Punková skupina Rozpor ukazuje smer miestami prispatej mainstreamovej hudobnej komunite i zvyšku Slovenska. V polovici mája vyráža na turné po niekoľkých východoslovenských rómskych osadách. Miestni obyvatelia sa môžu pripraviť na extra dávku energického punku s prvkami rôznych hudobných žánrov.

„Ideme tam so zámerom, aby sme poukázali na problematiku chudoby, sociálnej nerovnosti a rasových predsudkov voči rómskej komunite. Chceme ukázať, že sú to ľudia ako my, takí istí, akurát chudobnejší, nemajú toľko možností a nič sa s tým veľmi nerobí. Neponúkame riešenie, ale chceme aspoň ukázať, že sa toho netreba báť a prelomiť bariéru,“ hovorí gitarista Matej Datra Vít. Podľa neho sa na Rómov hádže špina aj za to, že ľudia, ktorí nie sú Rómovia, sa majú zle.

Trpezlivosť pre talent

Spevák Rozporu Lukáš Fabko Fabián očakáva od koncertov v osadách väčšiu „tanečnosť“ publika ako na klasických punkových vystúpeniach. S Rómami má osobné skúsenosti. V bratislavskej Trnávke vyrastal v ich obkolesení a nikdy s nimi nemal ťažkosti. Už sedem rokov pracuje v muzikantskom obchode a s určitosťou vie, kde je ich najväčší potenciál. „Majú neuveriteľný cit pre muziku. S pár Rómami som si zahral a je to úplne inde položená záležitosť, ako keď hrám s ‚bielymi‘. Muzike dávajú úplne iný rozmer a môžu nás veľa naučiť,“ tvrdí.

Za dôležitú pri zbližovaní považuje trpezlivosť. „Treba im ukázať, ako žijeme my. Sú to generačné problémy a oni to nemajú odkiaľ vedieť. Treba im dať šancu, a to, že ju raz premrhajú, ešte neznamená, že sú zlí. Veľa ľudí dáva také argumenty, že dali sme im byty a oni ich rozbili. To je, ako dať negramotnému pero, nech napíše esej. Na prvýkrát to asi nenapíše,“ zamýšľa sa Fabko a rovnako ako Datra poukazuje na klasickú pečať politikov aj istej časti verejnosti. „Málokto si prizná chyby. Nikto ti nepovie: Toto sme za desať rokov dod..ali, poďme na tom makať. Veľa ľudí sa tu snaží hádzať špinu na niekoho iného, len nie na seba. Aj v tomto je ten problém.“

Málokto zo slovenských hudobníkov a spevákov prezentuje svoje názory tak jednoznačne ako kapela Rozpor. Punkovú scénu v našich končinách ťahá už dve desaťročia. K neoblomnému postoju proti nenávisti a rasizmu pridáva mnohé nové témy, okrem iných ochranu prírodných bohatstiev či lámanie tabu voči menšinám. Zlyháva štát, no problém je omnoho širší. „Keď sa napríklad ľudí opýtajú na Rómov, tí povedia: Nie sme rasisti, ale… My sa snažíme rozmýšľať inak a byť otvorení. Netvrdíme, že medzi Rómami nie sú zlí, ale nie je to o tom, či si Róm, alebo Neróm, ale aký si človek,“ dodáva Datra.