Mladý manželský pár z Košíc využíva pekné letné víkendy na výlety po Slovensku. So svojou 4-ročnou sučkou navštívili Domašu či Slovenský raj a berú ju so sebou aj na hudobný festival. „Radi sa vraciame tam, kde sme už boli, práve vďaka dobrým skúsenostiam a skvelému prístupu, aj so psom. No nie vždy je to tak,“ hovorí nám o svojich skúsenostiach Katka.

Ako pokračuje, čo sa týka dog-friendly hotelov, skúsenosti majú rôzne. „Myslím, že to závisí od ľudí, ktorí daný hotel prevádzkujú. Ak majú radi zvieratá a psov, prístup je super, ak nemajú, prístup je príšerný aj k nám. Cítime sa nechcene. Je smutné, že sa nevedia správať ako profesionáli. Sú miesta, ktoré si neviem vynachváliť a naozaj nám vychádzajú maximálne v ústrety.“

Rebríček najmúdrejších psov: Na ktorom mieste sa umiestnil váš havkáč?

„Tam, kde sme boli už viackrát sa vždy tešia, keď máme prísť znova a my sa tam tiež radi vraciame,“ hovorí Katka, pričom má na mysli penzióny v Slovenskom raji.

So psom na dovolenku? Nie všade budete vítaní

Dog-friendly len na papieri

Psíčkarka Katka hľadá ubytovanie klasicky na internete. Po zadaní špeciálneho filtra vám vyselektuje dog-friendly hotely. Je tu však veľké ALE.

„Veľa hotelov si síce uvedie dog-friendly, ale keď tam následne volám, majitelia sú veľmi nepríjemní. Keď sa spýtam na psa, začnú sa zdráhať, vyhovárať, pýtajú sa na rasu, a keďže máme kríženca stafforda, rotvajlera a vlčiaka, tak aj napriek tomu, že za psa si inkasujú riadne platbu za noc, mi dajú jasne najavo, že nie sme vítaní. No keďže ich už niekto naučil, že zákazníkovi nikdy nesmú povedať nie, tak povedia, že majú pre psa búdu,“ opisuje nám svoju negatívnu skúsenosť spred dvoch rokov s hotelom na Domaši Katka. Ich sučka nie je zvyknutá spať vonku, na Domaši si preto našli iný hotel, kde so psami nemali problém. Dokonca ich tam bolo ubytovaných hneď niekoľko.

VIDEO Bláznivá psia jazda po Londýne. Majitelia zaplatili svojim miláčikom exkluzívny výlet

„Chápem, ak niekde v hoteli nechcú psov, uvedomujem si, že nie sme v Čechách, kde sú tieto veci už úplne bežné. Ale ak ich nechcú, nech si to neuvádzajú na stránke, resp. nech tam špecifikujú rasu, s ktorou nemajú problém. Lebo takýmto prístupom ma oberajú o čas aj energiu,“ myslí si Katka.

So psom na dovolenku? Nie všade budete vítaní

Čo sa týka kúpania psa na spomínanej Domaši, Katka pripomína, že vždy dodržiavajú všetky zákazy. „Považujem za normálnu tolerantnosť, že nepôjdem so psom niekde, kde sa kúpu malé deti a množstvo ľudí, ktorí nemusia mať radi psy.“ No a aj ona by chcela od ľudí podobný rešpekt. „Lebo sme normálni, len milujeme zvieratá.“

TIETO utýrané zvieratá konečne ochráni zákon: Sučka zabitá sekerou pred očami dieťaťa, obesené psy v osadách

Veľký čierny predsudok

Podľa Katky, majú Slováci predsudky, čo sa týka veľkosti a farby psa. Jej sučka Šiva je čierna, strednej veľkosti. Za oveľa dôležitejšie považuje, či je pes vychovaný.

V hoteloch sa pred ubytovaním zvyknú Katky pýtať na návyky psa, či je vycvičený alebo ako vychádza s inými psami, niekde sa nepýtajú nič.

„Príjemne prekvapená som vždy, keď sa k nám majitelia hotelov a hostia správajú normálne,“ pousmeje sa Katka. Prvé reakcie zo strany turistov sú napäté. Ľudia sú nedôverčiví a sadajú si radšej ďalej. „Keď však vidia, že pes sa od nás ani nepohne a počúva na slovo, väčšinou to pominie. Nemyslím, si ale, že ľudia majú problém so psami na dovolenke vo všeobecnosti. Myslím si, že to veľmi závisí od konkrétnych ľudí, na ktorých natrafíš.“

Dojemné stretnutie: Chlapec neveril vlastným očiam, psík sa mu vrátil po ôsmich mesiacoch!

