Zabudnite na Barbie look. V plastickej chirurgii fičia výrazné lícne kosti a malé nosíky, špeciálne tie, ktoré patria Melanii (47) a Ivanke (35) Trumpovým. Práve ony sú prototypom krásy pre množstvo žien, ktoré neváhajú ľahnúť si pod skalpel, aby sa na ne podobali. Raz, dvakrát, niektoré sa dajú operovať aj trinásťkrát. Ale čo s prerobenou tvárou, keď prvej dáme a jej nevlastnej dcére skončí v Bielom dome „funkčné obdobie“? Koľko klonov Ivaniek a Melanií dovtedy vyjde z dverí plastických kliník?

Ikona plastickej chirurgie

Od vlaňajších primárok si podávajú kľučky na dverách ordinácií plastických chirurgov klientky vyzbrojené fotkami Ivanky Trumpovej s jasnou požiadavkou - vyzerať ako prezidentova dcéra. Newyorský plastický chirurg Norman Rowe pre New York Post uviedol, že minimálne raz za týždeň k nemu príde klientka požadujúca rozšíriť lícne kosti, zúžiť nos a zväčšiť oči na Ivankin obraz. Od primárok bolo uňho na konzultácii až 50 pacientok, pričom pred primárkami žiadna. „Ivanka je novou ikonou pre plastickú chirurgiu,“ povedal pre USA Today houstonský plastický chirurg Franklin Rose, ktorý sa vo svojej praxi zameriava na Ivankinu macochu Melaniu. Ale o tom neskôr.

Náklady na požiadavku vyzerať ako Ivanka sú priamoúmerné jej bizarnosti. Cena „tváre“ dcéry amerického prezidenta sa začína podľa medializovaných informácií na 30-tisíc dolároch, čo je v prepočte vyše 25-tisíc eur. Ale tento zákrok vám zabezpečí len dočasný efekt. Výplň a botox à la Ivanka totiž vydržia podľa au.be.yahoo.com len tri až šesť mesiacov. Ak chcete byť „permanentnou Ivankou“, stačí si podľa plastického chirurga Rowa priplatiť, 50-tisíc dolárov (42-tisíc eur) a viac. Drahý špás tak nakoniec podstúpia len tie „najserióznejšie“ fanúšičky Trumpovej dcéry, ktorým to skutočne stojí za to.

Na Donaldovu najstaršiu dcéru, ale aj jej macochu Melaniu sa chce podobať množstvo žien, nevadí, že ani ony nie sú celkom dielom prírody.
Na Donaldovu najstaršiu dcéru, ale aj jej macochu Melaniu sa chce podobať množstvo žien, nevadí, že ani ony nie sú celkom dielom prírody.
Zdroj: ČTK

Ako uviedol Rowe pre portál pagesix.com, Ivanka konkuruje americkej modelke, návrhárke a podnikateľke Kylie Jennerovej v boji o post najvyhľadávanejšej celebritnej tváre. Dôvod, prečo chcú ženy vyzerať ako Ivanka, však podľa neho má pramálo spoločné s jej politickou príslušnosťou. „Skôr ide o to, že je vzorom silnej a sebaistej ženy, navyše z prezidentskej rodiny.“

Kompletný balík Melania

Pokiaľ ide o počet nasledovníčok, ktoré sa chcú na ňu podobať, nezaostáva za Ivankou ani jej macocha. „Chcem sa cítiť ako prvá dáma, o ktorej viem, že je v mojom vnútri,“ cituje portál metro.us pacientku Claudiu Sierrovú (42), ktorá zaklopala na dvere ordinácie spomínaného plastického chirurga z Houstonu Franklina Rosa. Tipujete správne, túžila vyzerať ako Melania Trumpová.

Doktora táto požiadavka nijako zvlášť neprekvapila. „Moju ordináciu predtým navštívilo veľa žien, ktoré chceli vyzerať ako Ivanka, takže nie je prekvapujúce vidieť ženy, ktoré chcú teraz vyzerať skôr ako Melania, ktorá je skutočne nádherná,“ vysvetľuje. Rose chytil príležitosť za pačesy a zareagoval na dopyt. Ponúka kompletný balík „prerábky“ na Melaniu, ktorý zahŕňa rinoplastiku, liposukciu, plastiku očných viečok či zdvihnutie zadku, takzvaný brazílsky zadoček.

