Pri výbere pracovnej pozície máva rozhodujúcu úlohu plat, no nie vždy sa jeho výška v konečnom dôsledku vyplatí. Pokiaľ sme na úkor vyššej mzdy vystavený neúmernému stresu, pocítime to na svojom zdraví. Dobrotu nerobí ani nepríjmená pracovná atmosféra či kopec povinností, ktorých máme, ľudovo povedané - až nad hlavu. 

Našťastie, trh práce je plný rôznych pracovných pozícií a dokonca sa nájdu aj také, ktoré sú platené nadpriemerne a ponúkajú prostredie takmer bez stresu. Pracovná databáza O * NET Online zahŕňa prieskumné merania toho, aké dôležité sú zručnosti, aktivity a osobné vlastnosti pre konkrétnu prácu. Jedným z kritérií merania je stresová tolerancia, ktorá sa merá na stupnici od 0 po 100. Nula znamená, že sa v danej práci vôbec nemusíte stresovať, pri stovke, už je toho stresu viac ako len dosť, píše Business Insider.

Toto 14 nadpriemerne platených pracovných pozícií, v rámci ktorých sa stresu nemusíte obávať! Viete si predstaviť, že jedna z nich bude vaša práca snov?

Materiálový vedec

Stupeň stresovej tolerancie: 53

Priemerný ročný plat: 101 910 dolárov

Náplň práce: Výskum a štúdium štruktúr a chemických vlastností rôznych prírodných a syntetických alebo kompozitných materiálov.

Najmenej stresujúcou prácou je práca materiálového vedca.
Najmenej stresujúcou prácou je práca materiálového vedca.
Zdroj: TASR