Každý je iný. Niekto potrebuje pre šťastie a naplnenie partnera oddaného telom i dušou, iným stačí duša a telu - svojmu i partnerovmu - doprajú naplnenie tých najbláznivejších chúťok. Grupáky, orgie či dnes známejšie swingers párty sa stali lákadlom pre tých, ktorí preferujú vo vzťahu voľnosť a neviazanosť. Často však partneri siahajú po týchto zábavkách ako po možnosti oživiť či dokonca zachrániť svoj vzťah. A tu sa treba mať na pozore…

Požičiam ti ženu

„Myslím, že swinging nie je práve najlepším záchrancom vzťahu,“ hovorí Lenka, ktorá s ním má bohaté skúsenosti. Áno, užíva si ho, ale preto, lebo s partnerom preferujú tento životný štýl. „Máme skvelý sex! Ale jednoducho potrebujem pre život aj toto,“ naráža na sexuálne stretávky niekoľkých párov a zábavu, ktorú každá takáto akcia ponúka.

Predovšetkým je swinging formou otvoreného vzťahu, niekedy sa dokonca toto nemonogamické správanie, pri ktorom dochádza k pravidelnej výmene či striedaniu partnerov za prítomnosti toho vlastného, označuje za „alternatívny životný štýl“. Na Západe sa začal praktizovať po sexuálnej revolúcii v šesťdesiatych rokoch. Jeho rozmach umocnila dostupnosť antikoncepčnej pilulky aj možnosť liečby rôznych sexuálne prenosných chorôb. A tak sa požičiavanie a vymieňanie manželiek či manželov postupne udomácnilo aj v našich končinách.

Dôležitá je komunikácia a rešpekt

Na Slovensku neexistuje žiadny oficiálny swingers klub, tie sú najbližšie vo Viedni, v Brne, Prahe či v Budapešti. A tak sa slovenskí záujemcovia o swingers zväčša kontaktujú cez erotickú webovú stránku. „Je tam kolónka stretávky, kde si vyhľadáte najbližší termín a miesto. Sú tam aj informácie o téme, počte, vstupnom a podobne,“ vysvetľuje nám Lenka. Dodáva, že na Slovensku stretnutia swingers organizuje zväčša štyri až šesť párov. Niekedy aj každý víkend, inokedy len dvakrát do mesiaca či ešte menej. „Väčšinou je všade pohostenie, celodenná strava, nejaké sauny, bazény či dokonca spoločné túry,“ vymenúva atraktívna tridsiatnička. „Ide tu naozaj skôr o komunitu ľudí, z ktorých sa stali priatelia na rôzne iné spoločné chvíle, nie iba intímne,“ pripomína.

Samotné stretnutie sa začína zábavou, podobnou tej na diskotéke. Bavia sa, popíjajú, tancujú a zoznamujú sa. Len atmosféra je viac nabitá erotikou - už tým, že prítomní majú na sebe zväčša sexi oblečenie - často podľa určenej témy - alebo len spodnú bielizeň.

Ak si niektorí padnú do oka, oslovia sa a po vzájomnom súhlase môžu ísť na vec. „V hoteli idú do izby, v kluboch sú na to vyhradené miestnosti, kde sa môžu pozerať alebo pripojiť k iným párom a intímne sa zblížiť,“ opisuje. „Samozrejme, nikto nikoho nenúti, každý má právo povedať toto nie, toto áno. Podstatná je komunikácia, slušnosť a rešpekt,“ zdôrazňuje Lenka.

Ženy to majú ľahšie

Niekedy sa stretnú páry, inokedy je vstup povolený aj jednotlivcom, ale zväčša ženám. Ak sa rozhodne túto akciu navštíviť človek s vidinou bezbrehého sexu, môže byť sklamaný. Nikto nie je povinný s niekým spať, keď nechce. „Je to priestor, kde sa môžu páry naživo stretnúť a spoznať. Lebo často si pozvú nejaký pár či nejakého človeka, ktorý ich zaujme, k sebe domov a potom zistia, že nepreskočila iskra. A zrazu je z toho trápna situácia, keď musia naznačiť nezáujem či odmietnutie,“ opisuje Lenka.

Na týchto sexuálnych stretnutiach na veku naozaj nezáleží. To však neznamená, že na ne môže ísť hocikto. Ak ste čistý, zdravý a nevynikáte žiadnym telesným hendikepom, máte šancu. „Chodia aj 20-roční, aj 50-roční a starší. Ale určite prevládajú ľudia po tridsaťpäťke,“ hovorí Lenka.

Výskumy aj prax ukazujú, že swingers si užívajú viac ženy ako muži. Aj keď prvotný impulz na návštevu takejto akcie zväčša pochádza od pánov. Nielenže sú ženy aj viac vítané, ale často majú i nižšie vstupné. Dámu, ktorá je trochu k svetu, žiadajú nielen muži, ale aj ženy - do trojky či do štvorky. „Bežne si za celú noc užijem i s desiatimi mužmi, často aj s ich partnerkami,“ hovorí Lenka. Navyše, ženy nemajú limity ako muži. Málo­ktorý vie byť v pohotovosti celú noc. Aj preto niektoré štúdie upozorňujú, že na swingers párty sa silnejšie pohlavie oveľa viac medzi sebou porovnáva ako to nežnejšie. A z toho vyplýva aj väčšia žiarlivosť pánov a následná nespokojnosť.

Sodoma a Gomora?

Základným predpokladom, aby dvojica pobyt na takejto akcii zvládla, je buď dostatočné citové ochladnutie, alebo, naopak, veľká citová dôvera. „Môj partner neznesie, aby sa mi niekto viac páčil. Všetko musí zostať v rovine sexuálnej zábavy, pri ktorej sme si my dvaja stále najbližší,“ opisuje Lenka. Na swingers sa často mazná s inými ženami pred svojím partnerom či ich partnermi alebo si vzájomne vymenia mužov. „Alebo ide viac chlapov s jednou ženou. Je tam bežný kandualizmus, teda že mužov vzrušuje, ak si ich partnerka užíva aj s inými,“ vysvetľuje.

Niekomu stačí len pozerať sa, iný chce vyskúšať oveľa viac. „Samozrejme, stáva sa, že len jeden z partnerov túži po inom dobrodružstve, ktoré si užije sám na izbe a vráti sa spokojný k manželke či k manželovi. Všetko je vo vzájomnej dohode. A tým, že sú tam zväčša zrelé páry, ktoré si prišli len zaexperimentovať a majú pevný základ v partnerstve, nie je dôvod na žiarlivosť. Niekedy to medzi oficiálnou dvojicou aj zaiskrí, ale nikto tam nechodí rozbíjať iné vzťahy či hľadať lásku. To sú skôr výnimky potvrdzujúce pravidlo. Na swingers ide len o nové zážitky a experimenty v sexe,“ uzatvára Lenka.