„Potraviny dokážu významne ovplyvniť a zmeniť funkciu génov. Žijeme v tejto socio-ekonomickej sústave dosť rokov na to, aby sa dali identifikovať a dokázať vzťah medzi stravou a civilizačnými ochoreniami,“ tvrdí všeobecná lekárka pre dospelých Iveta Vaverková zaoberajúca sa manažmentom liečby hypertenzie a vplyvom výživy a životného štýlu na kardiovaskulárne ochorenia.

Nadbytok stravy a jej zlé zloženie - veľa cukru, soli, alkoholu, tukov a nedostatok ovocia, zeleniny, zvyšujú výskyt neinfekčných ochorení ako sú obezita, ochorenia srdca a ciev, chrupu, pečene a nádorové ochorenia. Zodpovednosť za zdravie prenášame podľa Vaverkovej na tabletky, tak to však nefunguje.

Tichý zabijak: Veľa cukru zvyšuje riziko civilizačných ochorení.FOTO: Matej Kalina

„Každý o súvise stravy a zdravia počul. Otázne je, či to považuje za dôležité pre seba, aby sa tým zaoberal, venoval tomu pozornosť, čas a vzal si to do každodenného života,“ uvádza Vaverková.

Ak sa chceme naučiť správne jesť, musíme vedieť správne nakupovať a preto sú informácie na obaloch dôležité. „Nie je jogurt, ako jogurt – naozaj potrebujeme smotanový a sladký? Aj tuky sú zdravé a nezdravé, také čo si natrieme, aj také, ktoré sú skryté už v hotovom výrobku. Na raňajky, desiatu, či olovrant je zdravší celozrnný chlieb, ako perník plnený marmeládou. Smäd lepšie uhasí voda ako sladený nápoj. Zdrojom kvalitných živočíšnych bielkovín sú ryby, nízkotučné mäso,“ vysvetľuje Vaverková.

Pestro a striedmo nikdy nesklame a neublíži, dodáva odborníčka.

Anketa

Čítate informácie na obaloch potravín?

Áno 85% Nie 15%Celkový počet hlasujúcich: 110