Zvykla si na obdiv, lačné pohľady mužov a neraz priamočiare návrhy. Niektoré atraktívne ženy si zakladajú na tom, že svojím vyzývavým vzhľadom a pozitívnym vzťahom k sexu dostanú každého muža. Lenže občas narazí kosa na kameň. Ak si myslíte, že odmietnutie raní len menej nápadné dámy a tých zvodných sexíc sa nedotkne, ste na omyle. Napríklad ako vo filme Škandalózne odhalenie, kde hlavný hrdina v podaní Michaela Douglasa napokon odolal zvádzaniu príťažlivej šéfky, ktorú stvárnila Demi Moorová. Aj keď v legendárnej snímke ide skôr o sexuálne obťažovanie na pracovisku nadriadeným, ktorým je v tomto prípade žena, predovšetkým je v hre urazená ženská pýcha.

Neveria si

Ešte i dnes  u niektorých ľudí prevláda názor, že je prirodzené, ak sa muž obzrie za peknou ženou či jej dokonca podľahne. Nájdu sa páni, ktorí aj v čase emancipácie dokážu ženy presvedčiť, že na neveru majú väčší nárok než nežnejšie pohlavie. A tak sa mnohé ženy rozhodli búrať mýtus, že ony sú tie, ktoré len tíško čakajú, kým ich vysnívaný princ objaví. Podľa vzoru mužov sa neboja prejaviť svoje túžby. „Keď som pracoval v posilňovni, stalo sa mi, že ma dve dievčatá pozvali k sebe do bytu. Už som zatváral, boli v dobrej nálade a začali mi opisovať, ako si dáme sekt s jahodami a užijeme si. Poznal som ich z fitka už dlhšie, jedna z nich bola ten typ, ktorý si všimne každý muž - s vyšportovanou postavou, početnými kerkami, dlhými tmavými vlasmi, ale aj povesťou, že vyhľadáva sex na jednu noc. Mal som priateľku a ani mi nenapadlo pozvanie prijať. Skôr mi tá situácia bola veľmi nepríjemná,“ priznáva Matej.

Nie, muži nie sú sexuálne mašiny, nemajú v hlave len erotiku a nájdu sa aj takí, ktorí od opačného pohlavia očakávajú viac než dokonalé telo. Situácia, keď sa ich žiaduca kráska nečakane pokúša dostať do postele, môže byť aj pre nich nepríjemná. Alebo vzrušujúca. Záleží na okolnostiach a samotných aktéroch.

„Žena sa predsa neponúka. Teda ak má formát,“ reaguje v českom televíznom filme Hodina pravdy hlavný hrdina Peter v podaní Jiřího Bartošku na otázku bývalej vojnovej reportérky Karly, alias Ivany Chýlkovej. Vyše dvadsať rokov žil v harmonickom manželstve a ani nepomyslel na neveru. Zrazu pri ňom sedela atraktívna dáma, ktorá bola zvedavá, či dostával návrhy od iných žien. Hoci si túto situáciu nevedel predstaviť a už sa zdalo, že zvodom krásnej reportérky odolá, po Karlinom priamočiarom vyznaní: „Chcem byť vašou milenkou,“ - podľahol.

Rôzne dôvody

Dokážu teda muži sexuálnemu zvádzaniu krásnej ženy odolať? „Každé správanie je výsledkom pomeru miery, atraktivity, cieľa a rizík, ktoré sú s jeho dosiahnutím spojené. Tieto motívy a prekážky sa nezakladajú na racionálnych súvislostiach a sú odrazom našich predchádzajúcich skúseností. To znamená, že ak naše predchádzajúce pokusy o získanie atraktívnej ženy zlyhali, tak sa im vyhneme a budeme sa snažiť o nejakú menej atraktívnu. Takto sa stáva, že naozaj atraktívne ženy sa sťažujú na nedostatok uchádzačov o svoju priazeň. V skutočnosti ide o nedostatok tých, o ktorých by ony mali záujem,“ vysvetľuje psychológ Dušan Kešický.

