Začiatkom júla zajasali všetci priaznivci čarodejníka Harryho Pottera, ktorí sa nevzdali nádeje na pokračovanie jeho životného príbehu. Dôvod na radosť im poskytla autorka J. K. Rowlingová (48). Práve zverejnila nový príbeh.

Pribudli sivé vlasy

Angličanka J. K. Rowlingová pred rokmi stvorila Harryho Pottera a stala sa jednou z najúspešnejších autoriek na svete. Po rokoch mlčania sa so svojím knižným dieťaťom prihlásila opäť, prišla s kratším príbehom Dumbledore’s Army Reunites, názov naznačuje opätovné stretnutie Dumbledorovej armády, tajného spolku boja proti čiernej mágii, známej z kníh o čarodejníckej škole.

Nový príbeh môžete nájsť na portáli Pottermore. Je vyrozprávaný z pozície senzáciechtivej reportérky Rity Skeeterovej, ktorá sa predtým ako jedna z postáv objavila v niekoľkých knihách o mladom čarodejníkovi.

Harry Potter má v jej rozprávaní už 34 rokov, je auror - bojovník proti čiernej mágii, na hlave mu pribudlo pár šedivých vlasov. „Spolu s vekom tridsaťštyri rokov sa v čiernych vlasoch známeho aurora objaví aj pár sivých prameňov, no naďalej nosí svoje nezameniteľné okrúhle okuliare, o ktorých niektorí vravia, že lepšie by pristali nejakému dvanásťročnému chlapcovi, ktorý si nepotrpí na módu.“

Potterovo manželstvo

Príbeh ukazuje Pottera, ktorého hrá vo filmových príbehoch Daniel Radcliffe, ako so svojimi synmi Jamesom Siriusom a Albusom Severusom navštívi majstrovstvá sveta v metlobale.

Reportérka Skeeterová chce zistiť, či je pravda, že Harrymu a Ginny to v manželstve neklape. Skeeterová sa takisto dozvedela, že pozíciu dopisovateľky z majstrovstiev sveta získala Ginny, rodená Weasleyová, vďaka slávnemu menu Potter.

Spomínajú sa aj spolužiaci a kamaráti Harryho Pottera zo strednej čarodejníckej školy Rokfort - ctižiadostivá Hermiona Grangerová, hrala ju Emma Watsonová, sa ocitla v pozícii zástupkyne riaditeľa oddelenia na presadzovanie čarodejníckeho práva - podľa reportérky jej kariéra bude úspešne pokračovať - a Ron Weasley, momentálne manažér firmy Weasleyovské zábavné čarodejnícke pomôcky, hral ho Rupert Grint.

Tisícpäťsto nových slov

Nechýba ani Luna Lovegoodová. Nielenže sa vydala, ale zachovala si status „neuveriteľne excentrickej bytosti“. Neville Longbottom sa predstavuje po rokoch ako učiteľ elixírov na strednej čarodejníckej škole a povráva sa o ňom, že holduje ohnivej whisky. V novom príbehu, ktorý má okolo tisícpäťsto slov, sa všetko podstatné zachovalo.

Harry Potter bojuje proti zlu a k jeho povestnej jazve na čele pribudla aj ďalšia na líci, zrejme z nejakého čarodejníckeho súboja. Ronald Weasley, ktorý sa oženil s Hermionou, je stále jeho najlepší kamarát. Ostali mu aj „žiarivo ryšavé vlasy, len trochu schudol“.

Krátky príbeh je v každom prípade prvou zmienkou o ďalších osudoch postáv kníh o Potterovi, séria sa pred siedmimi rokmi skončila dielom Harry Potter a Dary smrti. V roku 2007 to vyzeralo, že priaznivci sa budú musieť s románovými hrdinami rozlúčiť. Teraz sa zdá, že išlo iba o prestávku.

Harry, Ron a Hermiona

Predstavitelia hrdinov z filmov o Harrym Potterovi nezaháľali po skončení série ani v skutočnom živote. Daniel Radcliffe, alias Harry Potter, v roku 2011 hral v New Yorku na Broadwayi v muzikáli How To Succeed Without Really Trying. O rok neskôr sa objavil vo filme Žena v čiernom.

