Herečka Lída Baarová mala vzťah s nemeckým ministrom propagandy Josephom Goebbelsom, Zuzana Marošová utiekla s mafiánom Karolom Mellom, novinárka Virginie Vallejová milovala narkobaróna Pabla Escobara. Jeremy Meeks sa preslávil na celom svete ako najkrajší kriminálnik.

Nemusíme však chodiť tak ďaleko, aj Mikuláš Černák mal okolo seba ženy, ktoré ho zbožňovali. Prečo sú pre niektoré ženy slabosťou muži, ktorí zďaleka nežijú podľa zákona a spoločenských pravidiel? Je moc, nebezpečie a zlo pre niektoré príslušníčky nežnejšieho pohlavia také vzrušujúce?„Zdá sa, že ženy sú so zločincom, kým trvá vášnivá láska. Taká silná emócia prekryje všetky nevýhody, ktoré so sebou kriminálnik nesie. Keď odznie vášeň a začne sa iná forma zrelšej emočnej náklonnosti, jej znížená intenzita umožňuje nahliadnuť na nevýhody vzťahu,“hovorí psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

Sloboda a pudy

„Disociálni jedinci vzbudzujúci pocit bezhraničnej slobody, o ktorý sa delia so svojimi partnerkami, sú ideálnymi objektmi pudovej, živočíšnej lásky bez prítomnosti rozumových úvah ničiacich ilúzie,“ pripomína psychológ.

Odborník vysvetľuje, že tak, ako muž musí byť spôsobilý žiť so silnou ženou, tak nevyhovuje každej žene žiť s osobou, ktorá je nositeľom ohrozenia. Každého láka vystúpiť na vrchol, ale nie každý sa odváži. „Niekto to skúsi, iný si povie - to nie je pre mňa, lebo je to nebezpečné. Ale každý túži raz vystúpiť na vrchol. Je zaujímavé pozorovať ženy, ktoré ponižujú svojich mužov porovnávaním s inými len preto, lebo sa potrebujú zbaviť zlosti samy na seba za to, že sa nikdy neodvážili s tými silnými chlapmi žiť. Neschopnosť prijať ochranu vedie k snahe o dominanciu nad mužom ako kompenzácia tohto vlastného limitu,“opisuje niektoré vzťahové mechanizmy. „Ak by sme sa zamysleli nad vzorcami správania, tak sklony k ,zlým chlapcom‘ sú v kontexte zabezpečenia rodu zrozumiteľnejšie ako produkt civilizácie v podobe snáh o korekciu vzájomného rodového postavenia. Z vlastnej praxe viem, že máloktorý typický disociálny jedinec trpel ,nedostatkom žien‘ na rozdiel od iných, prispôsobených a slušných chlapcov,“ reaguje psychológ.

Je hriech milovať zločinca?

Túto otázku si kládla aj Lída Baarová. „Emočná kolaborácia, za ktorú nakoniec trpela, nie je beztrestná. Nemusí ísť vždy o formálne potrestanie, niekedy dochádza k vylúčeniu zo spoločnosti alebo diskvalifikácii vo vzťahu k profesii,“ pripomína Dušan Kešický.

Ako sa teda pozerať na morálku žien, ktoré si zakrývajú oči pred partnerovou kriminálnou činnosťou? „Zaujímavé je, že zákon čiastočne toleruje vedomosť o zločine. Svedok nemusí vypovedať, ak by tým privodil trestné stíhanie blízkej osobe. Takou je i manžel či dlhoročný partner,“vysvetľuje súdny znalec. „Ak pripustíme, že človek je vo svojom vnútri  zložitou kompozíciou dobra a zla, tak jeho prijatie ako celku je podmienené nutnosťou akceptácie tienistých strán jeho existencie. Tie sú následne zdrojom úzkostí a negatívneho prežívania u ich obdivovateliek. Také ženy často končia ako obete vnútorných rozporov v rukách odborníkov na duševné zdravie alebo polície, keď sa radikálne rozhodnú zbaviť svojho utrpenia. Miesto morálneho odsúdenia sa dočkajú ľútosti,“ opisuje.

Podľahnú aj muži

Ani silnejšie pohlavie však nie je v bezpečí. V roku 2008 otriasla Spojenými štátmi vražda 30-ročného mladíka Travisa Alexandra, ktorú mala na svedomí jeho priateľka Jodi Ariasová. Vzťah so zvodnou plavovlasou slečnou plný bezuzdného sexu, vášne a žiarlivých scén bol od začiatku odsúdený na tragédiu. Často sa vyhrážala samovraždou, ak niečo nebolo podľa jej gusta, ale keď ju Travis opustil, podpísal si rozsudok smrti. „Nečudujte sa, keď sa jednu nedeľu medzi vami neobjavím a nájdete ma niekde mŕtveho,“ napísal. Onedlho mladíkov život vyhasol 27 bodnými ranami do hrude a strelou do hlavy. Jeho katom nebol nikto iný ako Jodi. Skončila za mrežami na doživotie. Podľa ankety amerického magazínu Deadline vyhrala súťaž o najkrajšiu vrahyňu všetkých čias a dodnes dostáva mnoho zamilovaných listov aj ponúk na sobáš od svojich obdivovateľov.

„Milovať amazonku je z pohľadu väčšinovej normy anomálne. Väčšinou ide o príťažlivosť založenú na nedostupnosti objektu,“ vysvetľuje psychológ. Niektorí muži, ktorí sami inklinujú ku kriminálnej činnosti, priťahuje podobne založená žena, a tak sa vlastne dopĺňajú a spoločne napĺňajú svoje predstavy. „Keďže vrana k vrane sadá, nečudo, keď sa niektoré páry míňajú vo dverách väznice,“ pripomína odborník. 

Niekedy však výber partnera okolie prek­vapí a navonok bezproblémový muž sa pod vplyvom partnerky môže zmeniť na kriminálnika. „Spolužitím s niekým získame ilúziu preberania vlastností, ktoré nám chýbajú a túžime po nich. Tak sa niekedy aj slušný muž stáva po boku šikovnej manipulátorky v predstavách obávaným zločincom, od čoho je len krôčik k realizácii. Spomínam si na prípad, keď žena ovládla neskúseného mladíka a priviedla k vražde jej bývalého tyrana s tým, že ich nechala osamote v uzatvorenom priestore a po doznení buchotu sa išla pozrieť, kto ostal nažive,“pridáva smutný príklad Dušan Kešický.

FOTO kriminálnikov a žien, ktoré im podľahli v GALÉRII >>