Ukázala to najväčšia štúdia v histórii USA. Pitie kávy znižuje riziko srdcového zlyhania, cievnej mozgovej príhody a koronárnej choroby srdca. S každou jednou šálkou sa riziko týchto nebezpečných stavov zníži o 8, 7 a 5 percent. Platí to do šiestich šálok denne. Siedma vám už škodí.

Výskum trval vyše sedemdesiat rokov

Výskum prezentovali jeho autori na vedeckých stretnutiach American Heart Association v Anaheime v Kalifornii. Ešte nebol uverejnený v odbornom lekárskom časopise, ale nie je to prvý výskum, ktorý naznačuje, že káva chráni srdce a tepny.

Výskumníci z lekárskej fakulty Univerzity v Colorade analyzovali údaje zo štúdie Framingham Heart Study, ktorá od 40. rokov 20. storočia sledovala stravovacie návyky a kardiovaskulárne zdravie viac ako 15-tisíc ľudí. Hľadali predtým neidentifikované rizikové faktory pre zlyhanie srdca a cievnu mozgovú príhodu.

Použili metódu známu ako strojové učenie je to forma umelej inteligencie, ktorá hľadá vzory vo veľkých dátových súboroch, podobne ako keď si na webe napríklad Martinusu vyberiete knihu a on vám ponúkne ďalšie, ktoré vás môžu tiež zaujímať.

Najzdravšia potravina?

O káve a jej účinkoch na zdravie našich ciev sa vo svojej knihe Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev píše aj slovenský lekár profesor Viliam Bada z III. internej kliniky LK UK Bratislava. Zaraďuje ju medzi najzdravšie potraviny na svete spolu s čajom.

Na prvom mieste sú však divorastúce čučoriedky s mimoriadne bohatým obsahom antioxidantov, ktoré zlepšujú zrak a mozgovú činnosť. Tak na ne v lete nezabudnite. Pravdaže, ak nebude opäť katastrofálne sucho ako tento rok a čučoriedky budú vzácnejšie ako zlato.