Stalo sa tradíciou, že Slovenská pošta pri príležitosti konania olympijských hier vydáva vopred olympijskú známku. Pre filatelistov, a to nielen slovenských, je to nepochybne vítaná aktivita. „Pošta zadá tému a autor má následne pri samotnom motíve voľnú ruku,“ osvetlili nám zo Slovenskej pošty, kto vyberá, čo bude na známke.

Antický motív: A bez olympijskej symboliky - naša pošta sa pred OH 2012 nedohodla s MOV.Foto: Reprodukcia poštových známok so súhlasom Slovenskej pošty, a. s.

Hovoriť aj o šťastnej ruke pre slovenských športovcov sa ozaj nedá. Pozreli sme sa, ako dopadli naši olympionici v športoch, ktoré sa na známke ocitli.

Sydney 2000: StrelecFoto: Reprodukcia poštových známok so súhlasom Slovenskej pošty, a. s.

Box, streľba, atletika:

K Atlante 1996 boli na poštovej známke boxerské rukavice. A výsledky Slovákov v ringu? Ani jeden z dvojice Michal Franek a Stanislav Vagaský sa neprebojoval z prvého kola. Na známke k Sydney 2000 na obrázku dominuje športový strelec. S bronzovým z Atlanty Jozefom Göncim sa znovu počítalo na zisk medaily. Lenže ochorel a nakoniec z toho bolo iba ôsme a jedenáste miesto, pričom v ľubovoľnej malokalibrovke 60 pre chorobu ani nenastúpil. Aténam 2004 dominuje bežec. Z mužov štartoval jediný. Maratónec Marcel Matanin. V poslednej disciplíne olympiády dobehol na aténsky štadión posledný. Ani motív skokanky pred Pekingom 2008 dvojičkám Velďákovým radosť nepriniesol. Jana v diaľke ani Dana v trojskoku nemali ani jeden platný pokus. Ešte stále neveríte, že miesto na slovenskej olympijskej známke je počarované?

Atlanta 1996: BoxFoto: Reprodukcia poštových známok so súhlasom Slovenskej pošty, a. s.

Aj zimné:

Pridajme teda zimné olympiády. V Lillehammeri 1994 bol motívom skokan na lyžiach a náš najlepší Martin Švagerko doletel iba do tretej desiatky. V Nagane 1998 hokejisti ani nepostúpili do hlavného turnaja. Na známke k Salt Lake City 2002 sa ocitol opäť hokej spolu s lyžovaním. Bežci na lyžiach dieru do sveta neurobili, zjazdárka Veronika Zuzulová v slalome vypadla v prvom kole a hokejisti skončili predposlední. Turín 2006 patril už iba zjazdárke. Veľké nádeje vkladané do Zuzulovej sa nenaplnili - v slalome skončila až dvadsiata druhá. Nuž a vo Vancouvri 2010 slovenské štvorboby sa už v prvej jazde prevrátili.

Atény 2004: BežecFoto: Reprodukcia poštových známok so súhlasom Slovenskej pošty, a. s.

Bez športu:

Právom ste teraz zvedaví, aký šport sa ocitol na „londýnskej“ známke. Medzinárodný olympijský výbor prvý raz žiadal za použitie olympijskej symboliky finančnú čiastku. Tú naša pošta nebola ochotná zaplatiť. „Napriek tomu sme sa rozhodli vydať známku k hrám, ale so všeobecným antickým motívom a bez použitia olympijskej symboliky,“ infomovala nás Slovenská pošta. Na známke tak chýbajú olympijské kruhy. Jej autori tentoraz nezvolili nijaký konkrétny šport. Pre poverčivých je to dobrá správa - všetci naši olympionici môžu pokojne spávať.

Peking 2008: SkokankaFoto: Reprodukcia poštových známok so súhlasom Slovenskej pošty, a. s.