Teplé slnečné počasie a minimum oblečenia zaručene stimulujú sexuálny apetít. Hrejivé lúče dodávajú telu vitamín D, ktorý zvyšuje hladinu mužského hormónu testosterón. Okrem toho sa v letných dňoch v organizme produkuje viac hormónu šťastia sérotonín. Navonok ideálne podmienky na to, aby sme si mohli vo dvojici užívať nehu a vášeň. Niektorým však chuť na erotické hry pokazia potôčiky potu, ktoré sa valia po tele, často aj s nepríjemným zápachom. Tento problém znepríjemňuje život nielen tomu, koho sa týka, ale aj jeho partnerovi.

Priveľmi mokrí

„Nadmerné potenie nám ničí romantické chvíle. Najmä v týchto horúčavách sa z môjho muža leje pot a je z toho poriadne nervózny. Vždy mal problém s tým, že bol hneď mokrý, a všade brával so sebou náhradné tričká. Celé telo má o chvíľu vlhké, akoby vyšiel zo sprchy. Aj keď sa ideme milovať, už počas predohry na mňa z neho kvapká voda,“opisuje Adriána. „Pokazí mu to náladu a už je po vášni. A to mi, našťastie, stále vonia, nie ako predchádzajúci partner,“dodáva.

„Potenie je fyziologický proces. Dosahuje sa ním termoregulácia organizmu, zároveň sa potnými žľazami z tela vylučujú odpadové produkty látkovej premeny,“ hovorí MUDr. Vanda Przewlocka, PhD.

Lenže čo ak je ho priveľa? „Nadmerné potenie - hyperhidróza - je chronické ochorenie, ktoré vzniká dôsledkom dysfunkcie autonómneho nervového systému. Táto porucha sa prejavuje najviac na miestach, ako sú dlane, chodidlá a najmä podpazušie. Zriedkavejšími lokalitami sú vlasatá časť hlavy a tvár,“pripomína odborníčka.

Pacienti trpiaci nadmerným potením majú produkciu potu niekoľkokrát vyššiu a ich odpoveď na emočný stres alebo fyzickú záťaž je vyššia ako u zdravej populácie. „Hyperhidróza môže byť primárna a sekundárna. Primárna sa zvyčajne začína v detstve či v období dospievania a vrcholí v tretej až vo štvrtej dekáde. Medzi predpokladané príčiny patrí genetika. Typické pre tento typ hyperhidrózy je nadmerné potenie, ktoré trvá aspoň šesť mesiacov bez zjavnej príčiny a začalo sa pred 25. rokom života. Sekundárna hyperhidróza vzniká vplyvom niektorých liekov, toxínov, systémových ochorení alebo môže byť kompenzačná,“ vysvetľuje.

Hyperhidróza: Niektorým intímne chvíle pokazia potôčiky potu, často aj s nepríjemným zápachom.
Hyperhidróza: Niektorým intímne chvíle pokazia potôčiky potu, často aj s nepríjemným zápachom.
Zdroj: profimedia.sk

Muži aj ženy

Nepríjemný telesný zápach dokáže utlmiť aj tú najväčšiu túžbu po intímnom zblížení. V jednej ankete to potvrdilo až 81 percent žien a 73 percent mužov. K precíznejšej hygiene a potláčaniu pachov zrejme viac inklinujú ženy. To však neznamená, že ich problém s nadmerným potením obchádza.

Odborníčka tvrdí, že problém s potením postihuje rovnako ženy aj mužov: „Je to veľmi podobné u oboch pohlaví. Ide skôr o to, komu potenie viac prekáža - sú to predovšetkým ľudia, ktorí sú v častom spoločenskom kontakte s inými ľuďmi a prekážajú im ‚mapy‘ v podpazuší, je to pre nich nepríjemné.“

Rozdiel je azda v tom, že nie­ktorí páni sa bránia používaniu dezodorantov, ktoré aspoň na chvíľu dokážu potlačiť nepríjemný zápach. „Trvalo mi roky, kým som svojho muža naučila, aby si po sprchovaní dal pod pazuchu antiperspirant. Do hodiny po sprche ho bolo cítiť potom. Na začiatku mi to neprekážalo, jeho pach mi nebol nepríjemný, ale po čase sa ma dotýkalo, že mi nechce voňať a nestará sa o seba,“ sťažuje sa Zuzana.

Existujú riešenia

Kozmetika však nestačí, treba dbať aj na správny výber oblečenia. „To, či pot páchne, alebo nie, závisí hlavne od prítomnosti baktérií, ale takisto od materiálu oblečenia, ktoré človek nosí. Tu sa odporúča najmä výber odevov z bavlny, ktorá je vzdušnejšia. Napríklad v oblečení z polyesteru sa pot fixuje a viac páchne,“upozorňuje lekárka.

Ak trpíte naozaj vážnou poruchou potných žliaz, môžete vyhľadať pomoc odborníkov. Na lokálnu liečbu sa využívajú soli hliníka vo forme antiperspirantov, ktoré sú však účinné len na liečbu miernych foriem nadmerného potenia a účinok je časovo obmedzený.

„Medzi najefektívnejšie spôsoby patrí aplikácia botulotoxínu. Ovplyvní sa ním nadmerné aj fyziologické potenie. Botulotoxín sa dostane do kože injekčne, viacerými malými vpichmi do hĺbky niekoľko milimetrov v rozostupe 1-2 centimetre. Ošetrenie je ambulantné a pacient sa hneď vracia do normálneho života,“ vysvetľuje odborníčka.

Tak ako v iných prípadoch, aj v tomto je dôležité problém si priznať a hľadať riešenie. Prirodzený pach môže byť v istých situáciách pre partnera afrodiziakom, ale neraz aj spoľahlivým odpudzovačom. Určite je však v lete namieste pravidelná hygiena a ochrana. Napriek tomu sa nájdu takí, ktorí aj v tomto období odmietajú akýchkoľvek voňavých pomocníkov. Medzi celebritami v Hollywoode sú zástancami prirodzenej vône herec Matthew McConaughey či miláčik žien Bradley Cooper. Za príklad si ich však radšej neberte. Ktovie, čo na ich osobný pach hovoria partnerky.