So psom na dovolenku? Nie všade budete vítaní

Ako priznáva, hneď vie odhadnúť, kto má sám doma veľkého psa, práve takí majitelia totiž aj na ich sučku reagujú pozitívne hneď od začiatku.

Katky sme sa pýtali, že by si trúfla zobrať svoju Šivu aj do zahraničia. „Trúfla, nezdá sa mi to komplikované, avšak príde mi to zbytočne stresujúce pre psa.“ Ako povedala, do exotiky by so psom nešla, pretože si nevie predstaviť, že by strávil 12 hodín letu v batožinovom priestore, navyše psy neznášajú dobre teplo, ale autom do Chorvátska, či na trip po Európe, by to zvládol v pohode.

Uber spúšťa v Chorvátsku novú službu. Dovolenkárov poteší. A koho naštve?

Šivu prevážajú na výlety autom. Sedí na zadnom sedadle, kde je pripútaná špeciálnym bezpečnostným pásom na to určeným.

Zákon o cestnej premávke upravuje prevážanie psa len vetou „pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“ Je teda na vás, aby ste zabezpečili svojho psa v aute a tým aj seba. Okrem špeciálnych postrojov, ktorými sa dá pes pripútať k bezpečnostným pásom, môžete využiť tiež klietku, či tašku a rovnako ju upevniť bezpečnostným pásom, aby ste zamedzili rizikovému pohybu v aute.

Zviera nie je vec: Ako prepravovať v aute bezpečne psa

So psom na dovolenku? Nie všade budete vítaní

Za hranicami

Na to, či sú dovolenky so psom v zahraničí vyhľadávané medzi Slovákmi, sme sa spýtali aj cestovných kancelárií. Podľa marketingovej manažérky CK Koala Tours Denisy Sabovej, záujem Slovákov o dovolenku so psím miláčikom nestúpa.

Z ich ponuky, môžete so psom dovolenkovať v Chorvátsku, kde sú pláže vyhradené pre domácich miláčikov alebo na ostrove Rhodos, ak má pes do 15 kilogramov. „Za psíka sa dopláca, výšku doplatku si určuje hotel, v ktorom sú domáce zvieratá povolené. V našej ponuke sú tieto hotely vyznačené prislúchajúcou ikonou,“ povedala nám Sabová.

Manuál slovenského turistu v zahraničí: V týchto krajinách nemusíte nechať na prepitnom ani cent!

Klientov, ktorí radi chodia na letnú dovolenku so psom má aj Satur Travel. „V ponuke máme viacero hotelov v rôznych destináciách, ktoré sú priateľské ku psom. Väčšinou sa jedná o Chorvátsko – hlavne Istria, sever Talianska a Rakúsko, kam sa klienti vedia so psom dopraviť vlastnou dopravou,“ uviedla riaditeľka marketingu Jana Zedníková.

Dog-friendly hotely ponúkajú izby s výbehom pre psíka, hotely, ktoré sú situované na pláži alebo v jej blízkosti, mávajú tzv. „dog beach“ – „psiu“ pláž, teda časť pláže, ktorá je vyhradená na kúpanie sa aj pre psov alebo aj ich voľný výbeh.

„V cene pobytu nie je zahrnutá strava pre psa. Pes býva na izbe s majiteľom, niektoré hotely ponúkajú pelech pre psa. Pohyb psa v hoteloch, na pláži a okolí závisí od konkrétneho hotela a podmienok, ktoré má hotel nastavené. Odporúčame si tieto informácie zistiť ešte pred odcestovaním,“ dopĺňa Zedníková.

So psom na dovolenku? Nie všade budete vítaní

Pred dovolenkou so psom

Zedníková klientom predtým, ako odcestujú na dovolenku so psom odporúča, aby:

  • vyberali hotely, ktoré majú označenie „dog friendly“ a teda hotely, kde ich návštevníci sú zvyknutí na to, že psík je bežnou súčasťou hotela,
  • aby sa pri objednávaní takéhoto pobytu v cestovnej kancelárii informovali o veľkosti psíka, ktorú hotel akceptuje a následne, aby CK psíka do hotela nahlásila vopred.
  • aby počítali s tým, že v cene pobytu nie je zahrnutý poplatok za psa (ten sa platí väčšinou priamo na mieste a pohybuje sa okolo 10€/noc)

POZRITE sa, s akou HÁVEĎOU sa kúpete v prírodných jazerách?

My ešte pripomíname, že spoločenské zviera musí mať pri cestovaní do zahraničia vlastný pas, ktorý vám vydá veterinár. Pas nepreukazuje len identitu zvieraťa, ale aj platnosť vakcinácie. Taktiež je potrebné, aby bolo zviera označení mikročipom.