Tip na článok
Olympijská skúška: Slováci skončili v poli porazených, ale v Pjongčangu mali aj svetlé okamihy.

Veľké hokejové očakávania: Ako pre nás dopadnú majstrovstvá v Dánsku?

Bude svetový šampionát v Dánsku odrazovým mostíkom pre slovenský reprezentačný hokej?

Galéria k článku (3 fotografie )
Craig Ramsay: Slovenský lodivod presadzuje útočnejší hokej.
Royal Arena: Tu budeme hrať!
Pozitíva z prípravy: Radosť Slovákov vo víťaznom zápase s Nemeckom.

Plné námestia, vlajky na autách, všadeprítomné debaty o „našich chlapcoch“. Slovensko naposledy zažívalo hokejový ošiaľ v roku 2012, keď si mužstvo na čele so súčasným generálnym manažérom reprezentácie Miroslavom Šatanom vybojovalo na majstrovstvách sveta vo Fínsku a Švédsku striebro. Odvtedy skôr než o najvyššie priečky bojujeme o udržanie medzi hokejovou elitou. Chceme veriť, že majstrovstvá sveta (MS) v Kodani a Herningu budú zlomové a naštartujú náš návrat na stratené pozície.

Kto nás čaká v základnej skupine.
Kto nás čaká v základnej skupine.
Plus 7 dní

Minuloročné trápenie

Hokejoví fanúšikovia majú ešte v živej pamäti nevýrazné výkony nášho národného výberu na vlaňajšom šampionáte v nemeckom Kolíne. Ako sa nakoniec ukázalo, v najsilnejšej svetovej skupine sme sa udržali len vďaka vydretému šťastnému víťazstvu proti hokejovému trpaslíkovi z Talianska - vyhrali sme 3 : 2 po predĺžení, pričom Libor Hudáček vyrovnával minútu pred koncom riadneho hracieho času.

Už teraz je isté, že v Dánsku podobnú traumu prežívať nebudeme. Ako usporiadateľská krajina MS 2019 podľa pravidiel nemôžeme z prvej svetovej skupiny vypadnúť. Práve absencia tohto dodatočného tlaku na hráčov by mohla byť našou príležitosťou, odrazovým mostíkom.

Muž, ktorý by to mal celé potlačiť správnym smerom, je kormidelník Craig Ramsay. „Treba nastoliť koncept a systém,“ uviedol skúsený kanadský kouč s bohatou hráčskou a trénerskou kariérou v NHL, keď vlani nastupoval na čelo slovenskej reprezentácie. Medzičasom vyskúšal vo svojej koncepcii útočnejšie ladeného hokeja naozaj široký okruh hráčov a absolvoval aj ostré skúšky.

Z februárovej olympiády sa Slováci síce vracali v poli porazených, ale v ich výkonoch sa objavili občasné záblesky. Viaceré pozitíva vyplynuli aj z priateľských a prípravných zápasov pred majstrovstvami. Hoci aj v Dánsku bude môcť počítať len s dvoma-troma posilami zo zámoria a v kádri nemá žiadnu hviezdu svetového formátu, na šampionáte sa bude od Ramsayho očakávať o niečo výraznejší posun dopredu.

Širšia nominácia.
Širšia nominácia.
Plus 7 dní

Skromnejšie méty

Čo teda môžeme v Kodani očakávať, s čím by sme mali byť spokojní? „Náš základný cieľ je štvrťfinále,“ povedal počas prípravy Miroslav Šatan. Niekedy bude povinná jazda pre súčasný reprezentačný káder mimoriadne náročná úloha - aby sme sa prebojovali medzi osmičku najlepších, musíme skončiť do štvrtého miesta v mimoriadne silnej skupine A. Popasujeme sa nielen s hokejovými veľmocami Ruskom, Švédskom a Českom, ale tiež s mimoriadne silným Švajčiarskom a Bieloruskom aj nepríjemným Francúzskom a Rakúskom.

Ak sa nám aj nepodarí postúpiť do štvrťfinále, ak si schuti a na plné hrdlo nezakričíme „Slovenskóóó!“, nemôžeme a nesmieme to brať tragicky. V súčasnosti do absolútnej svetovej špičky jednoducho nepatríme. Podstatné je urobiť ďalší krok dopredu - v koncepcii, systéme, hernom prejave. A o krok sa tak priblížiť k prípadnému úspechu na budúcoročnom domácom šampionáte.

Slovensko na MS.
Slovensko na MS.
Plus 7 dní

Tu budeme hrať!

Slovensko všetky svoje zápasy základnej skupiny odohrá v Kodani na nedávno dokončenom štadióne Royal Arena. Výstavba multifunkčnej haly stála v prepočte 134 miliónov eur a okrem športových podujatí v nej usporiadajú napríklad hudobné koncerty. Od druhu podujatia závisí aj jej kapacita - na hokej sa zmestí 12,5 tisíca divákov, na hádzanú rovných 13-tisíc a na hudobné akcie dokonca až 16-tisíc. Halu otvorili vo februári 2017 vo veľkom štýle - koncertovala tam skupina Metallica.

Royal Arena bude na šampionáte aj dejiskom semifinálových zápasov i finále. Slovenskí reprezentanti sa teoreticky môžu sťahovať do Heringu len v prípade, ak postúpia medzi najlepšiu osmičku. Ani v tom prípade to nie je isté - v Heringu budú len dva semifinálové súboje a dva v Kodani.

VIDEO Plus 7 Dní