„Hospodárenie je jedna zo štyroch základných zložiek partnerského vzťahu - ešte sem patrí intimita, výchova detí a trávenie voľného času,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. „Z praxe viem, a opakovane sa mi to potvrdzuje, že ak je v jednej z nich nesúlad a rozdielne postoje partnerov, časom to prerastie do krízy. Ak je takýto nesúlad vo dvoch alebo vo viacerých sférach, vzťah väčšinou stroskotá a rozpadne sa,“ upozorňuje.

Rozdielne názory a návyky

„Financie má pod palcom manžel. Zarába neporovnateľne viac ako ja a sám sa rozhoduje, do čoho investuje. Kedysi sme všetko robili spolu, teraz mi dáva pocítiť, že ja do rozpočtu neprispievam toľko ako on, preto má právo rozhodovať, ako s peniazmi naloží,“ sťažuje sa Patrícia.

S finančnými ťažkosťami zápasí nejedno manželstvo. A zďaleka nejde len o páry, ktoré sa musia uskromňovať.

Aké problémy v súvislosti s financiami môžu partnerstvo najviac narušiť? „Najčastejšie sú to nezhody týkajúce sa výdavkov na osobnú potrebu - oblečenie, kozmetika či koníčky. Nasledujú rozdielne názory na výdavky na deti, ako je výška vreckového či kupovanie hračiek a sladkostí. Pri dospievajúcich deťoch sú to otázky zapájania detí do spoločného prispievania na domácnosť. Problém môže nastať aj pri výbere dovolenky, keď napríklad jeden chce all inclusive a druhý je menej náročný,“ opisuje Ľudovít Dobšovič. Upozorňuje, že každý z manželov prišiel do vzťahu z určitého systému hospodárenia, je naň zvyknutý a má tendenciu presadzovať ho aj v partnerstve ako vhodný. „Ak sa stretnú dva rozdielne pohľady, treba si vytvoriť vlastný, nový, opustiť ten zaužívaný a ukázať vhodnú dávku vzájomnosti. To prispieva k spolupráci a k pokojnej atmosfére v spolužití,“ dodáva odborník.

Podporuje dôveru

Niektoré dvojice sa prirodzene delia o všetko, vrátane financií. Spoločne plánujú, spoločne nakupujú a investujú. „Celú výplatu odovzdávam žene. Som rád, ak mi dá nejaké vreckové na pivo,“ povzdychne si Dušan. Dana to má zase naopak. „Ja zo svojej výplaty nakupujem jedlo a platím účty, manžel si svoje peniaze odkladá a sám určuje, na čo ich minie. Argumentuje, že zo svojej výplaty platí väčšie výdavky, ale zväčša ani nemám prehľad aké. Keď potrebujem, aby prispel na niečo v domácnosti, zvyčajne sa vyhovára a potom si kúpi napríklad nový bicykel. Vôbec neviem, či máme nejakú rezervu, čo si môžeme dovoliť,“ povzdychne si.

Mali by teda manželia vedieť o všetkých svojich príjmoch a výdavkoch? „Áno, podporuje to vzájomnú dôveru medzi nimi,“ prikyvuje Ľudovít Dobšovič. „Samozrejme, nie je potrebné skladať účty za to, že boli niekde na káve alebo si kúpili sladkosť… Len čo sa však výdavky týkajú aj druhého partnera, mali by o tom spolu diskutovať a nájsť zhodu. Ak jeden z nich presadí svoj zámer, isto budú vystavení konfrontácii. Postupne sa prejaví nedôvera, podozrievanie a následne tendencia kontrolovať toho z partnerov, ktorý nedodržal dohovor, oklamal alebo zatajil svoje rozhodnutie a použil financie podľa svojho uváženia a bez súhlasu druhého partnera,“ varuje psychológ.

Dohodnite si systém

Ako hospodária usporiadané manželstvá a rodiny, ktoré sme oslovili? „Každý máme svoj účet a rozdelili sme si platby. Problémy sme zatiaľ nemali. Tie vznikajú skôr vtedy, keď ľudia žijú od výplaty do výplaty, čo, našťastie, zatiaľ nebol náš prípad,“ hovorí Adriana.

„Aj my máme každý svoj účet. Ja vediem také malé domáce účtovníctvo, odkladáme zhruba všetky bločky a na konci mesiaca urobím bilanciu, kto koľko a za čo zaplatil. Manžel mi prispieva na prevádzkové náklady za dom, úhrady robím ja, on hradí aj všetky veľké investície do áut, do domu. Ja zase šatím deti, kupujem potraviny a podobne. Bežné výdavky oboch po zúčtovaní vychádzajú približne rovnako, ale celkovo väčšinou Andrej platí viac s ohľadom na jeho príjmy. Nemíňame na zbytočnosti, dokážeme pekne ušetriť každý mesiac obaja,“ opisuje Zuzana.

Ak sa však manželia nedokážu dohovoriť na systéme hospodárenia, pribúda napätie a často aj prežívanie krivdy. Napríklad žena míňa na drobné nákupy, na kozmetiku a ošatenie alebo muž utráca na koníčky či auto. „Riešením býva práve spoločne vypracovaný a oboma partnermi prijatý systém hospodárenia - či majú spoločný účet, alebo rozdelené platby. Ak takýto systém nemajú a jeden z partnerov sa odmieta spolupodieľať na jeho vytvorení a dodržiavaní, zakladá ‚mínove pole‘ a zdroj nedorozumení, konfliktov a nedôvery,“ dodáva Ľudovít Dobšovič.