Premyslený marketingový ťah si už všimli aj médiá. Na webe doktora Rosa nájdete pozvánku na párty k projektu Melania-in-the-Making, čiže Melania vo výrobe. O čo ide? Chirurg v televíznej šou Inside Edition stanice CBS slávnostne odhalí svoje dielo - prerod klientky Claudie Sierrovej, ktorá dostala prezývku Prvá dáma z Houstonu, lebo sa rozhodla podstúpiť sedem zákrokov potrebných na kompletnú transformáciou na Melaniu Trumpovú. Na doplnenie, Claudia je matka dvoch synov a prežila rakovinu prsníka.

V ordinácii: Plastický chirurg Franklin Rose opisuje, akými zákrokmi prejde jeho klientka Claudia, kým dosiahne vzhľad prvej dámy.
V ordinácii: Plastický chirurg Franklin Rose opisuje, akými zákrokmi prejde jeho klientka Claudia, kým dosiahne vzhľad prvej dámy.
Zdroj: Facebook

Zbabraná Ivanka

Niektoré klientky v túžbe podobať sa na svoj vzor zjavne strácajú akúkoľvek súdnosť a keď sa k tomu pridá nie celkom profesionálny výkon chirurga, výsledok dokáže byť mimoriadne bizarný. Skúsenú dvojicu plastických chirurgov Paula Nassifa a Terryho Dubrowa z reality šou televízie E! Botched, u nás známej pod názvom Spackané plastické operácie, prekvapila žena, ktorá v priebehu jedného roka absolvovala neuveriteľných trinásť operácií, aby vyzerala práve ako Ivanka.

Tridsaťštyriročnú Tiffany Taylorovú do ordinácie doktorov priviedol zbabraný Ivankin nos. „Predtým som bola taká pekná, ale teraz som elegantnejšia,“ povedala im a ukázala svoju starú fotku ešte s hnedými vlasmi, uvádza Daily Mail. Hoci podstúpila trinásť operácií, pod anestéziou bola Tiffany iba trikrát, keďže jej naraz robili niekoľko estetických zákrokov. Aj Nassifa a Dubrowa požiadala hneď o niekoľko náprav zbabraného nosa. Tí to odmietli, keďže od jej poslednej operácie nosa uplynuli len štyri mesiace a podľa ich názoru by Tiffany mala počkať štyri roky, kým sa opäť zverí do rúk plastických chirurgov.

Tiffany Taylorová (34): Za rok podstúpila 13 skrášľovacích procedúr v rámci troch operácií, aby sa začala podobať na Ivanku Trumpovú. So svojou transformáciou ani tak nie je hotová.
Tiffany Taylorová (34): Za rok podstúpila 13 skrášľovacích procedúr v rámci troch operácií, aby sa začala podobať na Ivanku Trumpovú. So svojou transformáciou ani tak nie je hotová.
Zdroj: profimedia.sk

Lekárom to však nedalo a v rámci predoperačnej konzultácie položili dovtedy sa usmievajúcej Tiffany zásadnú otázku, prečo chcela vôbec podstúpiť transformáciu tak rýchlo. Okamžite prišli na jadro problému. Vyplynulo, že Tiffany bola desať rokov vydatá a prvú operáciu podstúpila len štyri až päť mesiacov po tom, čo sa jej manželstvo rozpadlo. „Je bežné, že po traumatickej udalosti alebo rozchode k nám prídu pacienti a chcú plastickú operáciu. Musíme však byť veľmi opatrní a zistiť, či to robia zo správnych dôvodov a či nemajú nerealistické očakávania. Tie sú výstražným signálom,“ povedal doktor Dubrow. Mimochodom, Tiffany podľa ABC News na svoj vzhľad pripomínajúci originál minula už 60-tisíc dolárov, v prepočte viac ako 50-tisíc eur.

Plastické vzory

Je trochu paradoxné, že ženy chcú vyzerať ako niekto, o ktorého kráse nemôžeme hovoriť ako o prírodnej. Doktorovi Rosovi je zovňajšok Melanie Trumpovej dobre známy. Ako naslovovzatý celebritný plastický chirurg ho hodnotil pre časopis Life & Style na základe porovnania fotiek Melanie z čias, keď začínala ako modelka, s dneškom. Rose na základe „kamenného“ výrazu usudzuje, že Melaniina tvár je plná botulotoxínu. Exotický tvar očí pripisuje slovinskému pôvodu, tie sú teda „prírodným produktom“. Zato nos podľa neho nie je, čo býval, a polemizuje aj o pravosti jej bujného poprsia. Vzhľadom na jej štíhlu postavu je totiž až príliš veľké. „Melania je zrejme prvá prvá dáma s prsnými implantátmi,“ myslí si Rose. Až na nadmerný botox Rose údajnú prácu svojich kolegov pochválil. Melania je podľa neho vo svojich 47 rokoch stále veľmi pekná.