Priamočiare návrhy a erotické prejavy zo strany mužov nie sú podľa odborníka záujmom o osobu ženy, ale informáciou o tom, že ak by sa náhodou rozhodla, tak sú k dispozícii. „Títo muži sa emočne neangažujú a sú hráčmi. Tak ako iní hráči hádžu drobné mince do automatu, lebo raz im to musí vyjsť,“ pripomína.

Psychológ opisuje, že páni, ktorí sa stanú objektom záujmu aktívnejšej dámy, sa často nemusia vôbec snažiť, aby jej povedali nie. „Odmietnutie takejto ženy je totiž pre nich jedinou možnou reakciou, ktorej sú schopní. Jednoducho neveria tomu, že by o nich naozaj mohla mať  záujem. Preto tie skúsenejšie , ktoré majú reálny záujem o potenciálneho partnera, volia cestu nenápadného pretŕčania, aby sa zlatý vtáčik nevyplašil,“ upresňuje. Samozrejme, nevylučuje ani ďalšie príčiny. „Okrem prirodzených prekážok daných vzájomnou nesúrodosťou sú tu praktické a každému pochopiteľné dôvody. Obava o existujúci vzťah, morálne zábrany, strach z pohlavnej choroby alebo covidu, lakomosť či rozpor so zásadami cirkevnej viery bránia v bezhlavom páde do románika s inou ženou,“ vymenúva.

Môžu sa viac mstiť

Hovorí sa, že odmietnutá žena, či už si je istá svojimi fyzickými kvalitami, alebo nie, znáša odmietnutie ťažšie ako muž. Poznáme to aj z rôzne spracovaných príbehov o pomste ohrdnutej dámy. Je to naozaj tak?

„Vo všeobecnosti sa so stratou vyrovná skôr ten, kto menej investoval. V tomto prípade ide o toho, kto sa menej emočne angažoval. Ak pripustíme, že ženy sa potrebujú viac emočne priblížiť k mužovi, aby boli schopné mať s ním pohlavný styk, tak je pochopiteľné, že po takejto investícii utrpia väčšiu stratu. V kontexte klasických modelov, kde sa predpokladá, že muž by mal byť aktívnejší, a teda viac riskuje odmietnutie, je ohrozenejším útočníkom muž. Je zvyknutý na prehru, a tak menej trpí,“ opisuje Dušan Kešický. Psychológ priznáva, že „symbol dobýjania hradieb mizne a pôvodní obrancovia bášt vychádzajú v ústrety dobyvateľom.“ Takto sa dámy často stanú obeťami svojej nereálnej predstavy o bojovníkoch dobyvateľoch a ostávajú sklamané. Oveľa viac ako muži.

„Preto sa ženy dokážu i viac mstiť za nezáujem. Naša reakcia je daná skúsenosťou, z ktorej vyplývajú očakávania. Ak sa atraktívna žena stretáva s vysokým záujmom, nie je nútená trénovať záujem o mužov. Tak sa stane, že dôjde ku sklamaniu, že nie každý, o koho bude mať záujem ona, sa určite poteší,“ vysvetľuje odborník. Iste, aj obletovaná krásavica pocíti sklamanie. Konečne ju niekto očaril, ale nič z toho.

Viac FOTO v GALÉRII >>

„Každé odmietnutie, a teda i sexu, je útokom na náš sebaobraz. Ak je dostatočne pevný, tak sa s týmto útokom ľahko vyrovnáme. Niektorí narcistickí jedinci alebo iní so zraniteľnou osobnosťou môžu zlyhať a správať sa neprijateľne. Napríklad jeden môj odvrhnutý známy prerezal dáme gumy na aute. Inak to je inteligentný človek,“ dodáva Dušan Kešický.