Písal sa rok 1942. Zúrila druhá svetová vojna. O budúcej ikone Marilyn Monroe nikto nechyroval. V tom čase to bola len pekná tínedžerka Norma Jeane Mortensonová, ktorá začala v januári tohto roku randiť s chlapcom zo susedstva, losangelským policajtom Jamesom Doughertym. V júni sa už mladí brali. Budúca Marilyn, vtedy ešte Norma, len 18 dní predtým oslávila sladkých 16 rokov.

Rodina mladého ženáča žila vedľa Grace Goddardovej, ktorá bola priateľkou matky Normy, Gladys. Gladys bola často v psychiatrických klinikách. Norma tak striedala sirotince a pestúnske rodiny. Práve Grace s manželom Normu prijali a starali sa o ňu, lenže sa chceli presťahovať a Normu so sebou vziať nemohli. Aby sa zabránilo tomu, že sa Norma vráti do domova, Grace navrhla svadbu s Jamesom, približuje okolnosti zväzku portál rarehistoricalphotos.com, ktorý zverejnil unikátne fotografie.

„Rozhodli sme sa, že sa vezmeme, aby sa Norma nevrátila do pestúnskej rodiny, ale boli sme aj zamilovaní,“ uviedol v rozhovore James, podľa ktorého boli dokonca do seba šialene zamilovaní. Jimmie, ako ho Norma zvykla volať, tiež prezradil, že bol jej „prvým“.

Roztomilá žena v domácnosti

Po svadbe sa mladí usadili v štvorizbovom domčeku v losangeleskej štvrti Van Nuys. Norma zariadila celú domácnosť sama, od kuchynského príboru až po rohožku. Vraj z nej bola naivná a roztomilá mladá žena v domácnosti. Raz, počas búrky, ťahala kravu z dažďa dnu, aby nezmokla. Beznádejná kuchárka s obľubou servírovala hrášok s mrkvou. Jednoducho preto, že sa jej páčila farba tejto zeleniny. Dokonca, keď jej ktosi povedal, že štipka soli zlepší chuť kávy, neváhala do nej dať celú lyžicu.

19. jún 1942: Svoje áno povedala 16-ročná Norma Jeane Mortensonová, budúca Marilyn Monroe, Jamesovi Doughertymu, ktorého poznala zo susedstva. Vyhla sa tak pestúnskej starostlivosti.
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Prvé dva roky žil mladý pár v idylickom zväzku. Lenže Jamesa ako príslušníka námornej pechoty odvolali do zahraničia. Norma mu sprvu niekoľkokrát do týždňa písala listy. Čoskoro sa bez manžela začala nudiť. Získala prácu v továrni, kde kontrolovala padáky a maľovala trupy lietadiel. Peknú brunetu pri práci vtedy objavil fotograf David Conover. Jeho zábery jej vydláždili cestu na výslnie. Čoskoro podpísala zmluvu so spoločnosťou Fox a nejaký manžel či prípadné tehotenstvo nebolo vítané. V septembri 1946, kým bol James v zámorí, Norma vypisovala žiadosť o rozvod. Stala sa z nej Marilyn Monroe.

Nechceli tehotnú hviezdičku

„Chcela podpísať zmluvu s Foxom, povedali jej, že nemôže byť vydatá – nechceli, aby bola ich tehotnou hviezdičkou,“ povedal v roku 1984 James. „Plavil som sa po rieke Jang-c’-ťiang a chystal sa do Šanghaja, keď som dostal rozvodové papiere. Vrátil som sa a pokúsil sa ňou hovoriť. Chcela, aby sme vo vzťahu pokračovali, ale kvôli kontraktu nebudeme zobratí. Nemohol som súhlasiť.“ Po štyroch rokoch bol manželstvu koniec a každý si šiel svojou cestou.

Marilyn sa vydala a rozviedla ešte dvakrát – za bejzbalovú legendu Joea DiMaggia a spisovateľa Arthura Millera. Známy je aj zástup jej milencov, medzi ktorých patrili aj bratia Kennedyovci. Rovnako rýchlo, ako kariéra Marilyn vystrelila, aj zhasla. V 36 rokoch zomrela za nevyjasnených okolností. Dodnes sa špekuluje, že smrť spôsobená veľkým množstvom barbiturátov nebola samovražda. Prvý manžel Jimmy ju prežil o skoro 40 rokov. Zomrel ako 84-ročný v roku 2005. Údajne sa na filmy svojej prvej lásky nemohol pozerať.