populárny ako vo svete Beatles.
Idol: V šesťdesiatych rokoch bol Hallyday vo Francúzsku rovnako populárny ako vo svete Beatles.
Zdroj: profimedia.sk

Bola to úchvatná ceremónia, sotva si možno predstaviť, kto by sa takej dočkal u nás, azda len u našich susedov v Česku je porovnateľná star... Ale neprivolávajme čerta.

Že ste o existencii Johnnyho Hallydaya doteraz netušili? Netreba sa cítiť trápne, nie je na tom nič zvláštne. Lebo hoci vo Francúzsku a frankofónnom svete predal 110 miliónov nosičov a v tamojších médiách suverénne viedol v počte magazínových tituliek - mal ich vraj vyše 2 500 -, mimo tejto zóny bol prakticky neznámy. Veď sa o ňom aj v anglofónnych krajinách občas posmešne zmieňovali ako o „najväčšej rockovej star, o ktorej ste nepočuli“.

Lenže, aby sme boli úprimní, nebolo to celkom namieste. Johnny Hallyday mal totiž naozaj talent. Na spev, na herectvo, na vzťahy - aj na problémy. Bol skrátka rocker, ako sa patrí. Navzdory všetkým.

Samovražda, depresie aj fet

Už jeho život by vydal na knihu, veď ich o ňom aj niekoľko vyšlo. Francúzi milujú drámu a v tomto ohľade bol Johnny Hallyday na dráhu miláčika priam predurčený. Narodil sa v Paríži francúzskej matke a belgickému otcovi. Rodičia ho však vzápätí odložili a Johnny - vtedy ešte Jean-Phillipe Smet - vyrastal v kabarete u tety a strýka. Prvý raz vystupoval ako tínedžer, priezvisko Hallyday si vypožičal od amerických príbuzných. Mimochodom, Ameriku miloval, istý čas tam žil a vždy sa tam rád vracal. Viedol tajný život v Los Angeles - napokon, ako sme už spomínali, za hranicami Francúzska bol viac-menej anonymným občanom. Rád sa prevážal na motorke po pustých končinách a spával v lacných hoteloch. Harley Davidson a kožené nohavice boli jeho druhým ja - veď ho aj v pohrebnom sprievode vyprevádzalo vyše osemsto motorkárov.

Macronovci: Súčasný prezident predniesol emotívny prejav.
Macronovci: Súčasný prezident predniesol emotívny prejav.
Zdroj: profimedia.sk

Silno ovplyvnený Elvisom Presleym, po ktorom získal prezývku, je hviezdou prakticky od počiatku svojho pôsobenia v šesťdesiatych rokoch. Ako každej správnej celebrite nevyhli sa mu ani kontroverzie prešľapy a ťažkosti. Dvakrát sa pokúsil o samovraždu, bojoval s depresiami aj so závislosťou od kokaínu. Bol päťkrát ženatý - svoju druhú manželku Adéline Blondieauovú si zobral dvakrát. Najdlhšie vydržal s francúzsko-bulharskou speváčkou Sylvie Vartanovou, s ktorou má syna Davida. Médiá ich zbožňovali, označovali ich za najkrajší pár šoubiznisu. S poslednou manželkou Laeticiou Boudouovou sa oženil v roku 1996. Neskôr si manželia adoptovali vietnamské dievčatá Jade a Joy.

O tom, koľko mal mileniek, sa len špekuluje, no údajne sa rátajú na desiatky. Oficiálneho nemanželského potomka má však len s jednou, s populárnou herečkou Natalie Bayovou. Žili spolu po Johnnyho kratučkom manželstve s Babeth Etiennovou. Natalie mu porodila dcéru Lauru, ktorá je úspešnou herečkou.

