Pravda o žilinských veľkých nohách sa ukrýva na Budatínskom zámku, ktorý leží v malebnom prostredí, práve tam, kde sa Kysuca vlieva do Váhu. Je to vodný hrad a jeho pamäť siaha až do trinásteho storočia. Pre nás je však oveľa podstatnejšia informácia, že jeho posledným majiteľom bol gróf Gejza Csáky.

Gejza Csáky
Gejza Csáky
Zdroj: Viktor Malý


"Samozrejme, že sa na neho pamätám, poznala ho celá generácia starých Žilinčanov, ktorí si pamätajú predvojnové a povojnové roky. Vídali ho v meste na promenáde a nedalo sa ho nevšimnúť, lebo chodil ako bocian. Vysoký tenký chlap, ktorý došllapoval na prsty. Viacerí to pripisovali jeho údajnej pohlavnej chorobe, napriek tomu však pôsobil ako pravý aristokrat,"rozpráva Žilinčianka, ktorá má dnes 85 rokov.

Gejza Csáky
Gejza Csáky
Zdroj: Viktor Malý


Grófa v roku 1945 z hradu vysťahovali do domu na Zámockej ulici. O jeho zásluhy nikto nedbal. Darmo nechal postaviť na hrade vežičky, darmo mu dal romantický vzhľad, darmo ho elektrifikoval… Nepomohlo mu nič, musel preč. V roku 1961 odišiel za dcérou do Francúzska, kde o trinásť rokov neskôr ako 96-ročný umrel. Onedlho po ňom zomrela aj jeho dcéra a rod Csákyovcov vymrel. Ale je to pravda?

Sútok Kysuce a Váhu
Sútok Kysuce a Váhu
Zdroj: Viktor Malý


O grófovi sa vie, že mal veľmi rád ženy. Zrejme ich dokázal očariť nielen svojim zjavom, ale aj kožušinovým golierom na krku, pretože - a to vám starí Žilinčania radi potvrdia, ženy na neho leteli. Nohy trinástky či dokonca štrnástky sľubovali aj aj iné rozkoše, máloktorá mu vraj odolala. A tak sa rodilo jedno dieťa za druhým. A ako rástlo, rástli mu aj nožičky. Slovom, ak má dakto v Žiline veľké nohy, s najväčšou pravdepodobnosťou má aj urodzený pôvod!