Rok 2013 patril trileru Zbav sa svojich miláčikov o poetovi Allenovi Ginsbergovi. Tento rok sa vracia na Broadway v divadelnej hre The Cripple of Inishmaan. Možno ešte viac ako Daniel sa preslávila Emma Watsonová, filmová Hermiona. Z príležitostnej modelky sa stala módnou ikonou slávnej značky.

Naďalej nakrúcala, spomeňme filmy Môj týždeň s Marilyn, Bling Ring, Noe. Nezanedbala ani vzdelanie, v máji 2014 získala diplom z anglickej literatúry na Brown University.

Po potterovskej ére sa darilo aj Rupertovi Grintovi, alias Ronaldovi Weasleymu. V roku 2011 sa predstavil v protivojnovom filme Into the White, v roku 2013 v hudobnom filme CBGB. Nakrútil film The Drummer a zahral si v snímke The Necessary Death of Charlie Countryman. Na jeseň sa aj on predstaví na Broadwayi.

Potterove priateľky

Evanna Lynchová, vo filme nevšedná Luna Lovegoodová, sa so slávou, ktorú jej priniesol Harry Potter, vyrovnávala ťažko. „Čo iné už môžem takto začať?“ povzdychla si. Herectvu ostala verná, hrá v televízii, čoskoro sa objaví aj v divadle v šou Houdini. Bonnie Wrightová sa preslávila ako Ginny Weasleyová, sestra Rona Weasleyho, Harryho veľká láska a neskôr manželka.

Po skončení nakrúcania potterovských príbehov študovala filmovú a televíznu produkciu, dnes má vlastnú produkčnú spoločnosť. Príležitostne sa ukáže ako modelka a naďalej nakrúca filmy, objavila sa v snímke The Philosophers a na divadelnej scéne v hre Okamih pravdy. V júni 2012 sa rozišla so snúbencom Jamiem Campbellom Bowerom,ktorý vo filme o Potterovi stvárnil Gellerta Grindelwalda.

Dudley, Draco, Neville

Ak si nespomeniete na meno Harry Melling, žiadny problém. Isto ste však nezabudli na Dudleyho, Harryho bratranca. Kvôli filmu musel pribrať tridsať kilogramov, aby sa zmenil na nesympatického obézneho Potterovho príbuzného.

„Je úžasné, že ľudia ma teraz nespoznávajú,“ pochvaľuje si štíhly herec. „Po tom, ako som si zahral tlstú, nenávidenú, nepríjemnú osobu, chcel som robiť niečo iné,“ vysvetlil. A podarilo sa. Melling hrá v divadle, okrem iného v hre Matka Guráž a jej deti.

Predstaviteľ Nevilla Longbottoma Matthew Lewis sa zo škaredého káčatka zmenil na lámača ženských sŕdc. Na nedostatok práce sa sťažovať nemôže. Hral vo filme The Sweet Shop, je hviezdou televíznej obrazovky, hrá aj v divadle.

Na výslní aj za mrežami

Či bol herec Robert Pattinson väčšia hviezda v potterovskej ére, alebo teraz, ťažko povedať. V čarodejníckom filme zosobnil Potterovho kamaráta Cedrica Diggoryho, ktorého zabil zlý čarodejník Voldemort. Ako Edward Cullen v upírskej ságe Súmrak sa preslávil ešte viac ako v Potterovi.

Menej sa darilo Jamiemu Waylettovi. Od prvého do šiesteho potterovského príbehu hral neveľmi bystrého Vincenta Crabba. Zo sfilmovanej podoby záverečnej knihy ho napokon vystrihli.

Waylett sa v roku 2009 dostal na titulné stránky novín, keď uňho našli marihuanu a za trest musel nastúpiť na verejnoprospešné práce. V roku 2012 dostal dokonca dva roky za mrežami za účasť na nepokojoch v Londýne v lete 2011 a za spoluúčasť na krádežiach.

