Nevera je jednou z najchúlostivejších vzťahových tém. Ani toho najliberálnejšieho človeka nenechá chladným. Dokážeme tolerovať rôzne záľuby, pracovnú zaneprázdnenosť, výbušnosť, zlozvyky, ale predstava roztúženého partnera v posteli s niekým iným patrí medzi najbolestivejšie. So psychickou dôverou sa totiž spája aj fyzická. Utrpenie však neprináša len partnerova nevera, ale aj vlastná. Nikdy ste ju neplánovali, netúžili po nej, a predsa ste zlyhali. Čo s tým? Ako sa vyrovnať s výčitkami svedomia, s ktorými denne zaspávate aj sa zobúdzate?

Nešťastná jednorazovka

Iveta s Oliverom sa poznajú osem rokov. Pred piatimi rokmi sa vzali a narodila sa im krásna dcérka. Lenže posledný rok muž trávil veľa času v práci, často chodil na niekoľkodňové služobné cesty a rád si doprial relax s kamarátmi pri pive. „Nebol alkoholik, pekne sa k nám správal, aj on mi toleroval stretnutia s kamarátkami. Len sme boli spolu málo, chýbali mi dotyky, blízkosť. Raz som jeho dvojdňovú neprítomnosť využila na stretnutie s bývalým spolužiakom Borisom. Nikdy ma ako muž nezaujímal, nič som neplánovala. Lenže stalo sa! Podľahla som vínku aj jeho lichôtkam, zrazu mi niekto dal najavo svoj obdiv a pocítila som túžbu ako už dávno nie. Hoci sa mi milovanie s ním páčilo, nič pre mňa neznamenalo a na druhý deň mi bolo zo seba zle. Mužovi som sa nedokázala pozrieť do očí, veď sme si vždy hovorili, že ani jeden z nás by neveru netoleroval. Bola som podráždená a veľmi som si ten večer s Borisom vyčítala. Srdce mi zvieralo a veľmi som si želala všetko vymazať!“ opisuje Iveta.

„Nevera takmer vždy zasiahne svedomie. Ľudia ju ukrývajú a taja, pretože vedia, že konajú v rozpore s tým, čo partnerovi sľúbili,“ vysvetľuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. „Nepoznám neveru, ktorá by nebola spojená s pocitmi viny. Ak sa udeje takáto ,jednorazovka‘ a vzťah je naozaj funkčný a dobrý, tak rozhodne je dobré navštíviť psychoterapeuta alebo sa porozprávať s dobrým priateľom či priateľkou. Pomôže vyrozprávať sa z pocitu viny a vtedy si človek dostatočne hlboko uvedomí, aké zranenie môže nevera priniesť druhej strane,“ hovorí odborník a dodáva, že človek po svojom „prehrešku“ potrebuje odpustenie. S ním prichádza aj skutočné uvedomenie si svojho zraňujúceho správania.

Trápenie po nevere Pocity viny prebúdzajú svedomie.
Trápenie po nevere Pocity viny prebúdzajú svedomie.
Zdroj: Shutterstock

Ozdravujúci pocit viny

Aj Iveta sa zdôverila. Kamarátke, ktorá mala s neverou bohaté skúsenosti. „Nechápala, prečo sa tak zožieram, keď sa to už stalo. Mám to vraj hodiť za hlavu alebo sa tešiť, že som zažila niečo nové,“ krúti hlavou mladá žena.

Ani Ivan na firemnom večierku neodolal pôvabom mladej kolegyne a najradšej by celý večer vymazal z pamäti. „Nie, nič mi to nedalo, mal som vypité a ten krátky výstrelok nestál za to, že som zradil všetko, na čom mi záleží. Svoju manželku milujem a sám by som nezvládol, keby mi to urobila ona,“ priznáva štyridsiatnik.

Pre takéhoto „situačného neverníka“ sú najväčším trestom vlastné pocity viny. Tí, pre ktorých partnerská vernosť veľa neznamená, ich pochopia ťažko. Aj preto je dôležité, s kým o svojom zlyhaní hovoríte. Typický neverník sa vám len vysmeje, ten, kto zažil bolesť z vlastného zlyhania, však vie svoje. „To, ako rýchlo sa jedinec prenesie cez svoju neveru, ukazuje, aký dôverný a hlboký je vzťah, aké silné je puto lásky a vzájomná dôvera,“ pripomína Ľudovít Dobšovič. „Trápenie pri nevere má ozdravujúci účinok - sú to tie pocity viny, ktoré prebúdzajú svedomie. Môže byť napríklad základom pre otvorený rozhovor o tom, ako partneri spolu žijú, či náhodou nedávajú niektoré témy ,pod koberec‘, lebo sa chcú vyhnúť konfliktu a niekedy neľahkým diskusiám. Ak takúto intimitu partneri nemajú, myslím si, že sú vždy na šikmej ploche,“upozorňuje psychológ.

Ľudovít Dobšovič „To, ako rýchlo sa jedinec prenesie cez svoju neveru, ukazuje, aký dôverný a hlboký je vzťah, aké silné je puto lásky a vzájomná dôvera,“ pripomína psychológ.
Ľudovít Dobšovič „To, ako rýchlo sa jedinec prenesie cez svoju neveru, ukazuje, aký dôverný a hlboký je vzťah, aké silné je puto lásky a vzájomná dôvera,“ pripomína psychológ.
Zdroj: MATEJ KALINA

Áno, zatĺkať!

Mnohí partneri budujú svoj vzťah na úprimnosti. „Vždy sme si hovorili, že sa nikdy nebudeme klamať, radšej si povieme pravdu do očí,“ zamýšľa sa Iveta, ktorá zvažovala povedať o svojej nevere Oliverovi. O tom, že jej chýba viac jeho blízkosti a fyzického kontaktu, sa však do hĺbky nezhovárali. Aj neverný Ivan zvažoval, že sa manželke so všetkým prizná a bude sa kajať. Chvíľu mal pocit, že by sa mu uľavilo a nemusel by tú ťažobu niesť sám. Manželka by svojim odvrhnutím alebo odpustením urýchlila jeho zožierajúce pocity. Na druhej strane však vedel, ako veľmi by ju zranil.

Ak človek dlhodobo vyhľadáva iných sexuálnych partnerov, žije v neustálom klamstve a pretvárke, ktoré podkopávajú základy spolužitia a poukazujú na nedostatok lásky, úcty, rešpektu. Takýto neverník si často z dvojtvárneho života a podrazov voči partnerovi ťažkú hlavu nerobí. Možno sa len nevie rozhodnúť, ktorému životu by v prípade nutnosti rozhodnutia dal prednosť.

Má však zmysel zdôveriť sa partnerovi, ktorého stále milujeme, s jednorazovou a trpko oľutovanou neverou a uľaviť svojmu svedomiu? „Nie. S neverou nie, ale rozhodne by mal človek otvoriť pravdivú diskusiu o tom, že sa vo vzťahu niečo deje, že začína pozerať ,za ohradu‘. Nevera vždy signalizuje nejakú nespoluprácu a nespokojnosť, ktorá nie je vydiskutovaná. Ak sa takýto pravdivý pohľad na vzťah nepodporuje a partneri nediskutujú o tom, čo vo svojom vnútri nosia a s čím nie sú spokojní, nevera ,je na spadnutie‘ a s ňou veľmi často aj celý vzťah,“ dodáva odborník.