Jaggerov kamoš

Johnny Hallyday pričuchol k hudbe už ako dieťa. V tomto smere ho najväčšmi formoval pobyt v Londýne, kde istý čas žil so svojimi príbuznými. Neskôr spomínal, že to bolo najúžasnejšie obdobie v jeho živote, zoznámil a spriatelil sa tam so všetkými podstatnými postavami hudobnej brandže. „Boli sme veľmi dobrí priatelia s Jimim Hendrixom, poznal som Micka Jaggera, Johna Lennona. Rod Stewart je môj kamoš. Všetci sme hrávali v rôznych štúdiách a stretávali sa na čaji,“ povedal v jednom z rozhovorov. Na koncerte v roku 1966 mu Hendrix dokonca robil predskokana.

Vdova: Štvrtá manželka Laeticia Boudouová s dcérami Joy a Jade. Vpravo herec Jean Reno, čítal báseň od Préverta.
Vdova: Štvrtá manželka Laeticia Boudouová s dcérami Joy a Jade. Vpravo herec Jean Reno, čítal báseň od Préverta.
Zdroj: profimedia.sk

Londýn bol Hallydayovým vysnívaným rajom, no zároveň nedosiahnuteľnou baštou. Tamojšie náročné hitparády nikdy nedobyl a nepremysleným výrokom na margo britskej metropoly si pohneval domácich fanúšikov. Keď sa ho pýtali, ktorý svoj koncert považuje za srdcu najmilší, povedal: „Ten v londýnskej Royal Albert Hall v roku 2012.“ Francúzi mu to dlho nevedeli zabudnúť.

Hudobná kariéra Johnnyho Hallydaya bola priamočiara. Asi aj preto, že bez problémov fušoval do všetkých žánrov. Hral rock, blues, balady… Úspešne, ale opäť pripomíname - iba na trhu hovoriacom po francúzsky. Dôvod? Najtrefnejšie a pritom láskavo to asi vyjadril redaktor The Guardian John Lichfield. „Johnnyho najväčšou tragédiou bolo, že mal spievať ako Piafová a nie ako Presley. V tom bol najlepší,“ píše Lichfield. Inak, Hallydayovu rockovú pózu neznášal ani francúzsky prezident Charles de Gaulle. Tomu však vadila najmä preto, že speváka považoval za „veľvyslanca amerického kultúrneho imperializmu“.

Victor Hugo hitov

Nech to už bolo akokoľvek, počas života sa Johnny Hallyday stal skutočnou ikonou. Počas 58 rokov svojej turbulentnej kariéry nahral vyše tisíc skladieb - jednu mu zložil aj Bono z U2 - a absolvoval viac ako šesťdesiat turné pre 28 miliónov ľudí. Na jeho najväčší koncert Live à la Tour Eiffel v roku 2000 prišlo pol milióna divákov, 9,5 milióna ho sledovalo na televíznych obrazovkách.

Zahral si tiež takmer v dvadsiatich filmoch. Hoci ani tie popularitou viac-menej neprekročili hranice Francúzska, režiséri sa o ňom vyjadrovali ako o talentovanom chlapíkovi. Niečo o tom napovedá skutočnosť, že do svojho filmu ho obsadil nekompromisný guru francúzskej skupiny Nouvelle Vague Jean-Luc Goddard.

V roku 2007 ohlásil Johnny Hallyday koniec. Dva roky nato mu diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Nádor mu vyoperovali, no choroba sa vrátila - tentoraz zasiahla pľúca silného fajčiara. Šiesteho decembra 2017 74-ročný spevák zomrel.

Jeho priateľ Carlos raz o ňom povedal: „Johnny je Victor Hugo hitov. Ak zomrie, život vo Francúzsku sa zastaví.“ Čosi také sa naozaj stalo, aj keď len na pár dní. Po tom, ako jeho telo posledný raz za asistencie davu trúchliacich fanúšikov „obišlo Paríž“, odviezli Hallydayove pozostatky na ostrov Saint Barthelémy vo francúzskom Karibiku.

V Paríži však po ňom tiež čosi zostane. Stanica metra Duroc neďaleko Invalidovne má už niekoľko dní nový názov - DuRock Johnny.