Melania Trumpová s Donaldom v roku 2000.
Melania Trumpová s Donaldom v roku 2000.
Zdroj: TASR

Aj Ivanka Trumpová sa počas rokov zmenila. Možno podľa vzoru svojej matky, bývalej lyžiarky
a modelky českého pôvodu Ivany sa rozhodla tak trochu vylepšiť. „Som presvedčený, že Ivanka mala rinoplastiku, na koreni nosa má viditeľnú jazvu,“ povedal londýnsky plastický chirurg Dan Marsh pre express.co.uk. Ivanke sa tiež výrazne zväčšili prsia a špekuluje sa, že si chirurgicky dopomohla aj v prípade pier a brady.

Ivanka Trumpová: Zmenila farbu vlasov, ale aj veľkosť pŕs a nosa.
Ivanka Trumpová: Zmenila farbu vlasov, ale aj veľkosť pŕs a nosa.
Zdroj: TASR

Aká je ideálna tvár?

Keď ktosi povie, že chce vyzerať ako niekto iný, mali by ste sa opýtať - snaží sa táto osoba dosiahnuť niečo, čo nie je realistické? - vysvetľuje pre The Guardian Tijon Esho, špecializujúci sa na chirurgické zákroky, z kliniky vo Veľkej Británii, kde mal niekoľko klientov, ktorí spomenuli Ivanku Trumpovú ako inšpiráciu na zmenu svojho vzhľadu.

Počas viac ako desaťročnej praxe zažil Esho hneď niekoľko trendov v plastickej chirurgii, ktoré tak, ako prišli, aj odzneli. Isté obdobie chcel každý vyzerať ako Angelina Jolieová, mať pohľad Jennifer Anistonovej či plnšie tvary Jennifer Lopezovej. V posledných rokoch udáva trend nápadného obočia, výrazných lícnych kostí a väčších pier klan Kardashianok, pre ktoré sú typické prehnané rysy.

Londýnsky plastický chirurg Julian de Silva na základe najžiadanejších celebrít vytvoril vlani „dokonalú“ tvár s nosom vojvodkyne z Cambridgea Catherine, očami herečky Keiry Knightleyovej, perami herečky Penélope Cruzovej a čelom speváčky Miley Cyrusovej.

Dokonalá tvár: Obočie Jennifer Lopezová, oči Keyra nightlyová, nos vojvodkyňa Kate, pery Penelope Cruzová, čeľusť Cher, čelo Miley Cyrusová, lícne kosti Angelina Jolieová, pleť Reese Witherspoonová, brada Selena Gomezová.
Dokonalá tvár: Obočie Jennifer Lopezová, oči Keyra nightlyová, nos vojvodkyňa Kate, pery Penelope Cruzová, čeľusť Cher, čelo Miley Cyrusová, lícne kosti Angelina Jolieová, pleť Reese Witherspoonová, brada Selena Gomezová.
Zdroj: Internet

Podľa newyorského plastického chirurga Alana Matarassa, ktorý za ostatný rok takisto zaznamenal nárast počtu pacientok, ktoré si za svoj vzor vzali Trumpove dámy, je prirodzené, že kedykoľvek sa v médiách objaví atraktívna a obľúbená osoba, ľudia sa budú chcieť na ňu podobať. No a v súčasnosti sú v centre pozornosti práve Ivanka a Melania Trumpové.

Niekto na Donalda?

Čo sa týka výzoru, americký prezident Donald Trump sa na Ivanku ani Melaniu v tomto smere nechytá. Na pretras sa dostal iba jeho legendárny účes, nad ktorým visel otáznik, či sú to skutočné vlasy, alebo príčesok. Inak to vyzerá tak, že sa naňho nikto vo veľkom podobať nechce. „Doteraz za mnou neprišiel nikto, kto by povedal - spravte zo mňa Donalda,“ hovorí plastický chirurg doktor Rowe. Nuž, len aby nebol nakoniec prekvapený a my všetci s ním, keď sa vyskytne niekto, kto sa bude česať, ale aj vyzerať ako Donald.