Anonymne

J. K. Rowlingová ostala verná písaniu, hoci šťastie skúsila s prózami pre dospelých. Vydala dva detektívne romány, prípady detektíva Cormorana Strika, pod pseudonymom. Odôvodnila to tak, že chce písať anonymne, bez tlaku kritikov. Prvý román sa volal Cuckoo’s Calling, Volanie kukučky, druhý sa má objaviť v kníhkupectvách v týchto dňoch a nesie názov Silkworm, čo je po slovensky priadka morušová.

Kto je skutočný Robert Galbraith, mohli kritici iba hádať. Jeho identita sa prezradila vinou Rowlingovej právnika, ktorý sa preriekol počas rozhovoru. Spisovateľka ho zažalovala, vysúdené peniaze dala na dobročinné účely. Knihu The Casual Vacancy, v slovenčine Prázdne miesto, podpísala vlastným menom.

Prvá miliarda

Joanne K. Rowlingová si ako prvé vyčarovala stredné meno so skratkou K., dala si ho po starej mame Kathleen. Ak sú jej knihy o Harrym Potterovi plné prekvapení, ani jej súkromie za nimi nezaostáva. V marci 1992 sa zoznámila s portugalským televíznym novinárom Jorgem Arantesom, v októbri toho roku sa zaňho vydala. Keď o rok porodila prvú dcéru, rozišli sa. Rowlingová sa z Portugalska vrátila do Veľkej Británie ako slobodná matka a žila s dieťaťom zo sociálnej podpory. Už vtedy písala knihy o Harrym Potterovi, príbeh jej prvý raz napadol cestou vlakom.

V decembri 2001 sa vydala za lekára Neila Murrayho, ktorý sa podľa mnohých podobal na Harryho Pottera. Ona sa, ako neskôr zverejnila, videla v potterovskej Hermione Grangerovej, snaživej, zvedavej a bystrej študentke. V roku 2003 sa im narodil syn, o dva roky neskôr sa Rowlingová stala tretí raz matkou, na svet opäť prišlo dievča.

Rowlingová, odkázaná na sociálnu pomoc po stroskotanom vzťahu s malým dieťaťom v náručí, vstúpila do histórie ako prvá spisovateľka, ktorá vďaka svojim knihám zarobila miliardu dolárov. Na takú hodnotu jej majetok odhadol časopis Forbes.

Je nielen jednou z najbohatších žien Veľkej Británie, ale majetkom predbehla aj samotnú kráľovnú Alžbetu II. Kníh o Harrym Potterovi sa predalo viac ako 400 miliónov výtlačkov, preložili ich do 65 jazykov vrátane latinčiny.

Zázračné zvery

V máji tohto roku sa objavila informácia, že po ôsmich filmoch o Harrym Potterovi - podľa siedmej knihy vznikli dva filmy - ešte ostalo niečo na sfilmovanie, dokonca sa pripravuje trilógia podľa učebnice zo strednej čarodejníckej školy Fantastické zvery a ich výskyt. Prvý z trojice filmov by sa mal dostať do kín na jeseň 2016. Podľa časopisu Variety však zatiaľ nie je známy ani producent, ani režisér, ani herci.

Rowlingová príbeh, ktorý má 54 strán, napísala v roku 2001, medzi štvrtou a piatou knihou o Potterovi. A bola to práve autorka, ktorá prehovorila štúdiá Warner Bros., aby podľa útlej knižky nakrútili filmy.

Bude aj desiata?

Posledná kniha Harry Potter a Dary smrti sa dostala na svetový trh 21. júla 2007. Odvtedy J. K. Rowlingová viackrát povedala, že možno ešte nejaké knihy o Harrym Potterovi napíše. Z toho, čo nosí v hlave, by mohla napísať pokračovanie po desiatu knihu. Nie je teda vylúčené, že ďalšie príbehy Harryho Pottera a jeho kamarátov sa vydali na púť za čitateľmi práve zverejnením krátkeho textu reportérky Rity Skeeterovej.