Tip na článok
Obyvatelia krakovskej štvrte kazimierz sú s turistami vrcholne nespokojní.

Prekliatie veľkých miest. Už aj v Krakove je viac turistov, ako miestnych

Čo najviac láka turistov?

Lacné letenky, otvorené hranice, chuť cestovať a spoznávať. Žijeme v dobe, kedy stačí trochu polustrovať internet, nájsť letenku za pár desiatok eur a víkendový pobyt v Slovinsku či Lotyšsku vyjde lacnejšie ako slovenské Donovaly. Metropoly Európy sú zahltené turistami. Jesenné dovolenky, letné víkendy, romantické voľno v zime. Dovolenkári – cestovatelia tvoria veľkú časť miest. Napríklad taký poľský Krakov – v historickej židovskej štvrti Kazimierz je viac zvedavcov, ako pôvodných obyvateľov.

Viac turistov ako domácich. Historické prostredie plné spomienok láka cudzincov. Domácim sa to však nepáči
Viac turistov ako domácich. Historické prostredie plné spomienok láka cudzincov. Domácim sa to však nepáči
Július Dubravay

Hluk

Viac ako tristo reštaurácií, päťdesiat veľkých barov a trh otvorený do druhej ráno. V krásnej historickej štvrti, kde natáčali napríklad Schindlerov zoznam, žije čoraz menej ľudí. A tí sa sťažujú na hlučných turistov. „Pripadáme si ako v pamiatkovej rezervácii, ktorú ponúkajú každý deň na predaj zvedavým turistom. Pritom to je desaťročia náš domov, kde vychovávame deti a vnúčatá. Chceme pokoj,“vyjadril sa domáci pre poľský denník Gazeta Wyborcza. Poliaci však nie sú jediní, komu návaly turistov prekážajú.

Veľa barov a diskoték - aj tak dnes vyzerá Kazimierz
Veľa barov a diskoték - aj tak dnes vyzerá Kazimierz
JULIUS DUBRAVAY

Burani a falošní žobráci

Dánska Kodaň je, okrem iného, známa svojou láskou k prírode. Mesto je plné cyklistov a čoraz viac ľudí už autá ani nevlastnia. S tým však majú problém turisti z nie tak uvedomelých krajín. „Cudzinci si nenájdu ani pár sekúnd aby sa poobzerali po cestných značeniach. Vstupujú do chodníkov a vznikajú kolízie, za ktoré vinia cyklistov,“ sťažujú sa domáci. Ešte horšie to je s takouto Indonéziou. Verte či nie, nie je žobrák ako žobrák. Nadšenci fotografie si nenechajú ujsť príležitosť odfotografovať zbedačených ľudí žiadajúcich o pomoc.

Cyklistika je čoraz populárnejšia. V Kodani na cyklochodníkoch dokonca vznikajú zápchy.
Cyklistika je čoraz populárnejšia. V Kodani na cyklochodníkoch dokonca vznikajú zápchy.
Emil Vaško

Neraz sa však ku koloritu pridajú a taktiež pýtajú peniaze. Vrcholom buranstva je nepochybne správanie sa turistov na miestach, ktoré značia pamiatku Holokaustu. Takých je veľa v Poľsku ale i v Nemecku. Memento na zverstvá je pre milovníkov cestovania tak zaujímavé, že si s rôznymi artefaktmi robia selfie. Na ktorej sa usmievajú od ucha k uchu. Áno, aj na miestach, na ktorých zahynuli tisíce ľudí.

VIDEO Plus 7 Dní